Ağrıkəsici dərmanların nəzarətsiz şəkildə istifadəsi sağlamlıq üçün gizli təhdid yaradır.
Medianews.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı qastroenteroloq Tatyana Qolovçanskaya "Gazeta.ru" nəşrinə müsahibəsində danışıb.
Həkim qeyd edib ki, qeyri-steroid iltihabəleyhinə dərmanlarla uzunmüddətli özünümüalicə mədə xorası kimi ciddi xəstəliklərə gətirib çıxara bilər. Bu hal miqren, diş ağrısı və ya xroniki ağrılar üçün müntəzəm olaraq ağrıkəsici (əsasən ibuprofen) qəbul edən insanlarda müşahidə olunur.
"İlk baxışdan burada narahatedici bir şey yoxdur: bir həb qəbul edirsiniz və ağrı keçir. Lakin tədricən dərman qəbulu vərdişə çevrilə bilər və insan müntəzəm olaraq özünü ağrıkəsicilərlə "dəstəkləməyə" başlayır", - deyə Tatyana Qolovçanskaya bildirib.
Zamanla orqanizm bu yüklənməyə reaksiya verir və nəticələr mədə xorasından tutmuş, mədə-bağırsaq qanaxmalarına qədər ağırlaşa bilər. Problem dərmanın özündə deyil, ondan düzgün istifadə edilməməsindədir.
"Hər bir dərmanın göstəriş və əks göstərişləri ilə yanaşı, ciddi dozalanma rejimi də var ki, buna riayət etmək vacibdir. Həmçinin yadda saxlamaq lazımdır ki, ibuprofen və parasetamol geniş yayılmış yanlış inancın əksinə olaraq, o qədər də zərərsiz deyil", - deyə qastroenteroloq vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, nəzarətsiz qəbul edildikdə bu dərmanlar qaraciyərə toksik təsir göstərə bilər. Buna görə də ağrıkəsicilərin qəbuluna məsuliyyətlə yanaşmaq, qəbul edilən dərmanın növünə, dozasına və tezliyinə diqqət yetirmək lazımdır.

Непредсказуемо опасные обезболивающие препараты
Medianews.az, ссылаясь на oxu.az, сообщает, что об этом в интервью изданию "Gazeta.ru" рассказала российский гастроэнтеролог Татьяна Головчанская.
Врач отметила, что длительное самолечение нестероидными противовоспалительными препаратами может привести к серьезным заболеваниям, таким как язва желудка. Такое наблюдается у людей, регулярно принимающих обезболивающие (в основном ибупрофен) от мигрени, зубной боли или хронических болей.
"На первый взгляд, здесь нет ничего тревожного: вы принимаете таблетку, и боль проходит. Однако постепенно прием лекарства превращается в привычку, и человек начинает регулярно 'поддерживать' себя обезболивающими", — заявила Татьяна Головчанская.
Со временем организм реагирует на эту нагрузку, и последствия могут осложниться от язвы желудка до желудочно-кишечных кровотечений. Проблема не в самом лекарстве, а в неправильном его использовании.
"У каждого лекарства, наряду с показаниями и противопоказаниями, существует строгий режим дозирования, которого важно придерживаться. Также нужно помнить, что ибупрофен и парацетамол, вопреки широко распространенному заблуждению, не так уж безвредны", — подчеркнула гастроэнтеролог.
По ее словам, при неконтролируемом приеме эти препараты могут оказывать токсическое влияние на печень. Поэтому необходимо ответственно относиться к приему обезболивающих, обращая внимание на тип, дозу и частоту принимаемых лекарств.