Azərbaycanda SEPAH-ın tapşırıqlarını yerinə yetirən VƏTƏNDAŞLARIN SİYAHISI - ADLAR
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti kompleks əks-kəşfiyyat tədbirləri nəticəsində İran İslam Respublikasının xüsusi xidmət orqanı olan SEPAH tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilməsi planlanan terror-təxribatların və kəşfiyyat xarakterli məlumatları toplanılmasının qarşısını alıb.
Tərxan Tərlan oğlu Quliyev, Nicat Zaman oğlu Ağayev, Əsəd Tofiq oğlu Abdullayev, Rəşad Fərhad oğlu Rüstəmov, Xədicə Zakir qızı Ağayeva, Elvin Bəhruz oğlu Əhmədov, Nərminə Ramiz qızı Şabanova və Naib İsmixan oğlu İsmiyev törətdikləri əməlləri, eləcə də SEPAH ilə əlaqəli şəxslərin tapşırığı ilə partlayıcı qurğunu götürdüklərini, sui-qəsd planları ilə əlaqədar tapşırıqları icra etdiklərini etiraf ediblər.
Qeyd edilən müddət ərzində ölkəmizə qarşı birbaşa terror aktlarını təşkil edən şəxsin SEPAH-ın Kəşfiyyat Təşkilatının zabiti, polkovnik hərbi rütbəli Ali Asghar Bordbar Sheraminin olduğu aşkar edilib.
Ölkə ərazisində sabitliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq məqsədilə kəşfiyyat xarakterli məlumatların toplanılması və terror-təxribat aktlarının təşkilində iştirakı müəyyənləşən İİR vətəndaşları Zandkian Yaser Rahim, Rustamzada Behnam Sahibali, Azarundbileh Hosein Savar Saber, Sheikhzadeh Sajjad Moghadam Sati Sofi Evad barəsində beynəlxalq axtarış elan olunub.
Keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı cinayət əməlləri aşkarlanan Azərbaycan vətəndaşları barəsində də qərarlar qəbul edilib. Belə ki, Tərxan Tərlan oğlu Quliyev və Nicat Zaman oğlu Ağayev, Əsəd Tofiq oğlu Abdullayev və Rəşad Fərhad oğlu Rüstəmov Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilətəqsirli bilinərək 6 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum ediliblər.
Nərminə Ramiz qızı Şabanova və Naib Ağaismi oğlu İsmiyev AR Cinayət Məcəlləsinin 28, 277-ci (dövlət xadiminin və ya ictimai xadimin həyatına sui-qəsdetməyə hazırlıq), Elvin Bəhruz oğlu Əhmədov isə CM-nin 228.2.1(qabaqcadan əlbir bir qrup şəxs tərəfindən qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğuları əldə etmə, başqasına vermə, saxlama daşıma və gəzdirmə) maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunaraq barələrində məhkəmə tərəfindən həbs qəti-imkan tədbiri seçilib.

LIST OF CITIZENS IN AZERBAIJAN FULFILLING SEPAH'S ORDERS - NAMES
As a result of comprehensive counterintelligence measures, the State Security Service prevented terrorist sabotage actions planned to be carried out in Azerbaijan by SEPAH, the special service agency of the Islamic Republic of Iran, and the collection of intelligence-type information.
Tarxan Tərlan oglu Guliyev, Nicat Zaman oglu Agayev, Əsəd Tofiq oglu Abdullayev, Rashad Fərhad oglu Rüstəmov, Khadija Zakir qizi Agayeva, Elvin Bahruz oglu Ahmadov, Nərminə Ramiz qizi Shabanova, and Naib Ismixan oglu Ismiyev confessed their committed acts and that they took an explosive device under the instructions of persons linked to SEPAH and carried out assignments related to assassination plans.
During the specified period, it was revealed that the person who directly organized terrorist acts against our country was Colonel Ali Asghar Bordbar Sheramin, an officer of SEPAH’s Intelligence Organization.
International search has been declared for the Iranian citizens Zandkian Yaser Rahim, Rustamzada Behnam Sahibali, Azarundbileh Hosein Savar Saber, Sheikhzadeh Sajjad Moghadam Sati Sofi Evad, who were identified as participating in collecting intelligence-type information and organizing terrorist sabotage acts to destabilize the territory of the country and create panic among the population.
Decisions have also been made regarding Azerbaijani citizens found guilty of criminal acts during the conducted operational-investigative measures. Thus, Tarxan Tərlan oglu Guliyev, Nicat Zaman oglu Agayev, Əsəd Tofiq oglu Abdullayev, and Rashad Fərhad oglu Rüstəmov were convicted of the relevant articles of the Criminal Code and sentenced to 6 years and 6 months of imprisonment.
Nərminə Ramiz qizi Shabanova and Naib Ağaismi oglu Ismiyev were charged under Articles 28 and 277 (preparation for assassination of a state or public figure) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, and Elvin Bahruz oglu Ahmadov was criminally responsible under Article 228.2.1 (illegal acquisition, transfer to others, possession, carrying, and transportation of weapons, their components, ammunition, explosive substances, and devices by a group of persons acting in concert in advance) of the Criminal Code. Detention as a preventive measure was chosen by the court in regard to them.