Bu hərbi-siyasi ittifaqa Azərbaycanın da qoşulması gündəmə gətirilə bilər
Azərbaycan və Türkiyə xarici işlər nazirləri Ceyhin Bayramov və Hakan Fidan fevralın 8-də telefonla danışıblar. Telefon danışığı zamanı regional təhlükəsizlik məsələləri, o cümlədən Azərbaycanla Türkiyə arasında ikitərəfli müttəfiqlik münasibətləri çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, beynəlxalq təşkilatlar və çoxtərəfli platformalarda birgə səylər müzakirə edilib. Bununla yanaşı, Yaxın Şərqdə vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
“Şüşa bəyannaməsi”ndən irəli gələrək strateji müttəfiqlər olan Azərbaycan və Türkiyə xarici və təhlükəsizlik siyasətlərinin koordinasiyasını həyata keçirirlər. Xarici işlər nazirlərinin mütəmadi telefon danışıqları bu siyasətin tərkib hissəsidir.
ABŞ vitse-prezidenti Ceyms Vensin bir neçə gündən sonra Azərbaycana səfəri və Bakıda müzakirə edəcəyi mövzular Türkiyəni də maraqlandırır.
Bundan əvvəl İranın müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək naziri Əziz Nəsirzadənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Bakıya gəlişi də Ankaranın diqqətini çəkib. İran üçün indiki ağır vəziyyətdə bu ölkənin müdafiə nazirinin Azərbaycana səfəri sıradan hadisə deyildi. ABŞ-la müharibənin başlayacağı halda İran qonşularının nəbzini yoxlayır.
Halbuki Azərbaycanın nəbzini yoxlamağa ehtiyac yoxdur, dəfələrlə deyilib ki, ölkəmiz bölgədə gərginliyin əleyhinədir və hər hansı ölkənin Azərbaycan ərazisindən qonşusuna qarşı istifadəsinə icazə verməyib və verməyəcək.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Teyyub Ərdoğanın vaxtilə münasibətlərində sualları olan Səudiyyə Ərəbistanı və Misirə səfəri isə Azərbaycanda maraqla qarşılanıb. Azərbaycanın hər iki ölkə ilə hər zaman yaxşı münasibətləri olub.
Bu arada Pakistan, Səudiyyə Ərəbistanı və Türkiyə arasında üçtərəfli müdafiə müqaviləsinin hazırlandığı barədə xəbərlər yayılıb. Belə bir hərbi-siyasi ittifaq formalaşarsa, Azərbaycanın da qoşulması məsələsi gündəmə gətirilə bilər. Göründüyü kimi, Türkiyə və Azərbaycan xarici işlər nazirlərinin müzakirə etməyə kifayət qədər mövzusu var.

Министры иностранных дел Азербайджана и Турции Джейхун Байрамов и Хакан Фидан провели телефонный разговор 8 февраля. Во время телефонного разговора обсуждались вопросы региональной безопасности, в том числе сотрудничество в рамках двусторонних союзнических отношений между Азербайджаном и Турцией, совместные усилия в международных организациях и многосторонних платформах. Кроме того, был обмен мнениями по ситуации на Ближнем Востоке, процессу нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, а также другим взаимно интересующим вопросам.
Исходя из "Шушинского заявления", стратегические союзники — Азербайджан и Турция — координируют свои внешнюю и безопасность политику. Регулярные телефонные переговоры министров иностранных дел являются составной частью этой политики.
Визит вице-президента США Джеймса Вэньса в Азербайджан через несколько дней и темы, которые он обсудит в Баку, вызывают интерес и у Турции.
Ранее приезд в Баку делегации под руководством министра поддержки обороны и Вооруженных сил Ирана Азиза Насирзаде также привлек внимание Анкары. Для Ирана в нынешней тяжелой ситуации визит министра обороны этой страны в Азербайджан не был обычным событием. В случае начала войны с США Иран проверяет пульс своих соседей.
Однако проверять пульс Азербайджана не нужно, не раз было сказано, что наша страна выступает против напряженности в регионе и не позволяет и не позволит использовать свою территорию против соседних государств.
Визит президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который в свое время имел вопросы в отношениях с Саудовской Аравией и Египтом, вызвал интерес в Азербайджане. У Азербайджана всегда были хорошие отношения с обеими странами.
Между тем, появились новости о подготовке трехстороннего оборонного соглашения между Пакистаном, Саудовской Аравией и Турцией. Если будет сформирован такой военно-политический союз, вопрос о присоединении Азербайджана тоже может быть поднят. Как видим, у министров иностранных дел Турции и Азербайджана достаточно тем для обсуждения.