Ağrıkəsici dərmanların nəzarətsiz şəkildə istifadəsi sağlamlıq üçün gizli təhdid yaradır.
Medianews.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı qastroenteroloq Tatyana Qolovçanskaya "Gazeta.ru" nəşrinə müsahibəsində danışıb.
Həkim qeyd edib ki, qeyri-steroid iltihabəleyhinə dərmanlarla uzunmüddətli özünümüalicə mədə xorası kimi ciddi xəstəliklərə gətirib çıxara bilər. Bu hal miqren, diş ağrısı və ya xroniki ağrılar üçün müntəzəm olaraq ağrıkəsici (əsasən ibuprofen) qəbul edən insanlarda müşahidə olunur.
"İlk baxışdan burada narahatedici bir şey yoxdur: bir həb qəbul edirsiniz və ağrı keçir. Lakin tədricən dərman qəbulu vərdişə çevrilə bilər və insan müntəzəm olaraq özünü ağrıkəsicilərlə "dəstəkləməyə" başlayır", - deyə Tatyana Qolovçanskaya bildirib.
Zamanla orqanizm bu yüklənməyə reaksiya verir və nəticələr mədə xorasından tutmuş, mədə-bağırsaq qanaxmalarına qədər ağırlaşa bilər. Problem dərmanın özündə deyil, ondan düzgün istifadə edilməməsindədir.
"Hər bir dərmanın göstəriş və əks göstərişləri ilə yanaşı, ciddi dozalanma rejimi də var ki, buna riayət etmək vacibdir. Həmçinin yadda saxlamaq lazımdır ki, ibuprofen və parasetamol geniş yayılmış yanlış inancın əksinə olaraq, o qədər də zərərsiz deyil", - deyə qastroenteroloq vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, nəzarətsiz qəbul edildikdə bu dərmanlar qaraciyərə toksik təsir göstərə bilər. Buna görə də ağrıkəsicilərin qəbuluna məsuliyyətlə yanaşmaq, qəbul edilən dərmanın növünə, dozasına və tezliyinə diqqət yetirmək lazımdır.

Unexpectedly dangerous painkillers
Medianews.az, referring to oxu.az, reports that Russian gastroenterologist Tatyana Golovchanskaya spoke about this in an interview with the publication "Gazeta.ru".
The doctor noted that long-term self-medication with non-steroidal anti-inflammatory drugs can lead to serious diseases such as stomach ulcers. This condition is observed in people who regularly take painkillers (mainly ibuprofen) for migraines, toothaches, or chronic pain.
"At first glance, there is nothing alarming here: you take a pill and the pain subsides. However, gradually the drug intake can turn into a habit, and a person begins to regularly 'support' themselves with painkillers," Tatyana Golovchanskaya stated.
Over time, the body reacts to this load and the consequences can worsen from stomach ulcers to gastrointestinal bleeding. The problem is not with the medication itself, but with improper use.
"Each medication has indications and contraindications, as well as a strict dosing regimen that must be followed. It is also important to remember that contrary to widespread belief, ibuprofen and paracetamol are not as harmless," emphasized the gastroenterologist.
According to her, when taken uncontrollably, these drugs can have a toxic effect on the liver. Therefore, it is necessary to approach the use of painkillers responsibly, paying attention to the type, dose, and frequency of the medication taken.