Azərbaycan iqtisadiyyatında artım və azalmalar –
Medianews.az bildirir ki, hesabata görə, yanvar-may aylarında ölkədə 51 milyard 783,8 milyon manatlıq ümumi daxili məhsul qeydə alınıb, neft-qaz sektorunda 1 faiz geriləmə, qeyri-neft/qaz sektorunda 0,4 faiz artım rəsmiləşib.
2025-ci ilin ilk beş ayı ilə müqayisədə sənayedə 0,2 faiz, kənd təsərrüfatında 2,3 faiz, nəqliyyat və anbar təsərrüfatı xidmətlərində 6,8 faiz, informasiya və rabitə xidmətlərində 10,1 faiz, pərakəndə ticarət dövriyyəsində 3,8 faiz artımın olduğu xəbər verilir.
Qeyd olunur ki, sərmayə qoyuluşu 2,1 faiz azalıb, strateji valyuta ehtiyatları 15,2 faiz artıb, xarici dövlət borcu 8 faiz əriyib.

The State Statistics Committee has announced macroeconomic indicators.
Medianews.az reports that according to the report, in January-May, the country's gross domestic product amounted to 51 billion 783.8 million manat, with a 1 percent decline in the oil-gas sector and a 0.4 percent growth in the non-oil/gas sector.
Compared to the first five months of 2025, there was a 0.2 percent increase in industry, 2.3 percent in agriculture, 6.8 percent in transportation and warehousing services, 10.1 percent in information and communication services, and a 3.8 percent increase in retail trade turnover.
It is noted that investment decreased by 2.1 percent, strategic foreign currency reserves increased by 15.2 percent, and external public debt declined by 8 percent.