Bakı metrosunda xətlər ayrılır:
"Xətlərin ayrılması layihəsi hazırda bizim başladığımız işlərin ardıcıllığına uyğun şəkildə davam etdirilir".
Milli.Az xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə açıqlamasında "Bakı Metropoliteni" QSC-nin mətbuat xidmətinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədov deyib.
Onun sözlərinə görə, layihə çərçivəsində 28 May və Cəfər Cabbarlı stansiyalarının yaxınlığında yerləşən iki qazma-hazırlıq şaxtasında işlər artıq tamamlanıb. Hazırda tunel səviyyəsinə enilib və xətlərin fiziki olaraq ayrılması üçün hazırlıq mərhələsinə start verilib. İnşaat işləri ərazinin geoloji xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla xüsusi və etibarlı üsullarla aparılır. Xətlərin fiziki ayrılması prosesinin ümumilikdə 11 ay davam edəcəyi gözlənilir.
Bəxtiyar Məmmədov bildirib ki, paralel olaraq digər infrastruktur layihələri də icra olunur. Belə ki, 28 May və Cəfər Cabbarlı stansiyaları arasında yeni piyada tunelinin qazıntı işlərinə başlanılıb. "İçərişəhər" stansiyasının yaxınlığında isə dönmə kamerasının inşası üçün kommunikasiya xətlərinin köçürülməsi mərhələsi həyata keçirilir. Qeyd olunub ki, bu işlər ətrafdakı binalara və mövcud infrastruktura zərər vurulmadan aparılır.
Açıqlamada Dərnəgül Elektrik Deposunda da işlərin davam etdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, birinci mərhələ üzrə yol infrastrukturu tamamlanıb, qatarların təmiri və baxışı üçün nəzərdə tutulan 7 sahənin inşasına başlanılıb. Eyni zamanda Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi ilə birgə həm avtomobil, həm də piyada ötürücü tunelinin inşası açıq üsulla davam etdirilir.
Bəxtiyar Məmmədovun sözlərinə görə, bu il ərzində xətlərin ayrılması layihəsi üzrə əsas işlərə start veriləcək, növbəti il isə xətlərin fiziki olaraq tam ayrılması nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, cari il ərzində iki elektrik yarımstansiyasının inşasına başlanılması planlaşdırılır.

В бакинском метро линии расходятся:
«Проект разделения линий в настоящее время продолжается в соответствии с последовательностью работ, которые мы начали».
Об этом в своем заявлении журналистам сообщил руководитель пресс-службы АО «Бакинский метрополитен» Бахтияр Мамедов, передает Milli.Az.
По его словам, в рамках проекта работы на двух обнажительно-подготовительных шахтах, расположенных вблизи станций 28 Мая и Джафара Джаббарлы, уже завершены. В данный момент спустились на уровень тоннеля и начался подготовительный этап для физического разделения линий. Строительные работы ведутся с учетом геологических особенностей территории специальными и надежными методами. Ожидается, что процесс физического разделения линий в целом продлится 11 месяцев.
Бахтияр Мамедов отметил, что параллельно реализуются и другие инфраструктурные проекты. Так, начаты земляные работы по новому пешеходному тоннелю между станциями 28 Мая и Джафара Джаббарлы. Вблизи станции «Ичери-шехер» проводится этап переноса коммуникационных линий для строительства поворотной камеры. Отмечается, что эти работы ведутся без нанесения ущерба окружающим зданиям и существующей инфраструктуре.
В заявлении также подчеркнули, что работы продолжаются на Электрическом депо Дарнагюль. Сообщается, что по первому этапу инфраструктура дорог завершена, начато строительство семи площадок для ремонта и обслуживания поездов. Одновременно совместно с Государственным агентством автомобильных дорог ведется открытым способом строительство как автомобильного, так и пешеходного пропускного тоннеля.
По словам Бахтияра Мамедова, в течение этого года будут даны основные стартовые работы по проекту разделения линий, а в следующем году планируется полное физическое разделение линий. Кроме того, в этом году планируется начать строительство двух электрических подстанций.