Onlar da avroya keçir
“Macarıstan hökuməti ölkənin 2030-cu ilədək Avrozonaya qoşulması üçün zəruri şərtləri yerinə yetirməyi hədəfləyir”.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu ölkənin Baş naziri Peter Madyar Budapeştdə Avroqrupun prezidenti və Yunanıstanın maliyyə naziri Kiriakos Pierrakakis, eləcə də, Macarıstanın maliyyə naziri Andraş Karmanla keçirdiyi birgə mətbuat konfransında bildirib.
O qeyd edib ki, “Maastrixt meyarları”nın yerinə yetirilməsi ölkənin iqtisadi sabitliyini gücləndirəcək və uzunmüddətli inkişafına töhfə verəcək.
Madyarın sözlərinə görə, hökumətin məqsədi 2030-cu ilədək Avrozonaya üzvlük üçün bütün tələbləri yerinə yetirməkdir.
Baş nazir əlavə edib ki, avroya keçid iqtisadi sabitliyi artıracaq, investorların etimadını gücləndirəcək və ölkəni biznes üçün daha proqnozlaşdırılan edəcək. O, həmçinin bunun Viktor Orban hökumətinin iqtisadi siyasətində buraxılmış səhvlərin təkrarlanmasının qarşısını almağa kömək edəcəyini bildirib.
Peter Madyar etiraf edib ki, Macarıstan hələ avronun qəbul edilməsi üçün bütün şərtlərə cavab vermir. Onun sözlərinə görə, ən ciddi problemlər dövlət büdcəsi kəsirinin və dövlət borcunun azaldılmasıdır.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqına üzv ölkələrin avroya keçməsi üçün “Maastrixt meyarları”na uyğun olaraq qiymət sabitliyi, davamlı dövlət maliyyəsi, məzənnə sabitliyi və uzunmüddətli faiz dərəcələri ilə bağlı tələbləri yerinə yetirməsi vacibdir.//Qafqazinfo

"The Hungarian government aims to meet the necessary conditions for the country's accession to the Eurozone by 2030."
According to Medianews.az, this was stated by the country's Prime Minister Peter Madyar at a joint press conference held in Budapest with the President of the Eurogroup and Greece's Finance Minister Kiriakos Pierrakakis, as well as Hungary's Finance Minister András Karman.
He noted that meeting the "Maastricht criteria" will strengthen the country's economic stability and contribute to its long-term development.
According to Madyar, the government's goal is to meet all the requirements for membership in the Eurozone by 2030.
The Prime Minister added that the transition to the euro will enhance economic stability, strengthen investor confidence, and make the country more predictable for business. He also said that this would help prevent the repetition of mistakes made in the economic policy of Viktor Orban's government.
Peter Madyar admitted that Hungary does not yet meet all the conditions for adopting the euro. According to him, the most serious problems are the reduction of the state budget deficit and public debt.
It should be noted that it is essential for EU member countries to meet the requirements related to price stability, sustainable public finances, exchange rate stability, and long-term interest rates in accordance with the "Maastricht criteria" for the transition to the euro. //Qafqazinfo