“36 ildir ki, atam vəfat edib, hələ də yazıb onu verilişə dəvət edənlər var”-Sənətkarın qızından qəribə hadisə haqda AÇIQLAMA -
“36 ildir ki, atam vəfat edib, hələ də yazıb onu verilişə dəvət edənlər var”-Sənətkarın qızından qəribə hadisə haqda AÇIQLAMA - FOTO+ÖZƏL
“Atasız böyümək çətin idi. Özü də qız uşaqları üçün ikiqat çətin olur. Çox şükürlər olsun ki, atam bizi elə böyüdüb ki, mənim də, bacımın da heç kimə ehtiyacımız olmayıb. Oğlan kimi böyümüşük. Həmişə bizə deyirdi ki, çalışın həyatda məqsədinizə çatın. Bu xüsusiyyətləri uşaq yaşlarından bizə öyrədirdi. Bəlkə elə buna görə bu gün öz ayağımızın üstündə durmuşuq. Atamı itirəndə mənim 15, bacımın isə 11 yaşı var idi. Anam 40 yaşında tək qaldı. Həm ona çətin idi, həm də bizə. Amma bunu da qeyd etmək istəyirəm ki, nə anamın anası-nənəm, nə də dayım bizə atasızlığı hiss etdirməyib. Anamın qohumlarının sayəsində özümüzü birqanadlı hiss etməmişik. Həyat bizi hər cür çətinliklərə hazırlayır və həm də sınayır. Çox şükürlər olsun ki, bu gün də həm bacım, həm mən, həm də ailəm fəxrlə “Xanızadə” soyadını daşıyırıq. Hara gediriksə, kim bizi görürsə hamısı ayağa qalxıb, atamı yad edirlər”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında mərhum sənətkar, aktyor, əməkdar artist Hamlet Xanızadənin qızı Aygün Xanızadə deyib.
O daha sonra gənc nəslin korifey sənətkarları tanımadığını bildirib: “İndiki dövrün cavanları atamı çox da yaxşı tanımır. Maraqlanan, oxuyan, kinolarını izləyənlər bəlkə də tanıyır. Hər şey dəyişib. Bizim ətrafımız da, mühitimiz də dəyişib. Çalışırıq ki, uyğunlaşaq. Mən bəzən fikirləşirəm ki, biz öz keçmişimizi və tariximizi heç vaxt unutmamalıyıq. Yeni nəsil gənclər çox aktyor və rejissorlarımızı tanımır, köhnə kinolarımızı izləmirlər. Çox istərdim ki, bu istiqamətdə təbliğatlar olsun. Kinolarımız elə bir nümunədir. İstərdim ki, maraq çoxalsın. Kim atamın doğum və anım günlərini yada salırsa sağ olsun. Elə sənətkar var ki, tamamilə unudulub. Amma atamın ölümündən 36 il keçib, hər il, ildə 4-5 dəfə atamı yad edirlər. Özüm də teatrda işlədiyimə görə bir neçə dəfə Akademik Milli Dram teatrında yubileyi keçirilib. Bu il 85 illiyi qeyd olunacaq. Tək atamın yox, bütün sənətkarların xatirələri teatrımızda yad olunur. Ümid edirəm ki, atamın yubileyini də qeyd edərlər. Çox fəxr edirəm ki, Hamlet Xanızadənin qızıyam. Onu bu gün də gözəl sözlərlə xatırlayırlar. Onların hər birinə təşəkkür edirəm”.
Aygün Xanızadə illər öncə baş verən qəribə bir hadisəni də bizimlə bölüşüb:
“Atamın adına açılan rəsmi feysbuk səhifəsini mən işlədirəm. Orada bir televiziya işçisi yazmışdı ki, mən Hamlet müəllimi verilişə çağırmaq istəyirəm. İşdə idim, boşluq idi. O ərəfədə də bir az onunla yazışdım. Ona yazıb mövzunu soruşdum. Həmin şəxs dedi ki, mövzu teatrdan, kinodan olacaq. Bu məsələ 5-6 il əvvəl olub. Hələ də o yazı məndə var. Ondan soruşdum ki, mənim haqqımda ətraflı məlumatınız varmı? Dedi ki, bəli sizi çox gözəl tanıyırıq. Gördüm ki, ümumiyyətlə kimə yazdığı haqda məlumatı belə yoxdur. Ona yazdım ki, atam 20 yanvar hadisələrindən 13 gün sonra rəhmətə gedib. Vikipediyanı da yollayıb dedim ki, bilmirsinizsə bunu yaxşı-yaxşı oxuyun. Həmin dəqiqə sözünü dəyişib dedi ki, biz Hamlet müəllim haqda bir veriliş etmək istəyirik. Ondan sonra da 1-2 nəfər də olub”.

