Bu yazıları oxuya bilən şəxsə 1 milyon dollar mükafat veriləcək
Beynəlxalq tədqiqatçılar qrupu eramızın 79-cu ilində Vezuv vulkanının püskürməsi zamanı yanmış qədim Roma papirusunu ilk dəfə tam şəkildə oxumağa nail olub.
Demokrat.az xəbər verir ki, süni intellekt və qabaqcıl skan texnologiyalarının köməyi ilə alimlər kömürləşmiş papirusları onlara toxunmadan “virtual şəkildə açmağı” öyrəniblər. Bu üsul mətni artefaktlara heç bir fiziki zərər vurmadan qat-qat oxumağa imkan verir.
Tədqiqatları sürətləndirmək məqsədilə layihə təşkilatçıları kolleksiyadakı digər papiruslardan hər hansı birini ilk dəfə tam deşifrə edəcək şəxs üçün 1 milyon ABŞ dolları məbləğində mükafat elan ediblər. Layihəyə aid bütün məlumatlar, proqram kodları və modellər açıq istifadəyə verilib.
Kentukki Universitetinin kompüter elmləri professoru və layihənin həmtəsisçisi Brent Sils bildirib:
“Bir il əvvəl aramızdan kimsə yüzlərlə mətn sütunundan ibarət tam siyahını heç bir müdaxilə olmadan oxumağın mümkün olacağına inansaydı, bu, qeyri-real görünərdi. Bu gün isə bunun mümkün olduğunu göstərdik".
Hazırda təxminən 45 papirus və fraqment skan edilib. Bununla belə, hələ də 600-dən çox açılmamış əlyazma öz növbəsini gözləyir. Üstəlik, onların tapıldığı villanın böyük hissəsi ümumiyyətlə qazılmayıb.
Yeni oxunan materiallar arasında epikürçü filosof Filodemin “Qüsurlar haqqında, I kitab” əsərinin 70 mətn sütunu, həmçinin e.ə. III–II əsrlərə aid olduğu ehtimal edilən və kolleksiyanın ən qədim papirusu sayılan sənəddən təxminən 1,5 metr uzunluğunda mətn də var.
Layihənin baş papirusşünası Federika Nikolardi bu yanaşmanın əhəmiyyətini belə izah edib:
“Papirusları fiziki şəkildə açmaq və oxumaq üçün mövcud olan ən səmərəli üsullar belə onların zədələnməsinə səbəb olurdu. Virtual açma texnologiyası sayəsində isə artıq bu nadir artefaktları qorumaqla onları oxumaq arasında seçim etməyə ehtiyac qalmır. Hər iki məqsədə eyni vaxtda nail oluruq".
Onun sözlərinə görə, irəliləyiş son dərəcə sürətlidir. Tədqiqatçılar cəmi bir gecə ərzində bütöv bir papirusu açmağa və təxminən 140 yeni mətn sütununu əldə etməyə nail olublar.
“Doğrudan da, sanki Vezuvdan sonra hər şey məhz ötən gecə dəyişdi”, deyə Federika Nikolardi bildirib.

An international team of researchers has managed for the first time to fully read an ancient Roman papyrus burned during the eruption of Mount Vesuvius in 79 A.D.
Demokrat.az reports that with the help of artificial intelligence and advanced scanning technologies, scientists have learned to "virtually unroll" carbonized papyri without touching them. This method allows reading the text in multiple layers without causing any physical damage to the artifacts.
To accelerate the research, the project organizers have announced a prize of 1 million US dollars for the person who will fully decipher any other papyrus from the collection for the first time. All information, program codes, and models related to the project have been made openly accessible.
Brent Seales, professor of computer science at the University of Kentucky and co-founder of the project, stated:
"A year ago, if someone among us believed it was possible to read a full inventory of hundreds of text columns without any physical intervention, it would have seemed unrealistic. Today, however, we have shown that it is possible."
Currently, approximately 45 papyri and fragments have been scanned. Nevertheless, more than 600 unopened manuscripts are still waiting their turn. Moreover, a large part of the villa where they were found has not been excavated at all.
Among the newly read materials are 70 columns of text from Epicurean philosopher Philodemus's "On Vices, Book I," as well as a text about 1.5 meters long from a document considered the oldest papyrus in the collection, dating back to approximately the 3rd–2nd centuries B.C.
Federica Nicolardi, the lead papyrologist of the project, explained the significance of this approach as follows:
"Even the most effective existing methods for physically unrolling and reading the papyri caused their damage. Thanks to virtual unrolling technology, there is no longer a need to choose between preserving these rare artifacts and reading them. We achieve both goals simultaneously."
According to her, the progress is extremely rapid. Researchers managed to unroll a whole papyrus and obtain about 140 new columns of text in just one night.
"Indeed, it is as if everything changed precisely last night, after Vesuvius," Federica Nicolardi said.