Ağdərədə mina partladı -
İşğaldan azad edilmiş Ağdərə rayonunun Sırxavənd kəndi ərazisində aprelin 26-da mina hadisəsi baş verib.
Medianews.az bildirir ki, bu barədə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi, Baş Prokurorluğu və Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) mətbuat xidmətləri məlumat verib.
Bildirilib ki, 1967-ci il təvəllüdlü Xocalı rayonu Yenibinə kənd sakini Əhmədov Vüqar Salah oğlu keçmiş təmas xəttində minalardan təmizlənməmiş ərazidə piyada əleyhinə mina partlayışı nəticəsində sol ayağından xəsarət alıb.
Faktla bağlı Tərtər rayon prokurorluğunda araşdırma aparılır.
ANAMA, AR DİN və Baş Prokurorluq bir daha vətəndaşları təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyə, mina təhlükəsi işarələrinin göstəricilərinə diqqətlə yanaşmağa, bələd olmadıqları ərazilərə daxil olmamağa, çəpərləmə fəaliyyəti aparılan ərazilərə müdaxilə etməməyə çağırır!

A mine exploded in Aghdara -
On April 26, a mine incident occurred in the territory of Sirxavend village of Aghdara district, which was liberated from occupation.
Medianews.az reports that this information was provided by the press services of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, the Prosecutor General's Office, and the Mine Clearance Agency (ANAMA).
It was reported that Vugar Salah oghlu Ahmadov, born in 1967 and a resident of Yenibine village of Khojaly district, was injured in his left leg as a result of a landmine explosion on a landmine-uncleared area near the former contact line.
An investigation is being conducted by the Tartar district prosecutor's office regarding the incident.
ANAMA, the Ministry of Internal Affairs, and the Prosecutor General's Office once again urge citizens to follow safety rules, pay close attention to mine danger signs, avoid going into unfamiliar areas, and refrain from interfering with areas where fencing activities are being conducted!