ABŞ–NATO gərginliyi artır:
ABŞ-nin İranla bağlı gərginlik fonunda İspaniyanın NATO üzvlüyünün dayandırılması imkanını nəzərdən keçirdiyi iddia olunub.
Medianews.az-ın “Reuters”a istinadən məlumatına görə, Pentaqondakı daxili yazışmalarda bəzi NATO müttəfiqlərinin İranla bağlı əməliyyatlara dəstək verməməsi səbəbilə onlara qarşı sanksiya və məhdudiyyət variantları müzakirə edilir.
Bu çərçivədə İspaniyanın ittifaqdan çıxarılması və Böyük Britaniyanın Falkland adaları ilə bağlı mövqeyinin yenidən dəyərləndirilməsi də gündəmdədir.
Pentaqonun mətbuat katibi bildirib ki, ABŞ NATO müttəfiqlərindən kifayət qədər dəstək görmədiyini hesab edir.
İspaniya Baş naziri Pedro Sançes isə bu iddialara cavab verərək, rəsmi sənədlərə əsaslandığını və e-poçt məlumatlarını əsas götürmədiklərini deyib.
ABŞ-nin İspaniyada yerləşən Rota Dəniz Bazası və Moron de la Frontera Hərbi Hava Bazası da gərginlik fonunda müzakirə mövzusuna çevrilib.
Məlumatlara görə, ABŞ və bəzi NATO ölkələri arasında İran əməliyyatları ilə bağlı fikir ayrılığı münasibətləri gərginləşdirib. ABŞ-nin bəzi NATO ölkələrində hərbi bazaları bağlamağı da nəzərdən keçirdiyi bildirilir.

Напряженность между США и НАТО нарастает:
На фоне напряженности между США и Ираном утверждается, что Испания рассматривается в качестве возможного приостановления членства в НАТО.
Medianews.az со ссылкой на “Reuters” сообщает, что во внутренних переписках в Пентагоне обсуждаются варианты санкций и ограничений против некоторых союзников НАТО, которые не поддерживают операции против Ирана.
В этом контексте обсуждается исключение Испании из альянса и переоценка позиции Великобритании по Фолклендским островам.
Пресс-секретарь Пентагона заявил, что США считают, что не получают достаточно поддержки от союзников по НАТО.
Премьер-министр Испании Педро Санчес ответил на эти утверждения, заявив, что они основываются на официальных документах и не учитывают данные электронной почты.
Базы ВМС США в Роте и Военно-воздушная база Моron де ла Фронтера в Испании также стали предметом обсуждений на фоне напряженности.
По данным, разногласия между США и некоторыми странами НАТО по операциям в Иране обострили отношения. Сообщается, что США рассматривают возможность закрытия своих военных баз в некоторых странах НАТО.