81 yaşlı qadının aldığı pensiya məbləği eşidənləri
Polşada rekord həddə çatan pensiya ödənişləri qeydə alınıb ki, bu məbləğ ayda minlərlə avro təşkil edir.
Medianews.az xəbər verir ki, "Business Insider" nəşrinin yaydığı məlumata görə, Kuyaviya-Pomeraniya voyevodalığının 81 yaşlı sakini hazırda hər ay təxminən 9 800 avro (42 075 zlotı) pensiya alır.
Sözügedən qadın altı onillikdən çox müddəti işinə həsr edib və onun əmək stajında demək olar ki, heç bir fasilə olmayıb.
Qeyd olunur ki, 61 illik karyerası ərzində onun cəmi iki ay sığorta ödənişi olmayıb və o, yalnız 81 yaşında təqaüdə çıxmaq qərarına gəlib. Regionda analoji yüksək ödənişlər bununla bitmir. Belə ki, Torun şəhərində 55 ildən çox stajı olan və 80 yaşında təqaüdə çıxan digər bir qadın isə ayda təxminən 8 100 avro (34 847 zlotı) alır.
Lakin "Mediafax" nəşrinin yazdığına görə, ölkə üzrə mütləq rekord Sileziya voyevodalığından olan bir kişiyə məxsusdur. O, təxminən 63 il çalışaraq yalnız 86 yaşında təqaüdə çıxıb. Hazırda həmin şəxsin aylıq pensiyası 10 000 avrodan (43 000 zlotıdan çox) artıqdır. Ekspertlər bu cür yüksək məbləğlərin sirrini iş müddətinin uzunluğu ilə əlaqələndirirlər. Məlumata görə, təqaüd yaşından sonra rəsmi şəkildə çalışılan hər əlavə il yekun pensiya məbləğini təxminən 15% artırır.
Bununla belə, ölkədəki təqaüdlər arasındakı təzad kəskindir. Müqayisə üçün bildirilir ki, eyni bölgədə ən aşağı pensiya ayda cəmi 1,4 sent təşkil edir. Bu səbəbdən Polşanın Sosial Sığorta Müəssisəsi (ZUS) vətəndaşlara təqaüdə çıxmazdan əvvəl mütəxəssislərlə məsləhətləşməyi tövsiyə edir.
Eyni zamanda, Polşada bir çox yaşlı insanların yüksək xərclər səbəbindən daha kiçik mənzillərə köçdüyü və ya kirayə evlərə üstünlük verdiyi bildirilir. Kommunal xidmətlərin bahalığı və vergilər təqaüdçüləri maliyyə yükünü azaltmaq üçün mülklərini satmağa və ya tibbi xidmətə daha yaxın ərazilərə köçməyə sövq edir.//Musavat.com

Record-high pension payments have been recorded in Poland, amounting to thousands of euros per month.
Medianews.az reports that according to information published by the "Business Insider" publication, an 81-year-old resident of the Kuyavian-Pomeranian Voivodeship currently receives a pension of approximately 9,800 euros (42,075 zlotys) per month.
The mentioned woman has dedicated more than six decades to her work, with almost no breaks in her employment history.
It is noted that during her 61-year career, she had only two months without insurance payments and decided to retire only at the age of 81. Similar high payments do not end in the region. For instance, another woman in the city of Toruń, who has worked for over 55 years and retired at the age of 80, receives about 8,100 euros (34,847 zlotys) per month.
However, according to the "Mediafax" publication, the absolute record across the country belongs to a man from the Silesian Voivodeship. He worked for approximately 63 years and retired only at the age of 86. Currently, his monthly pension exceeds 10,000 euros (43,000 zlotys). Experts associate the secret of such high amounts with the length of the employment period. According to the information, each additional official working year after the retirement age increases the final pension amount by about 15%.
Nevertheless, the disparity among pensions in the country is sharp. For comparison, it is stated that in the same region the lowest pension is only 1.4 cents per month. For this reason, Poland's Social Insurance Institution (ZUS) recommends that citizens consult experts before retiring.
At the same time, it is reported that many elderly people in Poland, due to high expenses, move to smaller apartments or prefer rental housing. The high cost of utilities and taxes pushes pensioners to sell their properties or move closer to medical services in order to reduce their financial burden.//Musavat.com