ABŞ–NATO gərginliyi artır:
ABŞ-nin İranla bağlı gərginlik fonunda İspaniyanın NATO üzvlüyünün dayandırılması imkanını nəzərdən keçirdiyi iddia olunub.
Medianews.az-ın “Reuters”a istinadən məlumatına görə, Pentaqondakı daxili yazışmalarda bəzi NATO müttəfiqlərinin İranla bağlı əməliyyatlara dəstək verməməsi səbəbilə onlara qarşı sanksiya və məhdudiyyət variantları müzakirə edilir.
Bu çərçivədə İspaniyanın ittifaqdan çıxarılması və Böyük Britaniyanın Falkland adaları ilə bağlı mövqeyinin yenidən dəyərləndirilməsi də gündəmdədir.
Pentaqonun mətbuat katibi bildirib ki, ABŞ NATO müttəfiqlərindən kifayət qədər dəstək görmədiyini hesab edir.
İspaniya Baş naziri Pedro Sançes isə bu iddialara cavab verərək, rəsmi sənədlərə əsaslandığını və e-poçt məlumatlarını əsas götürmədiklərini deyib.
ABŞ-nin İspaniyada yerləşən Rota Dəniz Bazası və Moron de la Frontera Hərbi Hava Bazası da gərginlik fonunda müzakirə mövzusuna çevrilib.
Məlumatlara görə, ABŞ və bəzi NATO ölkələri arasında İran əməliyyatları ilə bağlı fikir ayrılığı münasibətləri gərginləşdirib. ABŞ-nin bəzi NATO ölkələrində hərbi bazaları bağlamağı da nəzərdən keçirdiyi bildirilir.

US-NATO tension increases:
Amid tensions between the US and Iran, it has been alleged that Spain's NATO membership suspension is being considered.
Medianews.az, citing "Reuters," reports that internal correspondence at the Pentagon discusses options for sanctions and restrictions against some NATO allies who do not support operations related to Iran.
Within this framework, Spain’s removal from the alliance and the reevaluation of the United Kingdom’s position regarding the Falkland Islands are also on the agenda.
The Pentagon spokesperson stated that the US considers it has not received sufficient support from NATO allies.
Spanish Prime Minister Pedro Sánchez responded to these claims, stating that they are based on official documents and that they do not take email information as a basis.
The US naval base in Rota, Spain, and the Morón de la Frontera military airbase have also become topics of discussion amid the tensions.
According to information, disagreements over Iran operations have strained relations between the US and some NATO countries. It is also reported that the US is considering closing military bases in some NATO countries.