5 Azərbaycan vətəndaşı
Qeyd olunub ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində Azərbaycan Prezidentinin 2023-cü il 28 oktyabr tarixli 2336 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Xarici ölkədə çətin həyat şəraitində olan yetkinlik yaşına çatmayan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası və reabilitasiyası Qaydaları"nın müvafiq müddəalarına uyğun olaraq 21 aprel 2026-cı il tarixində Suriya Ərəb Respublikasının münaqişə bölgəsindən iki qadın və üç uşaq olmaqla, ümumilikdə beş nəfər Azərbaycan vətəndaşının Türkiyədən Azərbaycana repatriasiyası həyata keçirilib.
İlk növbədə repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib və daha sonra Türkiyə ərazisinə keçidi təşkil olunub.
İraq və Suriyadan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri Türkiyənin İstanbul şəhərinə ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsinin həyata keçirilməsi təmin olunub.
Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyi və İstanbuldakı Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız Azərbaycana qayıdış şəhadətnamələri və uçuş biletləri ilə təmin edilib.
21 aprel 2026-cı ildə nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə qeyd olunan vətəndaşların ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Repatriantların sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcəkdir.

5 граждан Азербайджана были репатриированы из Сирии.
Отмечается, что в результате поэтапных и скоординированных мер, предпринятых правительством Азербайджана, и в соответствии с соответствующими положениями "Правил репатриации и реабилитации граждан Азербайджана, не достигших совершеннолетия, находящихся в трудных жизненных условиях за рубежом", утверждённых Указом Президента Азербайджана № 2336 от 28 октября 2023 года, 21 апреля 2026 года из зоны конфликта в Арабской Республике Сирия из Турции в Азербайджан репатриированы пять граждан Азербайджана — две женщины и трое детей.
В первую очередь были установлены место пребывания, личность и гражданство Азербайджана репатриантов, после чего была организована их передача на территорию Турции.
Представители соответствующих государственных органов, отвечающих за репатриацию граждан Азербайджана из Ирака и Сирии, были направлены в город Стамбул, Турция, обеспечено проведение первоначального медицинского и психологического обследования репатриантов.
Посольство Азербайджана в Турции и генеральное консульство в Стамбуле осуществили соответствующую координацию, наши граждане были обеспечены свидетельствами о возвращении и авиабилетами для возвращения в Азербайджан.
21 апреля 2026 года при сопровождении представительной делегации была осуществлена репатриация указанных граждан в нашу страну.
Планируется проведение соответствующих мероприятий по социальной реабилитации и реинтеграции репатриантов в общество.
Продолжится принятие необходимых мер для репатриации граждан Азербайджана, ставших жертвами вооружённых конфликтов на территории иностранных государств.