Şəhid məzarı ziyarəti QƏTLLƏ nəticələndi:
Tovuzda qəbiristanlıqda həmkəndlisini döyüb öldürməkdə təqsirləndirilən Mübariz Yusifovun barəsindəki qərardan kassasiya şikayəti verilib.
Medianews.az Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, şikayət hakim Şahin Yusifovun sədrliyi ilə baxılacaq.
İttihama əsasən, hadisə 2024-cü il iyulun 1-də Tovuz rayonunun Yuxarı Öysüzlü kənd qəbiristanlığında baş verib. Şəhid atası Mübariz Yusifov oğlu Münasib Yusifovun məzarını ziyarətə gedərkən həmkəndlisi, 66 yaşlı Novruz Hacıyevin qəbiristanlıq ərazisində mal-qara otardığını görüb. Yusifov buna etiraz edərək Hacıyevdən heyvanları qəbiristanlıqdan çıxarmasını tələb edib. Mübahisə zamanı Novruz Hacıyev əlindəki çomaqla Mübariz Yusifova hücum edib. Yusifov isə çomağı ondan alıb və Hacıyevi yerə yıxaraq həmin çomaqla onun baş və bədəninə zərbələr endirib.
Ağır xəsarətlər alan Novruz Hacıyev xəstəxanaya çatdırılsa da, həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Hadisə ilə bağlı Tovuz Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 126.3-cü (qəsdən sağlamlığa ağır zərərvurma ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Mübariz Yusifov təqsirləndirilən şəxs qismində həbs edilib. Gəncə Ağır Cinayətlər Məhkəməsi onu 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edib. Gəncə Apellyasiya Məhkəməsi isə verilən apellyasiya şikayətini təmin etməyib.

В Товузе была подана кассационная жалоба на решение по делу Мубариза Юсифова, обвиняемого в избиении до смерти односельчанина на кладбище.
По данным Medianews.az со ссылкой на Pravda.az, жалоба будет рассмотрена под председательством судьи Шахина Юсифова.
По обвинению, инцидент произошёл 1 июля 2024 года на кладбище села Юхары Ойсюзлу Товузского района. Мубариз Юсифов, отец шехида, пришёл на могилу своего сына Мунасиба Юсифова и увидел, что его односельчанин, 66-летний Новруз Гаджиев, пасёт скот на территории кладбища. Юсифов возразил этому и потребовал от Гаджиева вывести животных с кладбища. Во время ссоры Новруз Гаджиев напал на Мубариза Юсифова с дубиной в руках. Юсифов отбил дубину, повалил Гаджиева на землю и нанес удары по его голове и телу этой же дубиной.
Получивший тяжёлые травмы Новруз Гаджиев был доставлен в больницу, но спасти его жизнь не удалось.
По факту инцидента в Прокуратуре Товузского района было возбуждено уголовное дело по статье 126.3 УК (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, повлекшее смерть по неосторожности). Мубариз Юсифов был арестован в качестве обвиняемого. Тяжёлый уголовный суд Гянджи приговорил его к 10 годам лишения свободы. Апелляционный суд Гянджи оставил апелляционную жалобу без удовлетворения.