Bu halda pensiyanız əlinizdən alına bilər - DİQQƏT
Son günlər mediada bəzi şəxslərin pensiya hüququndan məhrum edilə biləcəyi ilə bağlı məlumatlar müzakirə olunur. Bu məsələnin qanunvericilik baxımından hansı hallara aid olduğu və pensiya hüququnun hansı səbəblərlə itirilə biləcəyi maraq doğurur.
Hüquqşünas Kərim Kərimov Demokrat.az-a açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycanda müəyyən hallarda şəxslər pensiya hüququndan məhrum oluna bilər:
"Bu, əsasən cinayətə yol verən, yalan məlumat təqdim edən və ya dövlət qaydalarını pozan şəxslərə aiddir. Həbsdə olan şəxslərin pensiya ödənişləri bəzi hallarda müvəqqəti dayandırıla bilər. Həbsdə cəza çəkənlərin pensiya təyinatı onların fəaliyyətinə və yaşam şəraitinə görə fərqlənir. Eyni zamanda, saxta sənəd təqdim edərək pensiya almağa çalışan şəxslər də bu hüquqdan məhrum edilə bilərlər. Əgər kimsə iş stajını və ya yaşını düzgün göstərməzsə, pensiya ödənişləri dayandırıla bilər."
Ekspert əlavə edib ki, əlillik əsasında təyin olunan pensiyalar da müəyyən hallarda yenidən qiymətləndirilir:
"Şəxs iş qabiliyyətini bərpa edərsə və reabilitasiya prosesindən keçərsə, pensiyası ləğv oluna bilər. Bu, pensiyadan məhrum edilmənin digər əsas səbəblərindən biridir. Həmçinin, dövlət qulluqçuları və hüquqi şəxslər ciddi qanun pozuntularına yol verdikdə onların pensiya ödənişləri dayandırıla və ya tamamilə ləğv edilə bilər."
Qeyd edək ki, pensiya hüququ yalnız qanunvericiliyin tələblərinə riayət olunduğu halda qorunur və saxtakarlıq və ya ciddi hüquq pozuntuları bu hüququn itirilməsinə səbəb ola bilər.

В последние дни в СМИ обсуждаются сведения о том, что некоторым лицам могут лишить права на пенсию. Интерес вызывает вопрос, к каким случаям это относится с точки зрения законодательства и по каким причинам может быть утрачено право на пенсию.
Юрист Керим Керимов в интервью Demokrat.az заявил, что в Азербайджане в определённых случаях лица могут быть лишены права на пенсию:
«Это в основном касается лиц, совершивших преступление, предоставивших ложную информацию или нарушающих государственные правила. Пенсионные выплаты лицам, находящимся в заключении, в некоторых случаях могут быть временно приостановлены. Назначение пенсии лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, отличается в зависимости от их деятельности и условий жизни. Кроме того, лица, пытающиеся получить пенсию, представив поддельные документы, также могут быть лишены этого права. Если кто-то неверно укажет стаж работы или возраст, пенсионные выплаты могут быть приостановлены».
Эксперт добавил, что пенсии, назначаемые на основе инвалидности, также в определённых случаях пересматриваются:
«Если лицо восстанавливает трудоспособность и проходит процесс реабилитации, его пенсия может быть отменена. Это одна из основных причин лишения пенсии. Также, если госслужащие и юридические лица допустят серьёзные нарушения закона, их пенсионные выплаты могут быть приостановлены или полностью отменены».
Отметим, что право на пенсию защищается только при соблюдении требований законодательства, а мошенничество или серьёзные нарушения закона могут привести к утрате этого права.