ABŞ-nin İran planı gündəmdə:
ABŞ Prezidenti Donald Trampın Çin səfərindən sonra Vaşinqtonun İrana qarşı yeni hərbi addımları nəzərdən keçirdiyi iddia olunur.
Medianews.az ABŞ mediasına istinadən xəbər verir ki, əsas müzakirə mövzuları Hörmüz boğazında “Azadlıq layihəsi” əməliyyatının yenidən başladılması və İran infrastrukturuna mümkün zərbələrdir.
Məlumata əsasən, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri Hörmüz boğazında gəmi keçidlərinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə bölgədə fəaliyyətini genişləndirə bilər. Ağ evin İranın nüvə proqramı və bölgədə artan təsiri ilə bağlı narahat olduğu bildirilir.
İddialara görə, İsrail də mümkün əməliyyat ehtimalına görə yüksək hazırlıq vəziyyətinə keçib. İsrail ordusunun yaxın günlərdə gücləndirilmiş təhlükəsizlik rejimində fəaliyyət göstərəcəyi qeyd olunur.
Tehrandan isə sərt reaksiya gəlib. İranın xarici işlər naziri Abbas Arakçi ABŞ-nin təhdidlərinə cavab olaraq bildirib ki, hərbi təzyiq nəticə verməyəcək.
Arakçi deyib: “40 gün bizimlə müharibə apardılar və nəticəsini gördülər. İranla yalnız qarşılıqlı hörmət əsasında danışmaq mümkündür.”

After U.S. President Donald Trump's trip to China, it is claimed that Washington is considering new military steps against Iran.
Medianews.az, citing the U.S. media, reports that the main topics of discussion are the restart of the "Freedom Project" operation in the Strait of Hormuz and potential strikes on Iranian infrastructure.
According to information, the U.S. Navy may expand its activities in the region to ensure the safety of ship passages through the Strait of Hormuz. The White House is reportedly concerned about Iran's nuclear program and its growing influence in the region.
Allegedly, Israel has also entered a high alert status due to the possibility of a potential operation. It is noted that the Israeli army will operate under an enhanced security regime in the coming days.
A harsh reaction came from Tehran. Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi stated in response to the U.S. threats that military pressure will not yield results.
Araghchi said: "They fought a war with us for 40 days and saw the outcome. It is only possible to speak with Iran on the basis of mutual respect."