Orqanizmdə ürək, böyrək və maddələr mübadiləsinin eyni vaxtda pozulması xərçəngə yol açan əsas amillərdən birinə çevrilə bilər. Alimlər aşkar ediblər ki, daxili sistemlərin zəncirvari şəkildə sıradan çıxması bədxassəli şişlərin yaranma ehtimalını kəskin artırır.
Demokrat.az xəbər verir ki, bu barədə "Circulation: Population Health and Outcomes" jurnalında dərc olunan araşdırmada bildirilir.
Həkimlər kardiorenal-metabolik sindromun (CKM) insan sağlamlığı üçün yaratdığı təhlükələri təhlil ediblər. Bu sindrom özündə yüksək təzyiq, şəkərli diabet, artıq çəki, xolesterin problemi və böyrək çatışmazlığını birləşdirir. Təxminən 1,4 milyon insanın məlumatlarını araşdıran tədqiqatçılar müəyyən ediblər ki, bu pozuntular dərinləşdikcə xərçəng riski 25-30 faiz çoxalır.
Məlum olub ki, ürək və böyrək funksiyalarının zəifləməsi metabolik problemlərlə birləşdikdə orqanizmdə xərçəng hüceyrələrinin inkişafı üçün əlverişli mühit yaranır. Alimlərin fikrincə, iltihab prosesləri və damar dəyişiklikləri həm ürək-damar xəstəlikləri, həm də onkoloji xəstəliklər üçün ortaq risk faktorlarıdır. Buna görə də çəkiyə nəzarət etmək və qan təzyiqini tənzimləmək eyni anda bir neçə ağır xəstəlikdən qorunmağın ən effektiv yoludur.
Yəni, əgər bir insanın həm təzyiqi yüksəkdirsə, həm də böyrəklərində və çəkisində problemlər varsa, bu, təkcə ürək tutması deyil, həm də xərçəng riskini ciddi şəkildə artırır.

Scientists have uncovered a new hidden factor that causes cancer
Simultaneous impairment of the heart, kidney, and metabolic processes in the body can become one of the main factors leading to cancer. Scientists have discovered that the chain-like failure of internal systems sharply increases the likelihood of malignant tumor formation.
Demokrat.az reports that this was stated in a study published in the journal "Circulation: Population Health and Outcomes."
Doctors have analyzed the dangers posed by the cardiorenal-metabolic syndrome (CKM) to human health. This syndrome combines high blood pressure, diabetes, overweight, cholesterol problems, and kidney failure. Researchers who examined data from approximately 1.4 million people determined that as these disorders deepen, the risk of cancer increases by 25-30 percent.
It has been found that when heart and kidney functions weaken combined with metabolic problems, a favorable environment is created in the body for the development of cancer cells. According to scientists, inflammatory processes and vascular changes are common risk factors for both cardiovascular diseases and oncological diseases. Therefore, controlling weight and regulating blood pressure are the most effective ways to simultaneously protect against several serious diseases.
In other words, if a person has both high blood pressure and problems with their kidneys and weight, this not only increases the risk of heart attack but also seriously raises the risk of cancer.