Bircə Türkiyə qalmışdı -
“Bircə Türkiyə qalmışdı. İran müharibə əleyhdarı, danışıqlar tərəfdarı olan qonşusuna da raket atdı”. Politoloq Elxan Şahinoğlu İrandan buraxılan ballistik raketin Türkiyə hava məkanına yaxınlaşarkən müdafiə sistemləri tərəfindən havada məhv edilməsi hadisəsini Medianews.az-a şərh edərkən belə deyib.
O bildirib ki, Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan son müsahibəsində İranın hara gəldi raket atmasını nəzərdə tutaraq “mən batıramsa, qoy bütün bölgə batsın” cümləsində haqlı idi: “Türkiyənin siyasi dairələri və ictimaiyyəti İrana qarşı müharibənin ilk günlərindən ABŞ və İsraili qınayırlar. Ancaq Körfəz ölkələrinə və ardınca Türkiyəyə atılan raketlər qardaş ölkənin mövqeyində dəyişikliyə səbəb olacaq. Fikrimcə, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin də strateji müttəfiqimizə dəstək bəyanatının zamanı yetişib”.
Xatırladaq ki, İrandan atılan və Türkiyəyə istiqamətlənən ballistik raket Aralıq dənizinin şərqində NATO HHM sistemi tərəfindən vurulub. Raketin qalıqları Türkiyənin Hatay vilayətinin Dördyol rayonuna düşüb.
Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan iranlı həmkarı Abbas Araqçıya zəng edərək rəsmi etirazını ifadə edib. Türkiyə Müdafiə Nazirliyi isə ölkənin cavab haqqı olduğunu vurğulayıb.

Only Turkey was left -
“Only Turkey was left. Iran also launched a missile at its neighbor who is against the war and in favor of negotiations.” Political analyst Elkhan Shahinoglu said this while commenting to Medianews.az on the incident where the ballistic missile launched from Iran was destroyed in the air by defense systems as it approached Turkish airspace.
He stated that Turkey’s Foreign Minister Hakan Fidan was right in his recent interview when referring to Iran firing missiles aimlessly, saying "if I sink, let the whole region sink": “Turkey’s political circles and public have been blaming the US and Israel since the early days of the war against Iran. However, the missiles fired at Gulf countries and then at Turkey will cause a change in the stance of the brotherly country. In my opinion, it is time for the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan to also issue a statement of support to our strategic ally.”
Recall that the ballistic missile launched from Iran and directed towards Turkey was shot down by the NATO air defense system in the eastern Mediterranean. The missile debris fell in the Dörtyol district of Hatay province in Turkey.
Turkey’s Foreign Minister Hakan Fidan called his Iranian counterpart Abbas Araqchi to express official protest. The Turkish Ministry of Defense emphasized that the country has the right to respond.