81 yaşlı qadının aldığı pensiya məbləği eşidənləri
Polşada rekord həddə çatan pensiya ödənişləri qeydə alınıb ki, bu məbləğ ayda minlərlə avro təşkil edir.
Medianews.az xəbər verir ki, "Business Insider" nəşrinin yaydığı məlumata görə, Kuyaviya-Pomeraniya voyevodalığının 81 yaşlı sakini hazırda hər ay təxminən 9 800 avro (42 075 zlotı) pensiya alır.
Sözügedən qadın altı onillikdən çox müddəti işinə həsr edib və onun əmək stajında demək olar ki, heç bir fasilə olmayıb.
Qeyd olunur ki, 61 illik karyerası ərzində onun cəmi iki ay sığorta ödənişi olmayıb və o, yalnız 81 yaşında təqaüdə çıxmaq qərarına gəlib. Regionda analoji yüksək ödənişlər bununla bitmir. Belə ki, Torun şəhərində 55 ildən çox stajı olan və 80 yaşında təqaüdə çıxan digər bir qadın isə ayda təxminən 8 100 avro (34 847 zlotı) alır.
Lakin "Mediafax" nəşrinin yazdığına görə, ölkə üzrə mütləq rekord Sileziya voyevodalığından olan bir kişiyə məxsusdur. O, təxminən 63 il çalışaraq yalnız 86 yaşında təqaüdə çıxıb. Hazırda həmin şəxsin aylıq pensiyası 10 000 avrodan (43 000 zlotıdan çox) artıqdır. Ekspertlər bu cür yüksək məbləğlərin sirrini iş müddətinin uzunluğu ilə əlaqələndirirlər. Məlumata görə, təqaüd yaşından sonra rəsmi şəkildə çalışılan hər əlavə il yekun pensiya məbləğini təxminən 15% artırır.
Bununla belə, ölkədəki təqaüdlər arasındakı təzad kəskindir. Müqayisə üçün bildirilir ki, eyni bölgədə ən aşağı pensiya ayda cəmi 1,4 sent təşkil edir. Bu səbəbdən Polşanın Sosial Sığorta Müəssisəsi (ZUS) vətəndaşlara təqaüdə çıxmazdan əvvəl mütəxəssislərlə məsləhətləşməyi tövsiyə edir.
Eyni zamanda, Polşada bir çox yaşlı insanların yüksək xərclər səbəbindən daha kiçik mənzillərə köçdüyü və ya kirayə evlərə üstünlük verdiyi bildirilir. Kommunal xidmətlərin bahalığı və vergilər təqaüdçüləri maliyyə yükünü azaltmaq üçün mülklərini satmağa və ya tibbi xidmətə daha yaxın ərazilərə köçməyə sövq edir.//Musavat.com

Размер пенсии 81-летней женщины удивил всех, кто услышал об этом
Medianews.az сообщает, что согласно информации, опубликованной изданием "Business Insider", 81-летняя жительница Куявско-Поморского воеводства сейчас получает пенсию примерно в размере 9 800 евро (42 075 злотых) в месяц.
Упомянутая женщина посвятила своей работе более шести десятилетий, и в её трудовом стаже практически не было перерывов.
Отмечается, что за всю 61-летнюю карьеру у неё было всего два месяца без страховых взносов, и только в 81 год она решила выйти на пенсию. Аналогичные высокие выплаты в регионе на этом не заканчиваются. Так, другая женщина из города Торунь, с трудовым стажем более 55 лет, вышедшая на пенсию в 80 лет, получает около 8 100 евро (34 847 злотых) в месяц.
Однако, по информации издания "Mediafax", абсолютный рекорд по стране принадлежит мужчине из Силезского воеводства. Он работал около 63 лет и ушёл на пенсию только в 86 лет. Сейчас его ежемесячная пенсия составляет более 10 000 евро (более 43 000 злотых). Эксперты связывают секрет таких высоких сумм с длительностью рабочего стажа. Согласно данным, каждый дополнительный официальный год работы после пенсионного возраста увеличивает итоговую сумму пенсии примерно на 15%.
В то же время контраст между пенсиями в стране очень резкий. Для сравнения указывается, что в том же регионе минимальная пенсия составляет всего 1,4 цента в месяц. По этой причине Польское учреждение социального страхования (ZUS) рекомендует гражданам консультироваться со специалистами перед выходом на пенсию.
Также сообщается, что во многих случаях пожилые люди в Польше из-за высоких расходов переезжают в меньшие квартиры или предпочитают арендное жильё. Высокие цены на коммунальные услуги и налоги заставляют пенсионеров продавать недвижимость или переезжать в районы ближе к медицинским учреждениям, чтобы снизить финансовую нагрузку.//Musavat.com