Çində zəlzələyə görə 20 min insan təxliyə edilib
Çinin Qansu əyalətinin Qannan Tibet muxtar prefekturasında baş verən 5,5 bal gücündə zəlzələyə görə təxminən 20 min sakin təxliyə edilib.
AZƏRTAC əyalətin fövqəladə hallarla mübarizə qərargahına istinadla xəbər verir ki, yeraltı təkan nəticəsində prefekturanın Tebo rayonunda evlərə, inzibati və sosial binalara ziyan dəyib, tikililərdə çatlar əmələ gəlib. İtki qeydə alınmasa da, tikililərin uçmaq ehtimalı əsas götürülərək 20 min sakinin təxliyə olunmasına qərar verilib. Onlar müvəqqəti məntəqələrdə yerləşdiriliblər.
Çin Seysmologiya Mərkəzinin məlumatına görə, yerli vaxtla saat 14:56-da (Bakı vaxtı ilə 10:56) Tebo rayonunda 5,5 bal gücündə zəlzələ baş verib. Zəlzələ ocağı 10 kilometr dərinlikdə olub.

20,000 people have been evacuated due to an earthquake in China.
Approximately 20,000 residents have been evacuated due to a 5.5 magnitude earthquake in Gannan Tibetan Autonomous Prefecture of Gansu province, China.
AZERTAC reports, citing the provincial emergency response headquarters, that as a result of the underground tremor, houses, administrative and social buildings were damaged in Tebo district of the prefecture, with cracks forming in the structures. Although no casualties were reported, considering the possibility of the buildings collapsing, a decision was made to evacuate 20,000 residents. They have been placed in temporary shelters.
According to the China Seismological Center, an earthquake with a magnitude of 5.5 occurred at 14:56 local time (10:56 Baku time) in Tebo district. The epicenter of the earthquake was at a depth of 10 kilometers.