Azərbaycanda gənc hərbi çağırış zamanı şok hadisə ilə üzləşdi
Hərbi çağırış zamanı psixiatrik müayinədən keçən vətəndaş illər sonra gözlənilməz problemlə üzləşib.
Onun iddiasına görə, heç vaxt stasionar müalicə almadığı halda, elektron sistemdə 34 gün Psixiatriya Xəstəxanasında yatdığı qeyd olunub.
Bu barədə Baku TV-nin videomaterialında deyilir.
"2024-cü ilin iyun ayında Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Lənkəran rayon şöbəsinə çağırıldım. Bədənimdəki döymələrə görə məni Maştağadakı Psixiatriya Xəstəxanasına göndərdilər. Orada analiz verdim, komissiyanın toplanması üçün 34 gün sonraya vaxt təyin etdilər. Həmin tarixdə sağlam olduğum təsdiqləndi. Lakin indi işə düzəlmək üçün sağlamlıq arayışı alanda problem yaşayıram. Sistemdə 34 gün xəstəxanada yatdığım görünür, halbuki mən orada cəmi bir neçə saat olmuşam", - deyə şikayətçi bildirib.
Məsələ ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyindən qeyd olunub ki, vətəndaş 2024-cü il iyunun 25-də Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Lənkəran rayon şöbəsinin göndərişi ilə Respublika Psixiatriya Xəstəxanasının Gündüz stasionarı şöbəsinə qəbul edilib: "Növbəlilik prinsipinə əsasən, o, 29 iyul 2024-cü il tarixində həkim-psixiatr komissiyasına dəvət olunub.
Komissiyanın rəyi belədir: "Hazırda psixi xəstəlik aşkar edilmir. Anamnezdə kəllə-beyin travması olduğu üçün nevroloji müayinə tövsiyə olunur. Psixiatrik cəhətdən heç bir xəstəlik aşkar edilmədiyi üçün vətəndaşın işlə təmin olunmasında və ya digər fəaliyyətində hər hansı maneə yoxdur".
Elektron səhiyyə sistemində "34 gün stasionar müalicə" kimi qeyd olunması məsələsinə gəldikdə isə vurğulayaq ki, vətəndaş Gündüz stasionarı şöbəsinə qəbul olunub. Bu, vətəndaşların gündüz saatlarında müayinə və müşahidə olunduğu, gecələr isə evə qayıtdığı ambulator-stasionar hibrid formasıdır. Sistemdə bu tip qəbul bəzən "stasionar" kateqoriyası altında qeydə alınır, çünki qəbul şöbəsi "gündüz stasionarı" adlanır. Vətəndaşın yalnız ambulator müayinə keçdiyini bildirməsi ilə sistemdəki qeyd arasında ziddiyyət yoxdur. Sadəcə, terminlərin fərqli başa düşülməsidir".
Nazirliyin məlumatına görə, vətəndaş sistemdəki qeydin dəqiq formalaşdırılmasında düzəliş istəyirsə, şəxsən xəstəxanaya və ya elektron sistem üzrə müvafiq qaydada müraciət etməlidir. Vətəndaşın müraciəti ilə bağlı xəstəxana rəhbərliyi tərəfindən artıq araşdırma aparılıb. O, istədiyi vaxt xəstəxanaya müraciət edərək arayış və ya izahat ala bilər.

According to his claim, although he never received inpatient treatment, it was recorded in the electronic system that he stayed 34 days in a Psychiatric Hospital.
This was stated in Baku TV’s video material.
"In June 2024, I was summoned to the Lankaran district branch of the State Service for Mobilization and Military Service. Due to the tattoos on my body, they sent me to the Psychiatric Hospital in Mashtaga. I gave tests there, and a date was set for the assembly of the commission 34 days later. On that date, it was confirmed that I was healthy. However, now when I try to obtain a health certificate to get a job, I am facing a problem. It appears in the system that I stayed 34 days in the hospital, but I was there only a few hours," said the complainant.
Regarding the issue, the Ministry of Health stated that the citizen was admitted to the Day Hospital department of the Republican Psychiatric Hospital on June 25, 2024, upon referral from the Lankaran district branch of the State Service for Mobilization and Military Service: "Based on the rotation principle, he was invited to the psychiatric doctor commission on July 29, 2024.
The commission’s opinion is as follows: "Currently, no mental illness is detected. Since there is a history of head-brain trauma, a neurological examination is recommended. Since no psychiatric disease is detected, there is no obstacle for the citizen to be employed or engage in other activities."
Regarding the recording of "34 days inpatient treatment" in the electronic health system, it should be emphasized that the citizen was admitted to the Day Hospital department. This is a hybrid form of outpatient-inpatient care where citizens are examined and observed during daylight hours and return home at night. Sometimes this type of admission is recorded under the "inpatient" category in the system because the admission department is called "day hospital." There is no contradiction between the citizen’s statement that he only underwent an outpatient examination and the system’s record. It is simply a matter of different interpretation of the terms."
According to the Ministry’s information, if the citizen wishes to correct the precise formation of the record in the system, he must personally apply to the hospital or follow the appropriate procedures through the electronic system. The hospital administration has already conducted an investigation regarding the citizen’s request. He can apply to the hospital at any time to receive the certificate or explanation he wants.