Azərbaycanda hormonlu broyler toyuqları yetişdirilir? -
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli Trend-ə və "Xəzər TV" televiziya kanalına birgə müsahibəsində deyib.
"Bəzi hallarda kütləvi informasiya vasitələrində belə bir fikir formalaşdırmağa çalışırlar ki, guya Azərbaycanın quşçuluq sənayesində istehsal olunan məhsulların keyfiyyət və təhlükəsizlik göstəricilərində problemlər mövcuddur.
Nəzərinizə çatdırmaq istəyirəm ki, bu, həqiqəti əks etdirmir. İlk növbədə qeyd etmək istəyirəm ki, həmin müəssisələr üzərində dövlət nəzarəti həyata keçirilir. İkinci vacib məqam isə ondan ibarətdir ki, qida təhlükəsizliyi qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun olaraq yem təhlükəsizliyi üzərində də dövlət nəzarəti təmin edilir. Hormonlarla yanaşı, quşların yemində və içməli suyunda antibiotiklərin tətbiqi məsələsi də vaxtaşırı gündəmə gəlir.
Bu baxımdan bizim irəli sürdüyümüz "Vahid Sağlamlıq" konsepsiyasının əsas mahiyyəti ondan ibarətdir ki, yem təhlükəsizliyi təmin olunarsa, bu, eyni zamanda quş əti və yumurtanın da təhlükəsizliyinin təmin olunması deməkdir.
Hazırda Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün quşçuluq təsərrüfatlarında dövlət nəzarəti tərəfimizdən həyata keçirilir. Bu günə qədər 100-ə yaxın quşçuluq müəssisələrində 163 dövlət nəzarəti tədbiri həyata keçirilib və 85 halda müxtəlif normativ-hüquqi aktların tələblərinin pozulması halları müəyyən edilib.
Bununla yanaşı, 300-dən çox laborator ekspertizası aparmışıq. Qətiyyətlə demək istəyirəm ki, aparılan laborator müayinələr zamanı nə quş ətində, nə də yumurtada antibiotik və hormon qalıqlarının aşkarlanması faktı qeydə alınmayıb" - o bildirib.

Claims about the breeding of hormone-treated broiler chickens in Azerbaijan do not reflect the truth.
Medianews.az reports that this was stated by Qoshqar Tahmazli, Chairman of the Azerbaijan Food Safety Agency, during a joint interview with Trend and the "Khazar TV" television channel.
"In some cases, attempts are made in mass media to form the opinion that there are problems with the quality and safety indicators of products produced in Azerbaijan's poultry industry. I want to inform you that this does not reflect the truth. First of all, I want to note that state control is carried out over these enterprises. The second important point is that, in accordance with the requirements of food safety legislation, state control over feed safety is also ensured. Along with hormones, the issue of the use of antibiotics in poultry feed and drinking water is periodically raised. In this regard, the main essence of our proposed 'Unified Health' concept is that if feed safety is ensured, this simultaneously means that the safety of poultry meat and eggs is also ensured. Currently, state control is carried out by us in all poultry farms operating in Azerbaijan. Up to now, 163 state control measures have been implemented in nearly 100 poultry enterprises, and in 85 cases, violations of various normative legal acts have been identified. In addition, we have conducted more than 300 laboratory examinations. I want to say decisively that during laboratory tests carried out, no traces of antibiotics or hormones have been detected either in poultry meat or in eggs," he said.