Napoleon Bonapartın tərbiyəsiz biri olduğunu bilirdinizmi? Bilmirsinizsə, bilin. Stefan Sveyqin kitabında var. Tramp qədər olmasa da, o da ağızdan yava olub, hirslənəndə tabeçiliyində olanlara, düşmənlərinə ağır sözlər deyirmiş – yəqin ki, bizim folklorumuzdakı “var-yox söhbəti” kmi bir şey.
Deyir, bir gün xarici işlər naziri Taleyran nə qələt qarışdırıbsa, Napoleon onu çağırıb yanına, itdən alıb itə verib, adamı hər cür təhqir edib. Taleyran onun yanından pörtmüş halda çıxarkən Napoleonun yavərinə deyib: “Heyf ki, bu dahilikdə adam tərbiyəsizdir”.
Dominant və hövsələsiz olub Наполеон. Onun boyca özündən bir baş hündür olan general Ojeroya dediyi də maraqlı söhbətdir. General nəyə görəsə Napoleona dirəşirmiş. Axırda imperatorun hövsələsi tükənib, deyib, general, elə etmə ki, qılıncımı çəkim, boyumuz arasındakı fərqi götürüm.
Fransız diktatorun haqq-hesablarını yadıma Amerikanın və dünyanın başının bəlasına şevrilmiş Tramp salıb. Neçə gündür, dünya mediası onun Səudiyyə Ərəbistanının vəliəhd şahzadəsi Məhəmməd bin Salmana dediyi sözləri müzakirə edir. Bilməyənlər varsa, xatırladaq ki, Tramp MbS-ni nəzərdə tutaraq deyib ki, o mənim gündəyməzimdən öpəcəyini düşünmürdü. (Həmin əza öz dilimizdə daha lakonik və yaxşı səslənir, amma eldən ayıbdır).
İndi dünyanın hər yerində deyirlər ki, bu, biabırçılıqdır, prezident olan, 50 ştatdan ibarət böyük bir superdövləti idarə edən şəxs belə danışmamalıdır. Sanki cırtdan ada dövlətinin başçısı söyə-söyə gəzsə, normal qarşılamaq olar, amma böyük dövlətin başçısına yaraşmaz.
Adam tərbiyəsiz olandan sonra tutduğu vəzifənin, qazandığı milyardların fərqi yoxdur, söyəcək, təhqir edəcək. Gərək adama uşaq vaxtı təkrar-təkrar deyələr ki, pis söz danışmaq olmaz. Hiss olunur ki, Trampa elə söz deyən olmayıb, o da gedib qoşulub Sonninin uşaqlarına pis-pis danışa-danışa yekəlib. İndi hərdən köhnə şakəri kükrəyir, bu da özünü unudur.
Hitler də hirsli və ağır sözlü adam olub. Köhnə kinoxronikalardan da görünür ki, başı çönəndə elə hikkəli-hikkəli danışır ki, saç düzümü də dağılır. O cür hirsli danışan adam mütləq söyüş söyməlidir. Söyməyəcəksə, ta niyə o qədər hirslənir?
Stalini söyüşcül adam demirlər. Hələm-hələm hirslənməzmiş. Arada hiddətlənəndə özünü tez ələ alarmış, amma bir-iki min adam güdaza gedərmiş. Hətta onun xeyli zarafatları da var. Kremldə qələbə ziyafətində Stalin üzünü baş ştabda təchizat işinə baxan bir generala tutub deyib ki, yadındadırmı, yoldaş Petrov, biz o ağır illərdə nikbinliyimizi qoruyur, hətta zarafat da edirdik.
Məlum olub ki, Stalin hər dəfə dəhlizdə Petrovla rastlaşanda ayaq saxlayıb deyirmiş: “Yoldaş Petrov, səni hələ güllələməyiblər?” O yazıq da gəlib bütün gecəni yata bilmirimiş ki, indi gəlib aparacaqlar. 3-4 dəfə belə vəziyyətə düşəndən sonra Petrov vərdiş edib, amma yenə də hər dəfə qorxurmuş. Tərbiyəli zarafat başqa şeydir.
Müasirlərimizdən Putin də hirslənəndə ağır sözlər danışır. Yadınızdadırsa, hələ 20+ il öncə o, tualetdə yaxalanıb öldürülmüş terrorçu barədə demişdi ki, biz onların hamısını “zamoçit” edəcəyik. Bu söz bir neçə il öncəyə qədər mətbuatda və sosial mediada çox təkrarlanırdı, amma indi mümkün deyil, maddəsi ağırdır, “ordunun diskreditasiyası” sayıla bilər.
Bir də Putin Gürcüstanın o vaxtkı prezidenti Saakaşvilini hədələmiş, demişdi ki, onu xayasından asacağıq. Saakaşvili də ona sərt, amma tərbiyəli cavab vermişdi.
