Azərbaycanda gənc hərbi çağırış zamanı şok hadisə ilə üzləşdi
Hərbi çağırış zamanı psixiatrik müayinədən keçən vətəndaş illər sonra gözlənilməz problemlə üzləşib.
Onun iddiasına görə, heç vaxt stasionar müalicə almadığı halda, elektron sistemdə 34 gün Psixiatriya Xəstəxanasında yatdığı qeyd olunub.
Bu barədə Baku TV-nin videomaterialında deyilir.
"2024-cü ilin iyun ayında Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Lənkəran rayon şöbəsinə çağırıldım. Bədənimdəki döymələrə görə məni Maştağadakı Psixiatriya Xəstəxanasına göndərdilər. Orada analiz verdim, komissiyanın toplanması üçün 34 gün sonraya vaxt təyin etdilər. Həmin tarixdə sağlam olduğum təsdiqləndi. Lakin indi işə düzəlmək üçün sağlamlıq arayışı alanda problem yaşayıram. Sistemdə 34 gün xəstəxanada yatdığım görünür, halbuki mən orada cəmi bir neçə saat olmuşam", - deyə şikayətçi bildirib.
Məsələ ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyindən qeyd olunub ki, vətəndaş 2024-cü il iyunun 25-də Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Lənkəran rayon şöbəsinin göndərişi ilə Respublika Psixiatriya Xəstəxanasının Gündüz stasionarı şöbəsinə qəbul edilib: "Növbəlilik prinsipinə əsasən, o, 29 iyul 2024-cü il tarixində həkim-psixiatr komissiyasına dəvət olunub.
Komissiyanın rəyi belədir: "Hazırda psixi xəstəlik aşkar edilmir. Anamnezdə kəllə-beyin travması olduğu üçün nevroloji müayinə tövsiyə olunur. Psixiatrik cəhətdən heç bir xəstəlik aşkar edilmədiyi üçün vətəndaşın işlə təmin olunmasında və ya digər fəaliyyətində hər hansı maneə yoxdur".
Elektron səhiyyə sistemində "34 gün stasionar müalicə" kimi qeyd olunması məsələsinə gəldikdə isə vurğulayaq ki, vətəndaş Gündüz stasionarı şöbəsinə qəbul olunub. Bu, vətəndaşların gündüz saatlarında müayinə və müşahidə olunduğu, gecələr isə evə qayıtdığı ambulator-stasionar hibrid formasıdır. Sistemdə bu tip qəbul bəzən "stasionar" kateqoriyası altında qeydə alınır, çünki qəbul şöbəsi "gündüz stasionarı" adlanır. Vətəndaşın yalnız ambulator müayinə keçdiyini bildirməsi ilə sistemdəki qeyd arasında ziddiyyət yoxdur. Sadəcə, terminlərin fərqli başa düşülməsidir".
Nazirliyin məlumatına görə, vətəndaş sistemdəki qeydin dəqiq formalaşdırılmasında düzəliş istəyirsə, şəxsən xəstəxanaya və ya elektron sistem üzrə müvafiq qaydada müraciət etməlidir. Vətəndaşın müraciəti ilə bağlı xəstəxana rəhbərliyi tərəfindən artıq araşdırma aparılıb. O, istədiyi vaxt xəstəxanaya müraciət edərək arayış və ya izahat ala bilər.

Гражданин, прошедший психиатрическое обследование во время военного призыва, спустя годы столкнулся с неожиданной проблемой.
По его утверждению, при том что он никогда не проходил стационарное лечение, в электронной системе значится, что он провел 34 дня в Психиатрической больнице.
«В июне 2024 года меня вызвали в Ленкоранское районное отделение Государственной службы по мобилизации и военной службе. Из-за татуировок на теле меня направили в Психиатрическую больницу в Маштаге. Там я сдал анализы, назначили сбор комиссии через 34 дня. В эту дату подтвердили, что я здоров. Но теперь, когда я пытаюсь получить справку для трудоустройства, у меня возникают проблемы. В системе отображается, что я пролежал в больнице 34 дня, хотя я был там всего несколько часов», — сообщил заявитель.
По этому вопросу Минздрав отметил, что гражданин 25 июня 2024 года по направлению Ленкоранского районного отделения Государственной службы по мобилизации и военной службе был госпитализирован в дневное стационарное отделение Республиканской психиатрической больницы: «По принципу очередности он был приглашён на психиатрическую комиссию 29 июля 2024 года.
Заключение комиссии следующее: «В настоящее время психических заболеваний не выявлено. В анамнезе имеется черепно-мозговая травма, поэтому рекомендовано неврологическое обследование. Поскольку психиатрических заболеваний не обнаружено, нет никаких препятствий для трудоустройства или другой деятельности гражданина».
Что касается отмеченного в электронной системе «34 дня стационарного лечения», следует подчеркнуть, что гражданин был принят в дневное стационарное отделение. Это амбулаторно-стационарная гибридная форма, при которой гражданин проходит обследование и наблюдение в дневное время, а ночует дома. В системе такой тип приёма иногда регистрируется как «стационар», поскольку отделение называется «дневной стационар». Несоответствия между заявлением гражданина, что он прошёл лишь амбулаторное обследование, и записью в системе нет. Просто термины воспринимаются по-разному.»
По информации министерства, если гражданин желает внести корректировки в точную формулировку записи в системе, он должен лично обратиться в больницу или подать соответствующее заявление через электронную систему. По обращению гражданина руководство больницы уже провело расследование. Он может в любое время обратиться в больницу для получения справки или объяснений.