Azərbaycan Ordusu gücünə görə
"Türkiyənin ilk onluqda yer aldığı və 60 meyarı nəzərə almaqla Global Firepower (GFP) tərəfindən hazırlanan Güc İndeksində (Power Index) Cənubi Qafqazda ən güclü orduya malik olmaqla Azərbaycan 2026-cı il üzrə ilk atmışlıqda yer alıb".
Medianews.az xəbər verir ki, bunu deputat Vüqar Bayramov deyib. O bildirib ki, həmin siyahıda Gürcüstan 95, Ermənistan isə 101-ci sırada qərarlaşıb.
"Təşkilatın qiymətləndirmələrinə görə, son illər Azərbaycanın hərbi strategiyası ciddi modernləşmə mərhələsindən keçib. ABŞ analtikləri etiraf edirlər ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri müasir müharibə taktikası və qabaqcıl texnologiyalardan istifadəsi ilə seçilir.
Digər ABŞ təşkilatının, “US News & World Report”un hesabatına görə isə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri dünya miqyasında 29-cu yerdə olmaqla dünyanın ən güclü orduları sırasındadır. Göründüyü kimi, Silahlı Qüvvələrimiz dünyada hazırda gücünə görə seçilən ordulardandır. Azərbaycan ordusu daha da modernləşir və güclənir".

"Turkey is ranked in the top ten and considering 60 criteria, according to the Power Index prepared by Global Firepower (GFP), Azerbaijan has the strongest army in the South Caucasus and is leading for the year 2026."
Medianews.az reports that this was stated by Deputy Vuqar Bayramov. He noted that in the same list, Georgia is ranked 95th and Armenia 101st.
"According to the organization's assessments, in recent years Azerbaijan's military strategy has gone through a serious phase of modernization. U.S. analysts admit that the Azerbaijani Armed Forces are distinguished by the use of modern warfare tactics and advanced technologies.
According to another U.S. organization, the "US News & World Report," the Azerbaijani Armed Forces are ranked 29th globally and are among the world's strongest armies. As can be seen, our Armed Forces are currently among the armies selected by their strength worldwide. The Azerbaijani army is further modernizing and strengthening."