“36 ildir ki, atam vəfat edib, hələ də yazıb onu verilişə dəvət edənlər var”-Sənətkarın qızından qəribə hadisə haqda AÇIQLAMA -
“36 ildir ki, atam vəfat edib, hələ də yazıb onu verilişə dəvət edənlər var”-Sənətkarın qızından qəribə hadisə haqda AÇIQLAMA - FOTO+ÖZƏL
“Atasız böyümək çətin idi. Özü də qız uşaqları üçün ikiqat çətin olur. Çox şükürlər olsun ki, atam bizi elə böyüdüb ki, mənim də, bacımın da heç kimə ehtiyacımız olmayıb. Oğlan kimi böyümüşük. Həmişə bizə deyirdi ki, çalışın həyatda məqsədinizə çatın. Bu xüsusiyyətləri uşaq yaşlarından bizə öyrədirdi. Bəlkə elə buna görə bu gün öz ayağımızın üstündə durmuşuq. Atamı itirəndə mənim 15, bacımın isə 11 yaşı var idi. Anam 40 yaşında tək qaldı. Həm ona çətin idi, həm də bizə. Amma bunu da qeyd etmək istəyirəm ki, nə anamın anası-nənəm, nə də dayım bizə atasızlığı hiss etdirməyib. Anamın qohumlarının sayəsində özümüzü birqanadlı hiss etməmişik. Həyat bizi hər cür çətinliklərə hazırlayır və həm də sınayır. Çox şükürlər olsun ki, bu gün də həm bacım, həm mən, həm də ailəm fəxrlə “Xanızadə” soyadını daşıyırıq. Hara gediriksə, kim bizi görürsə hamısı ayağa qalxıb, atamı yad edirlər”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında mərhum sənətkar, aktyor, əməkdar artist Hamlet Xanızadənin qızı Aygün Xanızadə deyib.
O daha sonra gənc nəslin korifey sənətkarları tanımadığını bildirib: “İndiki dövrün cavanları atamı çox da yaxşı tanımır. Maraqlanan, oxuyan, kinolarını izləyənlər bəlkə də tanıyır. Hər şey dəyişib. Bizim ətrafımız da, mühitimiz də dəyişib. Çalışırıq ki, uyğunlaşaq. Mən bəzən fikirləşirəm ki, biz öz keçmişimizi və tariximizi heç vaxt unutmamalıyıq. Yeni nəsil gənclər çox aktyor və rejissorlarımızı tanımır, köhnə kinolarımızı izləmirlər. Çox istərdim ki, bu istiqamətdə təbliğatlar olsun. Kinolarımız elə bir nümunədir. İstərdim ki, maraq çoxalsın. Kim atamın doğum və anım günlərini yada salırsa sağ olsun. Elə sənətkar var ki, tamamilə unudulub. Amma atamın ölümündən 36 il keçib, hər il, ildə 4-5 dəfə atamı yad edirlər. Özüm də teatrda işlədiyimə görə bir neçə dəfə Akademik Milli Dram teatrında yubileyi keçirilib. Bu il 85 illiyi qeyd olunacaq. Tək atamın yox, bütün sənətkarların xatirələri teatrımızda yad olunur. Ümid edirəm ki, atamın yubileyini də qeyd edərlər. Çox fəxr edirəm ki, Hamlet Xanızadənin qızıyam. Onu bu gün də gözəl sözlərlə xatırlayırlar. Onların hər birinə təşəkkür edirəm”.
Aygün Xanızadə illər öncə baş verən qəribə bir hadisəni də bizimlə bölüşüb:
“Atamın adına açılan rəsmi feysbuk səhifəsini mən işlədirəm. Orada bir televiziya işçisi yazmışdı ki, mən Hamlet müəllimi verilişə çağırmaq istəyirəm. İşdə idim, boşluq idi. O ərəfədə də bir az onunla yazışdım. Ona yazıb mövzunu soruşdum. Həmin şəxs dedi ki, mövzu teatrdan, kinodan olacaq. Bu məsələ 5-6 il əvvəl olub. Hələ də o yazı məndə var. Ondan soruşdum ki, mənim haqqımda ətraflı məlumatınız varmı? Dedi ki, bəli sizi çox gözəl tanıyırıq. Gördüm ki, ümumiyyətlə kimə yazdığı haqda məlumatı belə yoxdur. Ona yazdım ki, atam 20 yanvar hadisələrindən 13 gün sonra rəhmətə gedib. Vikipediyanı da yollayıb dedim ki, bilmirsinizsə bunu yaxşı-yaxşı oxuyun. Həmin dəqiqə sözünü dəyişib dedi ki, biz Hamlet müəllim haqda bir veriliş etmək istəyirik. Ondan sonra da 1-2 nəfər də olub”.

"My father has been dead for 36 years, yet there are still those who write and invite him to the show" - An explanation from the artist's daughter about a strange incident -
1,077 views
"My father has been dead for 36 years, yet there are still those who write and invite him to the show" - An explanation from the artist's daughter about a strange incident - PHOTO+EXCLUSIVE
“Growing up without a father was difficult. It is twice as hard for girls. We are very grateful that my father raised us in such a way that neither my sister nor I have needed anyone. We were raised like boys. He always told us to strive to achieve our goals in life. He taught us these traits from childhood. Maybe that’s why today we stand firmly on our own feet. When we lost my father, I was 15 and my sister was 11 years old. My mother was left alone at the age of 40. It was difficult for her and for us as well. But I want to note that neither my mother’s mother—my grandmother, nor my uncle made us feel the absence of a father. Thanks to my mother’s relatives, we never felt one-winged. Life prepares us for all kinds of hardships and also tests us. We are very grateful that today my sister, I, and our family proudly carry the “Khanizade” surname. Wherever we go, whoever sees us stands up and remembers my father.”
This was said to Medianews.az by the late artist, actor, honored artist Hamlet Khanizade’s daughter Aygun Khanizade.
She then stated that the younger generation does not recognize the distinguished artists: “The youth of today do not know my father very well. Those who are interested, who read, who watch his films might know him. Everything has changed. Our environment and surroundings have changed. We try to adapt. Sometimes I think we should never forget our past and our history. The new generation of youth does not know many of our actors and directors; they do not watch our old films. I would really like there to be promotions in this direction. Our films are such an example. I want interest to increase. Whoever remembers my father's birthday and memorial days, thank you. Some artists are completely forgotten. But it has been 36 years since my father's death and every year, 4-5 times a year, he is remembered. Since I work in the theater myself, a few jubilees have been held at the Academic National Drama Theater. This year will mark the 80th anniversary. The memories of not only my father but all the artists are honored in our theater. I hope my father's jubilee will also be celebrated. I am very proud to be Hamlet Khanizade’s daughter. He is still remembered today with beautiful words. I thank each of them.”
Aygun Khanizade also shared a strange incident that happened years ago with us:
“I manage the official Facebook page opened in my father's name. There a television worker had written that he wanted to invite Teacher Hamlet to a program. I was at work, there was some free time. At that time, I corresponded a bit with him. I asked him about the subject. That person said the topic would be about theater, cinema. This issue happened 5-6 years ago. I still have that message. I asked him if he had detailed information about me. He said yes, they know me very well. I realized he didn’t even know who he was writing to. I wrote to him that my father passed away 13 days after the January 20 events. I sent him the Wikipedia page and said if you don’t know, read this carefully. At that moment he changed his words and said that they want to make a program about Teacher Hamlet. After that, there were 1-2 more people like that.”