Evi, obyekti olanların NƏZƏRİNƏ:
Medianews.az Milli.Az-a istinadən məlumatına görə, Vergi Məcəlləsinə əsasən, bələdiyyələr tərəfindən yerli vergilər toplanılır.
Əgər vətəndaşın dövlət reyestrində qeydiyyata alınmış və mülkiyyət hüququ ona məxsus olan əmlakı varsa, həmin şəxs bələdiyyə vergisi ödəməlidir. Fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan binalara görə əmlak vergisini ərazidəki bələdiyyə hesablayır.
Vergi yaşayış və digər tikililərin hər kvadratmetrinə uyğun hesablanır.
Bələdiyyələr hər il avqustun 1-dək vergi ödəyicilərinə tədiyyə bildirişləri təqdim etməlidir. Bildirişdə göstərilən məbləğ iki hissə şəklində ödənilə bilər: birinci hissə avqustun 15-dək, ikinci hissə isə noyabrın 15-dək. Ödənişlər yerli bələdiyyə büdcəsinə köçürülür.
Vergi ödənişləri müəyyən edilmiş müddətlərdə həyata keçirilmədikdə, hər gecikən gün üçün 0,1 faiz məbləğində cərimə faiz dərəcəsi hesablanması mümkündür.

Муниципальные налоги взимаются на законных основаниях.
Medianews.az со ссылкой на Milli.Az сообщает, что в соответствии с Налоговым кодексом местные налоги взимаются муниципалитетами.
Если у гражданина есть имущество, зарегистрированное в государственном реестре и принадлежащее ему по праву собственности, то этот человек обязан уплачивать муниципальный налог. Налог на имущество, находящееся в частной собственности физических лиц, рассчитывается соответствующим муниципалитетом на данной территории.
Налог рассчитывается в соответствии с каждым квадратным метром жилых и других построек.
Муниципалитеты должны ежегодно до 1 августа предоставлять налогоплательщикам налоговые уведомления. Сумма, указанная в уведомлении, может быть уплачена в два этапа: первая часть — до 15 августа, вторая — до 15 ноября. Платежи переводятся в местный муниципальный бюджет.
Если налоговые платежи не осуществлены в установленные сроки, возможен расчет штрафных процентов в размере 0,1% от суммы за каждый день просрочки.