Amma Putin dünən Kremldə Paşinyanla mədəni, tərbiyəli davranıb. Hərçənd görüşdən fraqmentlərə baxanda adama elə gəlir ki, bu saat Vladimiroviç ayağa qalxacaq və Vovayeviçin qulağının dibindən bir dənə tutuzduracaq ki, söz güləşdirmə.
Tramp olsa, vallahi, elə edərdi. Keçən il bu vaxtlar Ağ Evdə vitse-prezident Venslə köməkləşərək Zelenskini döyməklərinə bir şey qalmamışdı, kimsə araya girdi. Biabırçılıq olacaqdı.
Sanballı adam başqadır. Məsələn, Çinin lideri Si Cinpin. Həmişə gülümsəyir, həlim-həlim baxır. Adama elə gəlir ki, yoldaş Si arada köməkçilərinə çay-zad da süzür. Kim Çen In da tərbiyəli adama oxşayır, pis söz danışana oxşamır – generalı topun ağzına qoyub atdırdığına baxmayın.
Yoxsa dünya lideri başqa ölkədən olan həmkarına “gəlib səni sürüyərəm” deyəndə cavabı da, əlbəttə ki, “gəlməyən oğraşdır” olacaq.

Did you know that Napoleon Bonaparte was an ill-mannered person? If you didn't, now you know. It's in Stefan Zweig's book. Although not as much as Trump, he was also blunt-mouthed and, when angry, would say harsh words to his subordinates and enemies – probably something like the "var-yox conversation" in our folklore.
He says, one day, the foreign minister Talleyrand had made some blunder, so Napoleon called him, berated him harshly, insulted him in every possible way. When Talleyrand left Napoleon’s presence utterly humiliated, he said to Napoleon’s adjutant: "It's a pity that this genius is ill-mannered."
Napoleon was dominant and impatient. The story about what he said to General Augereau, who was a head taller than him, is also interesting. For some reason, the general had been resisting Napoleon. Eventually, the emperor lost his patience and said, "General, don't make me draw my sword and measure the difference between our heights."
The accounts of the French dictator recall Donald Trump, who has become a headache for America and the world. For several days, the global media have been discussing what he said to Saudi Arabia’s crown prince Mohammed bin Salman. For those who don't know, Trump said, referring to MbS, that he never thought he would kiss his behind. (The word in our language is more laconic and sounds better, but it is inappropriate for public speech.)
Now people all over the world say this is disgraceful; a person who is president and governs a large superpower consisting of 50 states should not speak like that. As if it's acceptable for the head of a tiny island state to curse around, but it's not appropriate for the leader of a great power.
Once a person is ill-mannered, it doesn't matter what position he holds or how many billions he has earned; he will curse and insult. A child must be repeatedly told in childhood that they should not use bad language. It is noticeable that nobody has ever told Trump such things, and he also picked up the habit of speaking harshly like Sonny’s kids. Now from time to time, the old bee roars and loses himself.
Hitler was also an angry and foul-mouthed man. Old newsreels show that when he was upset, he spoke so fiercely that his hair would get messed up. A man who talks in such fury must be swearing. If he doesn’t swear, why is he so angry?
Stalin is not described as a swearing man. He did not lose his temper in a heap. When he got angry, he could quickly control himself, but one or two thousand people would go on an errand. He even had quite a few jokes. At a victory banquet in the Kremlin, Stalin turned to a general responsible for supplies at the headquarters and said, "Do you remember, Comrade Petrov, in those hard years we kept our optimism and even joked."
It turned out that every time Stalin met Petrov in the corridor, he would stop and ask, "Comrade Petrov, have they not shot you yet?" The poor man would come home and be unable to sleep all night thinking they would come to take him away. After three or four such incidents, Petrov got used to it, but still feared every time. Polite joking is a different matter.
Our contemporaries—Putin also speaks harsh words when angry. If you recall, over 20 years ago, he said about a terrorist caught and killed in a toilet: "We will 'finish off' all of them." This phrase was repeated many times in the press and social media until a few years ago, but now it is impossible; the phrase is serious and can be regarded as "discrediting the army."
Also, Putin threatened then-President of Georgia Saakashvili, saying he would hang him by his balls. Saakashvili gave him a firm but polite reply.
However, yesterday Putin behaved in a cultured and polite manner with Pashinyan at the Kremlin. Although when watching fragments of the meeting, it seems that Vladimirovich will immediately stand up and reprimand Vovayevich right by the ear so badly there will be no room for banter.
If it were Trump, by God, he would do that. Last year at this time, with Vice President Pence at the White House, they were close to beating Zelensky, but someone intervened. It would have been a disgrace.
A dignified person is different. For example, China’s leader Xi Jinping. He always smiles and looks gentle. One gets the impression that Comrade Xi occasionally even pours tea for his aides. Kim Jong-un also seems like a polite person, not someone who uses bad language – despite ordering his general to be shot in the face of a cannon.
Otherwise, when a world leader says to his counterpart from another country, "I will come and crush you," the response is certainly, "You are a coward who can’t come."