Napoleon Bonapartın tərbiyəsiz biri olduğunu bilirdinizmi? Bilmirsinizsə, bilin. Stefan Sveyqin kitabında var. Tramp qədər olmasa da, o da ağızdan yava olub, hirslənəndə tabeçiliyində olanlara, düşmənlərinə ağır sözlər deyirmiş – yəqin ki, bizim folklorumuzdakı “var-yox söhbəti” kmi bir şey.
Deyir, bir gün xarici işlər naziri Taleyran nə qələt qarışdırıbsa, Napoleon onu çağırıb yanına, itdən alıb itə verib, adamı hər cür təhqir edib. Taleyran onun yanından pörtmüş halda çıxarkən Napoleonun yavərinə deyib: “Heyf ki, bu dahilikdə adam tərbiyəsizdir”.
Dominant və hövsələsiz olub Наполеон. Onun boyca özündən bir baş hündür olan general Ojeroya dediyi də maraqlı söhbətdir. General nəyə görəsə Napoleona dirəşirmiş. Axırda imperatorun hövsələsi tükənib, deyib, general, elə etmə ki, qılıncımı çəkim, boyumuz arasındakı fərqi götürüm.
Fransız diktatorun haqq-hesablarını yadıma Amerikanın və dünyanın başının bəlasına şevrilmiş Tramp salıb. Neçə gündür, dünya mediası onun Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd bin Salmana dediyi sözləri müzakirə edir. Bilməyənlər varsa, xatırladaq ki, Tramp MbS-ni nəzərdə tutaraq deyib ki, o mənim gündəyməzimdən öpəcəyini düşünmürdü. (Həmin əza öz dilimizdə daha lakonik və yaxşı səslənir, amma eldən ayıbdır).
İndi dünyanın hər yerində deyirlər ki, bu, biabırçılıqdır, prezident olan, 50 ştatdan ibarət böyük bir superdövləti idarə edən şəxs belə danışmamalıdır. Sanki cırtdan ada dövlətinin başçısı söyə-söyə gəzsə, normal qarşılamaq olar, amma böyük dövlətin başçısına yaraşmaz.
Adam tərbiyəsiz olandan sonra tutduğu vəzifənin, qazandığı milyardların fərqi yoxdur, söyəcək, təhqir edəcək. Gərək adama uşaq vaxtı təkrar-təkrar deyələr ki, pis söz danışmaq olmaz. Hiss olunur ki, Trampa elə söz deyən olmayıb, o da gedib qoşulub Sonninin uşaqlarına pis-pis danışa-danışa yekəlib. İndi hərdən köhnə şakəri kükrəyir, bu da özünü unudur.
Hitler də hirsli və ağır sözlü adam olub. Köhnə kinoxronikalardan da görünür ki, başı çönəndə elə hikkəli-hikkəli danışır ki, saç düzümü də dağılır. O cür hirsli danışan adam mütləq söyüş söyməlidir. Söyməyəcəksə, ta niyə o qədər hirslənir?
Stalini söyüşcül adam demirlər. Hələm-hələm hirslənməzmiş. Arada hiddətlənəndə özünü tez ələ alarmış, amma bir-iki min adam güdaza gedərmiş. Hətta onun xeyli zarafatları da var. Kremldə qələbə ziyafətində Stalin üzünü baş ştabda təchizat işinə baxan bir generala tutub deyib ki, yadındadırmı, yoldaş Petrov, biz o ağır illərdə nikbinliyimizi qoruyur, hətta zarafat da edirdik.
Məlum olub ki, Stalin hər dəfə dəhlizdə Petrovla rastlaşanda ayaq saxlayıb deyirmiş: “Yoldaş Petrov, səni hələ güllələməyiblər?” O yazıq da gəlib bütün gecəni yata bilmirimiş ki, indi gəlib aparacaqlar. 3-4 dəfə belə vəziyyətə düşəndən sonra Petrov vərdiş edib, amma yenə də hər dəfə qorxurmuş. Tərbiyəli zarafat başqa şeydir.
Müasirlərimizdən Putin də hirslənəndə ağır sözlər danışır. Yadınızdadırsa, hələ 20+ il öncə o, tualetdə yaxalanıb öldürülmüş terrorçu barədə demişdi ki, biz onların hamısını “zamoçit” edəcəyik. Bu söz bir neçə il öncəyə qədər mətbuatda və sosial mediada çox təkrarlanırdı, amma indi mümkün deyil, maddəsi ağırdır, “ordunun diskreditasiyası” sayıla bilər.
Bir də Putin Gürcüstanın o vaxtkı prezidenti Saakaşvilini hədələmiş, demişdi ki, onu xayasından asacağıq. Saakaşvili də ona sərt, amma tərbiyəli cavab vermişdi.
Amma Putin dünən Kremldə Paşinyanla mədəni, tərbiyəli davranıb. Hərçənd görüşdən fraqmentlərə baxanda adama elə gəlir ki, bu saat Vladimiroviç ayağa qalxacaq və Vovayeviçin qulağının dibindən bir dənə tutuzduracaq ki, söz güləşdirmə.
Tramp olsa, vallahi, elə edərdi. Keçən il bu vaxtlar Ağ Evdə vitse-prezident Venslə köməkləşərək Zelenskini döyməklərinə bir şey qalmamışdı, kimsə araya girdi. Biabırçılıq olacaqdı.