«Уже 36 лет, как мой отец умер, а до сих пор есть те, кто пишет и приглашает его в передачу» — объяснение от дочери артиста о странном случае -
1,076 просмотров
«Уже 36 лет, как мой отец умер, а до сих пор есть те, кто пишет и приглашает его в передачу» — объяснение от дочери артиста о странном случае - ФОТО+ЭКСКЛЮЗИВ
«Расти без отца было трудно. Для девочек это вдвойне сложнее. Большое спасибо, что мой отец воспитал нас так, что ни я, ни моя сестра ни в чём не нуждались. Мы выросли как мальчики. Он всегда говорил нам: старайтесь достичь своей цели в жизни. Эти качества он прививал нам с детства. Возможно, именно поэтому мы сегодня стоим на ногах. Когда мы потеряли отца, мне было 15, а сестре 11 лет. Мама осталась одна в 40 лет. Это было тяжело и для неё, и для нас. Но хочу отметить, что ни бабушка с дедушкой по материнской линии, ни дядя не дали нам почувствовать себя брошенными без отца. Благодаря родственникам мамы мы никогда не чувствовали себя покалеченными. Жизнь готовит нас к всяким трудностям и испытывает. Большое спасибо, что сегодня и моя сестра, и я, и наша семья с гордостью носим фамилию «Ханизаде». Куда бы мы ни пошли, все, кто нас видит, встают на ноги и вспоминают моего отца».
Об этом в своем интервью Medianews.az рассказала дочь покойного артиста, заслуженного артиста Гамлета Ханизаде Айгюн Ханизаде.
Затем она отметила, что молодое поколение не знает корифеев искусства: «Современная молодежь не очень хорошо знает моего отца. Те, кто интересуется, читает, смотрит его фильмы, возможно, знают. Всё изменилось. Наше окружение и среда изменились. Мы стараемся адаптироваться. Иногда я думаю, что нам никогда не следует забывать своё прошлое и историю. Новое поколение молодых людей не знает многих наших актёров и режиссёров, не смотрит старые фильмы. Очень хотелось бы, чтобы в этом направлении велась пропаганда. Наши фильмы – такой пример. Хотелось бы, чтобы интерес к ним вырос. Всем, кто вспоминает даты рождения и смерти моего отца, большое спасибо. Есть артисты, которые полностью забыты. Но с момента смерти отца прошло 36 лет, и его поминают каждый год, 4-5 раз в год. Я сама, проработавшая в театре, несколько раз присутствовала на юбилеях в Академическом национальном драматическом театре. В этом году будет отмечаться 80-летие. Память не только моего отца, но и всех артистов чтится в нашем театре. Надеюсь, что юбилей отца тоже отметят. Очень горжусь, что я дочь Гамлета Ханизаде. Его вспоминают и сегодня в добрых словах. Всем им благодарна».
Айгюн Ханизаде также поделилась с нами необычным случаем, произошедшим несколько лет назад:
«Официальную страницу отца в Facebook веду я. Там один телевизионный работник написал, что хочет пригласить учителя Гамлета в передачу. Я была на работе, был перерыв. На тот момент немного переписывалась с ним. Спросила его о теме. Этот человек ответил, что тема будет о театре и кино. Это было 5–6 лет назад. До сих пор у меня есть этот диалог. Спросила, есть ли у него подробная информация обо мне. Он ответил, что да, очень хорошо знает меня. Я поняла, что он вообще не в курсе, кому пишет. Я написала ему, что мой отец скончался через 13 дней после событий 20 января. Отправила статью из Википедии и сказала, что если не знаете, лучше прочитайте внимательно. В тот же момент он сменил слова и сказал, что хочет сделать передачу именно об учителе Гамлете. Потом было ещё 1–2 таких случая».