İngiltərə milli komandasının sabiq kapitanı Devid Bekhem Böyük Britaniya tarixində milyarder statusuna çatan ilk idmançı olub.
Bu barədə nüfuzlu "The Times" nəşri məlumat yayıb.
51 yaşlı idmançı və onun həyat yoldaşı - müğənni və dizayner Viktoriya Bekhemin birgə sərvəti hazırda 1.185 milyard funt sterlinq dəyərində qiymətləndirilir. Qeyd olunur ki, məşhur cütlüyün maliyyə vəziyyəti təkcə son bir il ərzində iki dəfədən çox yaxşılaşıb.
"The Times" nəşrinin təhlilinə görə, bu kəskin artım, əsasən, Bekhemin 2018-ci ildən ortaq sahibi olduğu MLS təmsilçisi "İnter Mayami" klubuna etdiyi sərmayə ilə bağlıdır. Hazırda səkkizqat "Qızıl top" sahibi Lionel Messinin də çıxış etdiyi komandada Bekhemin payının dəyəri təxminən 300 milyon funt sterlinqə çatır.
Xatırladaq ki, "Forbes" jurnalının son milyarderlər siyahısında idmançılardan Maykl Cordon (4.3 milyard dollar), Mecik Conson (1.6 milyard dollar), Lebron Ceyms (1.4 milyard dollar), Tayqer Vuds (1.5 milyard dollar) və Rocer Federer (1.1 milyard dollar) yer alıblar.
Peşəkar karyerasını 2013-cü ildə başa vuran Bekhem "Mançester Yunayted", "Real", PSJ, "Milan" və "Los-Anceles Qelaksi" kimi nəhəng klubların formasını geyinib. O, İngiltərə, İspaniya və Fransa çempionatlarının, eləcə də Çempionlar Liqasının qalibi adlarını qazanıb.
Ulduz futbolçu İngiltərə yığmasının heyətində 115 matça çıxıb və altı il ərzində milli komandanın kapitan sarğısını daşıyıb.

Former England national team captain David Beckham has become the first athlete in British history to achieve billionaire status.
This was reported by the prestigious publication "The Times".
The 51-year-old athlete and his wife - singer and designer Victoria Beckham's combined wealth is currently estimated at 1.185 billion pounds sterling. It is noted that the famous couple's financial situation has improved more than twofold in just the past year.
According to the analysis of "The Times," this sharp increase is mainly due to Beckham's investment in the MLS representative club "Inter Miami," which he has co-owned since 2018. Currently, Beckham's share in the team, which also features eight-time Ballon d'Or winner Lionel Messi, is valued at approximately 300 million pounds sterling.
Recall that in the latest billionaires list by "Forbes" magazine, athletes Michael Jordan (4.3 billion dollars), Magic Johnson (1.6 billion dollars), LeBron James (1.4 billion dollars), Tiger Woods (1.5 billion dollars), and Roger Federer (1.1 billion dollars) are featured.
Beckham, who ended his professional career in 2013, wore the jerseys of giant clubs such as "Manchester United," "Real," PSG, "Milan," and "Los Angeles Galaxy." He has won titles in the English, Spanish, and French championships, as well as the Champions League.
The star footballer played 115 matches in the England national team and wore the captain's armband for six years.