Sanballı adam başqadır. Məsələn, Çinin lideri Si Cinpin. Həmişə gülümsəyir, həlim-həlim baxır. Adama elə gəlir ki, yoldaş Si arada köməkçilərinə çay-zad da süzür. Kim Çen In da tərbiyəli adama oxşayır, pis söz danışana oxşamır – generalı topun ağzına qoyub atdırdığına baxmayın.
Yoxsa dünya lideri başqa ölkədən olan həmkarına “gəlib səni sürüyərəm” deyəndə cavabı da, əlbəttə ki, “gəlməyən oğraşdır” olacaq.

Знали ли вы, что Наполеон Бонапарт был грубым человеком? Если не знали, узнайте. Это есть в книге Стефана Цвейга. Хотя он и не был так же сквернословен, как Трамп, но и он в гневе говорил тяжёлые слова своим подчинённым и врагам — наверное, что-то похожее на нашу народную поговорку «вар-юх беседы».
Говорят, однажды министр иностранных дел Талейран что-то натворил, и Наполеон вызвал его к себе, обругал от и до, унижая самым ужасным образом. Когда Талейран вышел от него в подавленном состоянии, Наполеон сказал своему адъютанту: «Жаль, что в этом гении человек так невоспитан».
Наполеон был деспотичным и нетерпеливым. Интересен разговор с генералом Ожеро, который был выше его ростом примерно на голову. Генерал почему-то сопротивлялся Наполеону. В конце концов терпение императора лопнуло, и он сказал генералу: «Не доводи меня до того, чтобы я вытащил меч и показал разницу в наших ростах».
Американец внес свои коррективы в восприятие французского диктатора — это Дональд Трамп. Уже несколько дней мировые СМИ обсуждают слова Трампа, обращённые к наследному принцу Саудовской Аравии Мохаммеду бин Салману. Для тех, кто не знает, напомню: Трамп сказал о МбС, что тот не ожидал поцелуя от его гениталий. (Этот термин на нашем языке звучит короче и лучше, но говорить о таком в приличном обществе нескромно).
Сегодня по всему миру говорят, что это позор, что человек, являющийся президентом большого сверхдержавы из 50 штатов, не должен так разговаривать. Словно если бы глава крохотного островного государства ругался и это было нормально, но великому государству это не подобает.
Когда человек невоспитан, не важно, какая у него должность и сколько миллиардов он заработал — он будет ругаться и оскорблять. Нужно с детства повторять человеку, что нельзя говорить плохие слова. Очевидно, что с Трампом никто так не разговаривал, поэтому он и пошёл, ругаясь вместе с ребятами Сонни. Теперь иногда его старое озорство берёт верх, и он забывает себя.
Гитлер также был человеком с резким характером и тяжёлыми словами. Из старых хроник видно, что когда у него «клевала голова» (то есть когда он был в плохом настроении), он говорил настолько раздражённо, что его причёска распадалась. Человек, который так злится, обязательно должен ругаться. Если он не ругается, зачем же ему так сильно злиться?
Сталин не считался сквернословом. Он не раздражался часто. Иногда, волнуясь, он быстро брал себя в руки, но иногда тысяча-другая человек всё же попадала «под раздачу». У него даже было довольно много шуток. На пиру победы в Кремле Сталин обратился к генералу, который отвечал в штабе за снабжение, и сказал: «Помнишь, товарищ Петров, в те трудные годы мы сохраняли оптимизм и даже шутили».
Оказалось, что каждый раз, когда Сталин встречался с Петровым в коридоре, он останавливался и говорил: «Товарищ Петров, тебя ещё не расстреляли?» Тот бедняга не мог спать всю ночь, думая, что его сейчас приведут к приговору. После трёх-четырёх таких случаев Петров привык, но всё равно боялся каждый раз. Воспитанная шутка — это совсем другое.
Современник Путина тоже говорит тяжёлые слова, когда злится. Помните, более 20 лет назад он, оказавшись в туалете с убитым террористом, сказал: «Мы всех их замочим». Эта фраза повторялась в СМИ и соцсетях несколько лет назад, но сейчас уже недопустима, слишком серьёзна, может считаться «дискредитацией армии».
Ещё Путин угрожал тогдашнему президенту Грузии Саакашвили, говоря, что повесит его за яйца. Саакашвили ответил строго, но вежливо.
Однако вчера Путин в Кремле вел себя культурно и вежливо с Пашиняном. Хотя при просмотре фрагментов встречи кажется, что сейчас Владимирович встанет и настучит Вовановичу по уху так, что слов не будет.
Если бы был Трамп, честно говоря, он бы так и сделал. В прошлом году примерно в это время в Белом доме вместе с вице-президентом Пенсом почти дошло до того, чтобы избить Зеленского, но кто-то вмешался. Это был бы позор.
Солидный человек — это другое. Например, лидер Китая Си Цзиньпин. Он всегда улыбается, смотрит ласково. Кажется, товарищ Си даже иногда наливает своим помощникам чай. Ким Чен Ын тоже похож на воспитанного человека, а не на грубияна — несмотря на то, что он посадил генерала прямо под пули.
Иначе почему мировой лидер другой страны, говоря: «Я приду и вымою тебя», получает в ответ, конечно же, «Пусть лучше не приходит».