Azərbaycan Kitab Mükafatı olacaqmı? -
Ötən ilin dekabrında belə bir məlumat yayıldı ki, 2026-cı ildə dövlət səviyyəsində Azərbaycan Kitab Mükafatı təsis olunacaq. Məlumatda deyilirdi ki, 50 min manatlıq mükafat hər il bir müəllifə veriləcək, qalib əsər xarici dillərə tərcümə edilib yayılacaq.
Müsabiqəyə nəsr (roman və hekayə) və poeziya (şeir və mənzum hekayə) nümunələrini nəşriyyatların və ədəbi orqanların təqdim edəcəyi, birinci mərhələdə - sentyabr ayında ekspertlərin 10 əsərdən ibarət uzun siyahı hazırlayacağı, noyabr ayında xüsusi komissiyanın 5 əsərdən ibarət qısa siyahını müəyyənləşdirəcəyi, həmin ay laureatın elan olunacağı bildirilmişdi.
2026-cı ilin beşinci ayını yarılamışıq. Azərbaycan Kitab Mükafatı təsis olunubmu? Olunubsa, nəşriyyatlar və ədəbi orqanlar müsabiqəyə nəsr (roman və hekayə) və poeziya (şeir və mənzum hekayə) nümunələrini təqdim etməyə başlayıbmı? Ümumiyyətlə məsələ nə yerdədir?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az saytı Mədəniyyət Nazirliyinə sorğu ünvanlayıb.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Azərbaycan Kitab Mükafatı ilə bağlı təşəbbüs hazırda konseptual və təşkilati hazırlıq mərhələsindədir: “Layihənin hüquqi və institusional mexanizmləri üzərində iş aparılır, aidiyyəti tərəflərlə müzakirələr davam edir”.

В декабре прошлого года была распространена информация о том, что в 2026 году на государственном уровне будет учреждена Азербайджанская книжная премия. В сообщении говорилось, что премия в размере 50 тысяч манатов будет ежегодно присуждаться одному автору, победившее произведение будет переведено на иностранные языки и распространено.
В конкурсе примут участие образцы прозы (роман и рассказ) и поэзии (стихи и поэтическая проза), которые будут предоставлены издательствами и литературными организациями, на первом этапе — в сентябре эксперты подготовят длинный список из 10 произведений, в ноябре специальная комиссия определит краткий список из 5 произведений, и в этот же месяц будет объявлен лауреат.
Мы уже почти прошли середину пятого месяца 2026 года. Учреждена ли Азербайджанская книжная премия? Если да, начали ли издательства и литературные организации подавать образцы прозы (роман и рассказ) и поэзии (стихи и поэтическая проза) для участия в конкурсе? В целом, как обстоят дела с этим вопросом?
По этой теме сайт Medianews.az направил запрос в Министерство культуры.
В ответ на запрос было сообщено, что инициатива по Азербайджанской книжной премии сейчас находится на этапе концептуальной и организационной подготовки: «Ведется работа над юридическими и институциональными механизмами проекта, продолжаются обсуждения с заинтересованными сторонами».