Bakıda daha bir məktəbdə OLAY: Şagird sinif yoldaşlarını ölümlə HƏDƏLƏDİ –
Medianews.az “Trend.az”a istinadən xəbər verir ki, iddialara əsasən, Bakı şəhəri 275 nömrəli tam orta məktəbin V sinif şagirdi hədələdiyi sinif yoldaşlarının siyahısını hazırlayıb.
Məsələ ilə bağlı məktəbdən bildirilib ki, sözügedən şagird 5 “D” sinfinə yerdəyişmə ilə qəbul olunub, lakin daha sonra əvvəlki təhsil müəssisəsinə geri qaytarılıb.
“Qeyd edək ki, məktəb psixoloqlarının şagirdlə apardığı işin nəticəsi olaraq, davranışın tənzimlənməsi ilə bağlı fərdi mütəxəssis dəstəyi alması barədə valideynə məlumat verilib.
Bununla yanaşı, şagirdlə bağlı məktəb psixoloqu tərəfindən zəruri dəstəkləyici tədbirlər həyata keçirilib”, – deyə açıqlamada qeyd olunub.
Məlumata görə, həmçinin Suraxanı Rayon Polis İdarəsinin yetkinlik yaşına çatmayanlarla bağlı profilaktik iş üzrə məsul şəxsləri valideyn və şagirdlərlə profilaktik söhbət aparıblar.

AN INCIDENT at another school in Baku: A student THREATENED classmates with DEATH –
AN INCIDENT at another school in Baku: A student THREATENED classmates with DEATH – OFFICIAL STATEMENT
In Baku, claims have spread about a student threatening classmates with death at another school.
Medianews.az reports, citing “Trend.az,” that according to the claims, a fifth-grade student of Baku's School No. 275 prepared a list of classmates he threatened.
Regarding the matter, the school stated that the mentioned student was admitted through transfer to class 5 "D," but was later returned to his previous educational institution.
"It should be noted that as a result of the work carried out by the school psychologists with the student, the parent was informed about receiving individual specialist support regarding behavior adjustment.
Along with this, necessary supportive measures have been implemented by the school psychologist concerning the student,” the statement noted.
According to the information, officials responsible for preventative work with minors at the Surakhani District Police Department conducted preventive talks with the parents and the student.