5 Azərbaycan vətəndaşı
Qeyd olunub ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən görülmüş mərhələli və koordinasiyalı tədbirlər nəticəsində Azərbaycan Prezidentinin 2023-cü il 28 oktyabr tarixli 2336 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Xarici ölkədə çətin həyat şəraitində olan yetkinlik yaşına çatmayan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası və reabilitasiyası Qaydaları"nın müvafiq müddəalarına uyğun olaraq 21 aprel 2026-cı il tarixində Suriya Ərəb Respublikasının münaqişə bölgəsindən iki qadın və üç uşaq olmaqla, ümumilikdə beş nəfər Azərbaycan vətəndaşının Türkiyədən Azərbaycana repatriasiyası həyata keçirilib.
İlk növbədə repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib və daha sonra Türkiyə ərazisinə keçidi təşkil olunub.
İraq və Suriyadan Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri Türkiyənin İstanbul şəhərinə ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsinin həyata keçirilməsi təmin olunub.
Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyi və İstanbuldakı Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlarımız Azərbaycana qayıdış şəhadətnamələri və uçuş biletləri ilə təmin edilib.
21 aprel 2026-cı ildə nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə qeyd olunan vətəndaşların ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Repatriantların sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcəkdir.

5 Azerbaijani citizens have been repatriated from Syria.
It was stated that as a result of phased and coordinated measures taken by the Azerbaijani government, in accordance with the relevant provisions of the "Rules for the Repatriation and Rehabilitation of Azerbaijani Citizens under the Age of Majority in Difficult Living Conditions Abroad," approved by the Decree No. 2336 of the President of Azerbaijan dated October 28, 2023, on April 21, 2026, the repatriation of a total of five Azerbaijani citizens, including two women and three children, from the conflict zone of the Syrian Arab Republic to Azerbaijan via Turkey was carried out.
Initially, the location, identity, and Azerbaijani citizenship of the repatriates were determined, and then the transfer to the territory of Turkey was organized.
Representatives of the relevant state agencies responsible for the repatriation of Azerbaijani citizens from Iraq and Syria were sent to Istanbul, Turkey, where they ensured the initial medical and psychological examination of the repatriates.
The Embassy of Azerbaijan in Turkey and the Consulate General in Istanbul conducted the necessary coordination work, and our citizens were provided with return certificates and flight tickets to Azerbaijan.
On April 21, 2026, the repatriation of the aforementioned citizens to our country was carried out under the escort of the delegation.
Relevant measures are planned to be implemented for the social rehabilitation and reintegration of the repatriates into society.
The necessary measures for the repatriation of Azerbaijani citizens who have become victims of armed conflict on the territory of foreign countries will continue to be taken.