32 dövləti birləşdirən “kağız pələng”? –
ABŞ prezidenti Donald Tramp hazırda 32 üzvü olan Şimali Atlantika Müqaviləsi Təşkilatını (NATO) kəskin tənqid edib, onu “kağız pələng” adlandırıb və ölkəsinin alyansdan çıxmağı ciddi şəkildə nəzərdən keçirdiyini bildirib.
Bu mövqe əsasən İran ətrafında yaranmış gərginlik fonunda formalaşıb. Tramp hesab edir ki, ABŞ öz müttəfiqlərinə ciddi dəstək göstərsə də, Avropa ölkələri Vaşinqtonun hərbi təşəbbüslərinə adekvat cavab vermir.
ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio da deyib ki, İranla müharibə başa çatandan sonra Vaşinqton NATO ilə münasibətləri yenidən nəzərdən keçirməli olacaq: “NATO-nun ölkəmiz üçün dəyərini yenidən nəzərdən keçirmək lazım gələcək. Nəticə etibarilə bu, prezidentin verəcəyi qərardır”.
Rubio xatırladıb ki, NATO-dakı müttəfiqləri ABŞ-nin onların ərazisindəki hərbi bazalardan istifadə tələblərini rədd edib: “Biz onlardan İrana hava hücumları keçirməyi istəmirik. Onların hərbi bazalarından istifadə etməyə icazə verilməsinə ehtiyac duyduğumuz vaxtda rədd cavabı alırıq. Bəs biz niyə NATO-dayıq? Əgər ehtiyac duyduğumuz vaxtda bu bazalardan istifadə etməyə icazə verilməyəcəksə, bütün bu Amerika qüvvələri regionda niyə yerləşdirilib?”
Bəzi ekspertlər Trampın və Rubionun son açıqlamalarını quru bəyanatlar deyil, Qərb ittifaqının gələcəyinə yönəlmiş strateji siqnal kimi qiymətləndirir və bildirirlər ki, ABŞ-nin NATO-dan mümkün çıxışı bütövlükdə alyansın gələcəyini sual altına qoya, təhlükəsizlik arxitekturasını kökündən dəyişə bilər.
Medianews.az qeyd edir ki, NATO-nu 1949-cu ildə ABŞ, Belçika, Böyük Britaniya, Danimarka, Fransa, İslandiya, İtaliya, Kanada, Lüksemburq, Niderland, Norveç, Portuqaliya yaradıb.
Türkiyə və Yunanıstan quruma 1952-ci ildə qoşulublar.
Qərbi Almaniya (1990-cı ildən Almaniya) 1955-ci ildə NATO-ya üzv olub.
İspaniya hərbi-siyasi ittifaqa 1982-ci ildə girib.
Çexiya, Macarıstan və Polşanın NATO üzvlüyü 1999-cu ildə rəsmiləşib.
Bolqarıstan, Estoniya, Latviya, Litva, Rumıniya, Slovakiya və Sloveniya 2004-cü ildən NATO-da təmsil olunurlar.
Albaniya və Xorvatiyanın üzvlüyü 2009-cu ildə başlayıb.
Monteneqro 2017-ci ildən ittifaqdadır.
Şimali Makedoniya NATO sıralarına 2020-ci ildə əlavə edilib.
Finlandiya quruma 2023-cü, İsveç 2024-cü ildə qoşulub.
NATO-nun mənzil-qərargahı Belçikanın paytaxtı Brüsseldə yerləşir.
2024-cü ilin oktyabrından NATO-nun baş katibi Mark Ruttedir. O, bu vəzifəyə seçilənə qədər 14 ilə yaxın Niderlandın baş naziri olub.

Президент США Дональд Трамп резко раскритиковал Североатлантический договорный альянс (НАТО), который в настоящее время насчитывает 32 члена, назвав его "бумажным тигром" и заявив, что его страна серьезно рассматривает выход из альянса.
Эта позиция в основном сформировалась на фоне напряженности вокруг Ирана. Трамп считает, что, несмотря на серьезную поддержку США своим союзникам, европейские страны не дают адекватного ответа на военные инициативы Вашингтона.
Госсекретарь США Марко Рубио также заявил, что после окончания войны с Ираном Вашингтону придется пересмотреть отношения с НАТО: "Нужно будет заново оценить ценность НАТО для нашей страны. В конечном итоге это будет решением президента".
Рубио напомнил, что союзники по НАТО отвергли требования США о возможности использования своих военных баз на их территории: "Мы не просим у них проводить воздушные удары по Ирану. Когда нам нужна возможность использовать их военные базы, мы получаем отказ. Так зачем нам вообще НАТО? Если нам не разрешат использовать эти базы в нужное время, зачем тогда все эти американские силы размещены в регионе?"
Некоторые эксперты рассматривают последние заявления Трампа и Рубио не как пустые высказывания, а как стратегический сигнал, направленный на будущее западного альянса, и отмечают, что возможный выход США из НАТО может поставить под вопрос будущее всего альянса и коренным образом изменить архитектуру безопасности.
Medianews.az отмечает, что НАТО было создано в 1949 году США, Бельгией, Великобританией, Данией, Францией, Исландией, Италией, Канадой, Люксембургом, Нидерландами, Норвегией и Португалией.
Турция и Греция присоединились к организации в 1952 году.
Западная Германия (с 1990 года Германия) стала членом НАТО в 1955 году.
Испания вошла в военно-политический альянс в 1982 году.
Членство Чехии, Венгрии и Польши в НАТО было оформлено в 1999 году.
Болгария, Эстония, Латвия, Литва, Румыния, Словакия и Словения представлены в НАТО с 2004 года.
Албания и Хорватия стали членами в 2009 году.
Черногория входит в альянс с 2017 года.
Северная Македония была добавлена в ряды НАТО в 2020 году.
Финляндия присоединилась к организации в 2023 году, а Швеция – в 2024 году.
Штаб-квартира НАТО находится в Брюсселе, столице Бельгии.
С октября 2024 года генеральным секретарём НАТО является Марк Рютте. До избрания на эту должность он около 14 лет занимал пост премьер-министра Нидерландов.