42 milyonluq səhifə Azərbaycanla bağlı
Bakıdakı Dövlət Bayrağı Meydanının görüntüləri milyonlarla izləyicisi olan "Pubity" səhifəsində paylaşılıb.
Milli.Az xəbər verir ki, videoda bayraq dirəyinin tarixi və texniki xüsusiyyətləri barədə məlumat verilib və onun 50 mərtəbəli binadan daha hündür olduğu vurğulanıb.
2010-cu ildə inşa edilən 162 metrlik dirək vaxtilə "Ginnesin Rekordlar Kitabı"na dünyanın ən hündür  bayraq dirəyi kimi daxil edilib. Bayrağın ölçüsü 70x35 metr, çəkisi isə təxminən 350 kiloqram olub.
Sonradan rekord Səudiyyə Ərəbistanı və Misirdə yenilənsə də, 2024-cü ildə aparılan yenidənqurmadan sonra dirək təxminən 191 metrə çatdırılıb və 36x72 metrlik bayraqla yenidən dünya liderləri sırasına daxil olub.

42-миллионная страница, посвящённая Азербайджану
Изображения Государственной площади с флагом в Баку были опубликованы на странице "Pubity", у которой миллионы подписчиков.
Как сообщает Milli.Az, в видео представлена информация о истории и технических характеристиках флагштока, и подчеркивается, что он выше 50-этажного здания.
162-метровый флагшток, построенный в 2010 году, когда-то был внесён в "Книгу рекордов Гиннесса" как самый высокий флагшток в мире. Размер флага составлял 70x35 метров, а вес — примерно 350 килограмм.
Хотя рекорд был позже побит в Саудовской Аравии и Египте, после реконструкции в 2024 году высота флагштока была увеличена примерно до 191 метра и с новым флагом размером 36x72 метра он снова вошёл в число мировых лидеров.