Azərbaycan Ordusu gücünə görə
"Türkiyənin ilk onluqda yer aldığı və 60 meyarı nəzərə almaqla Global Firepower (GFP) tərəfindən hazırlanan Güc İndeksində (Power Index) Cənubi Qafqazda ən güclü orduya malik olmaqla Azərbaycan 2026-cı il üzrə ilk atmışlıqda yer alıb".
Medianews.az xəbər verir ki, bunu deputat Vüqar Bayramov deyib. O bildirib ki, həmin siyahıda Gürcüstan 95, Ermənistan isə 101-ci sırada qərarlaşıb.
"Təşkilatın qiymətləndirmələrinə görə, son illər Azərbaycanın hərbi strategiyası ciddi modernləşmə mərhələsindən keçib. ABŞ analtikləri etiraf edirlər ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri müasir müharibə taktikası və qabaqcıl texnologiyalardan istifadəsi ilə seçilir.
Digər ABŞ təşkilatının, “US News & World Report”un hesabatına görə isə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri dünya miqyasında 29-cu yerdə olmaqla dünyanın ən güclü orduları sırasındadır. Göründüyü kimi, Silahlı Qüvvələrimiz dünyada hazırda gücünə görə seçilən ordulardandır. Azərbaycan ordusu daha da modernləşir və güclənir".

«В индексе силы (Power Index), подготовленном Global Firepower (GFP) с учетом 60 критериев, в который Турция вошла в первую десятку, Азербайджан занимает первое место в Южном Кавказе по силе армии и находится в числе лидеров на 2026 год».
Согласно сообщению Medianews.az, об этом заявил депутат Вуфар Байрамов. Он отметил, что в этом списке Грузия занимает 95-е место, а Армения — 101-е.
«По оценкам организации, военные стратегии Азербайджана в последние годы прошли серьезный этап модернизации. Американские аналитики признают, что Вооруженные силы Азербайджана выделяются применением современной тактики ведения войны и передовых технологий.
Согласно отчету другой американской организации — «US News & World Report», Вооруженные силы Азербайджана занимают 29-е место в мире, входя в число самых сильных армий мира. Как видим, наши Вооруженные силы сейчас считаются одними из самых мощных в мире. Азербайджанская армия продолжает модернизироваться и укрепляться».