Azərbaycanda hormonlu broyler toyuqları yetişdirilir? -
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli Trend-ə və "Xəzər TV" televiziya kanalına birgə müsahibəsində deyib.
"Bəzi hallarda kütləvi informasiya vasitələrində belə bir fikir formalaşdırmağa çalışırlar ki, guya Azərbaycanın quşçuluq sənayesində istehsal olunan məhsulların keyfiyyət və təhlükəsizlik göstəricilərində problemlər mövcuddur.
Nəzərinizə çatdırmaq istəyirəm ki, bu, həqiqəti əks etdirmir. İlk növbədə qeyd etmək istəyirəm ki, həmin müəssisələr üzərində dövlət nəzarəti həyata keçirilir. İkinci vacib məqam isə ondan ibarətdir ki, qida təhlükəsizliyi qanunvericiliyinin tələblərinə uyğun olaraq yem təhlükəsizliyi üzərində də dövlət nəzarəti təmin edilir. Hormonlarla yanaşı, quşların yemində və içməli suyunda antibiotiklərin tətbiqi məsələsi də vaxtaşırı gündəmə gəlir.
Bu baxımdan bizim irəli sürdüyümüz "Vahid Sağlamlıq" konsepsiyasının əsas mahiyyəti ondan ibarətdir ki, yem təhlükəsizliyi təmin olunarsa, bu, eyni zamanda quş əti və yumurtanın da təhlükəsizliyinin təmin olunması deməkdir.
Hazırda Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bütün quşçuluq təsərrüfatlarında dövlət nəzarəti tərəfimizdən həyata keçirilir. Bu günə qədər 100-ə yaxın quşçuluq müəssisələrində 163 dövlət nəzarəti tədbiri həyata keçirilib və 85 halda müxtəlif normativ-hüquqi aktların tələblərinin pozulması halları müəyyən edilib.
Bununla yanaşı, 300-dən çox laborator ekspertizası aparmışıq. Qətiyyətlə demək istəyirəm ki, aparılan laborator müayinələr zamanı nə quş ətində, nə də yumurtada antibiotik və hormon qalıqlarının aşkarlanması faktı qeydə alınmayıb" - o bildirib.

В Азербайджане заявления о выращивании бройлерных цыплят с гормонами не соответствуют действительности.
Об этом сообщил председатель Агентства по продовольственной безопасности Азербайджана Гошгар Тахмазли в совместном интервью Trend и телеканалу "Хазар TV", сообщает Medianews.az.
"В некоторых случаях даже в средствах массовой информации пытаются сформировать мнение, что в птицеводческой индустрии Азербайджана имеются проблемы с показателями качества и безопасности производимой продукции. Хочу обратить ваше внимание, что это не соответствует действительности. В первую очередь отмечу, что за данными предприятиями осуществляется государственный контроль. Второй важный момент заключается в том, что в соответствии с требованиями законодательства по пищевой безопасности также обеспечивается государственный контроль безопасности кормов. Вопрос применения антибиотиков в кормах и питьевой воде для птиц, наряду с гормонами, также время от времени выходит на повестку дня. В этом смысле суть нашей предложенной концепции "Единое здоровье" заключается в том, что если обеспечивается безопасность кормов, то одновременно обеспечивается безопасность куриного мяса и яиц. В настоящее время на всех птицеводческих хозяйствах, действующих в Азербайджане, осуществляется государственный контроль с нашей стороны. До настоящего времени в около 100 птицеводческих хозяйствах проведено 163 мероприятия государственного контроля, и в 85 случаях выявлены нарушения требований различных нормативно-правовых актов. Кроме того, мы провели более 300 лабораторных экспертиз. Могу с уверенностью сказать, что в ходе проведенных лабораторных исследований ни в курином мясе, ни в яйцах не зафиксированы случаи обнаружения остатков антибиотиков и гормонов," — отметил он.