Azərbaycanda SEPAH-ın tapşırıqlarını yerinə yetirən VƏTƏNDAŞLARIN SİYAHISI - ADLAR
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti kompleks əks-kəşfiyyat tədbirləri nəticəsində İran İslam Respublikasının xüsusi xidmət orqanı olan SEPAH tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilməsi planlanan terror-təxribatların və kəşfiyyat xarakterli məlumatları toplanılmasının qarşısını alıb.
Tərxan Tərlan oğlu Quliyev, Nicat Zaman oğlu Ağayev, Əsəd Tofiq oğlu Abdullayev, Rəşad Fərhad oğlu Rüstəmov, Xədicə Zakir qızı Ağayeva, Elvin Bəhruz oğlu Əhmədov, Nərminə Ramiz qızı Şabanova və Naib İsmixan oğlu İsmiyev törətdikləri əməlləri, eləcə də SEPAH ilə əlaqəli şəxslərin tapşırığı ilə partlayıcı qurğunu götürdüklərini, sui-qəsd planları ilə əlaqədar tapşırıqları icra etdiklərini etiraf ediblər.
Qeyd edilən müddət ərzində ölkəmizə qarşı birbaşa terror aktlarını təşkil edən şəxsin SEPAH-ın Kəşfiyyat Təşkilatının zabiti, polkovnik hərbi rütbəli Ali Asghar Bordbar Sheraminin olduğu aşkar edilib.
Ölkə ərazisində sabitliyi pozmaq, əhali arasında vahimə yaratmaq məqsədilə kəşfiyyat xarakterli məlumatların toplanılması və terror-təxribat aktlarının təşkilində iştirakı müəyyənləşən İİR vətəndaşları Zandkian Yaser Rahim, Rustamzada Behnam Sahibali, Azarundbileh Hosein Savar Saber, Sheikhzadeh Sajjad Moghadam Sati Sofi Evad barəsində beynəlxalq axtarış elan olunub.
Keçirilmiş əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı cinayət əməlləri aşkarlanan Azərbaycan vətəndaşları barəsində də qərarlar qəbul edilib. Belə ki, Tərxan Tərlan oğlu Quliyev və Nicat Zaman oğlu Ağayev, Əsəd Tofiq oğlu Abdullayev və Rəşad Fərhad oğlu Rüstəmov Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilətəqsirli bilinərək 6 il 6 ay müddətinə azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum ediliblər.
Nərminə Ramiz qızı Şabanova və Naib Ağaismi oğlu İsmiyev AR Cinayət Məcəlləsinin 28, 277-ci (dövlət xadiminin və ya ictimai xadimin həyatına sui-qəsdetməyə hazırlıq), Elvin Bəhruz oğlu Əhmədov isə CM-nin 228.2.1(qabaqcadan əlbir bir qrup şəxs tərəfindən qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğuları əldə etmə, başqasına vermə, saxlama daşıma və gəzdirmə) maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunaraq barələrində məhkəmə tərəfindən həbs qəti-imkan tədbiri seçilib.

Государственная служба безопасности предотвратила в результате комплексных контрразведывательных мероприятий террористические диверсии и сбор разведывательной информации, планировавшиеся в Азербайджане специальной службой Иранской Исламской Республики – СЕПАХ.
Терхан Терлан оглы Гулиев, Ниджат Заман оглы Агаев, Асад Тофик оглы Абдуллаев, Рашад Фархад оглы Рустамов, Хадидже Закир кызы Агаева, Элвин Бахруз оглы Ахмедов, Нармина Разим кызы Шабанова и Наиб Исмихан оглы Исмиев признались в совершённых ими деяниях, а также в том, что по поручению лиц, связанных с СЕПАХ, они взяли взрывное устройство и выполняли задания, связанные с планами покушения.
В указанный период было выявлено, что лицом, непосредственно организующим террористические акты против нашей страны, является офицер Разведывательного управления СЕПАХ с воинским званием полковника Али Асгар Бордбар Шерам.
В отношении граждан ИРИ – Зандкиана Ясера Рахима, Рустаамзаде Беннама Сахибали, Азарундбилеха Хосейна Савар Сабера, Шейхзаде Саджада Могадам Сати Софи Эвада – участвующих в сборе разведывательной информации и организации террористических диверсий с целью нарушения стабильности на территории страны и создания паники среди населения, объявлен международный розыск.
По результатам проведённых оперативно-следственных мероприятий по гражданам Азербайджана, в отношении которых выявлены уголовные деяния, также приняты решения. Так, Терхан Терлан оглы Гулиев, Ниджат Заман оглы Агаев, Асад Тофик оглы Абдуллаев и Рашад Фархад оглы Рустамов были признаны виновными по соответствующим статьям Уголовного кодекса и приговорены к лишению свободы на срок 6 лет 6 месяцев.
Нармина Разим кызы Шабанова и Наиб Агаисми оглы Исмиев привлечены к уголовной ответственности по статьям 28, 277 УК АР (подготовка покушения на жизнь государственного или общественного деятеля), а Элвин Бахруз оглы Ахмедов – по статье 228.2.1 УК (незаконное приобретение, передача, хранение, ношение и перевозка оружия, его комплектующих, боеприпасов, взрывчатых веществ и устройств группой лиц по предварительному сговору), в отношении них судом избрана мера пресечения – арест.