İran İsrailin strateji PUA zavodunu vurdu – "AeroSol" müəssisəsi darmadağın edildi
İranın İsrail ərazisinə endirdiyi ballistik raket zərbələrindən biri Peta-Tikva şəhərində yerləşən və ölkənin müdafiə sənayesi üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən "AeroSol" PUA zavodunu dəqiq hədəf alıb.
Medianews.az xəbər verir ki, "Clash Report"un yaydığı məlumata görə, hücum nəticəsində pilotsuz uçuş aparatları, onların komponentləri və platformalarını istehsal edən müəssisəyə ciddi ziyan dəyib. "AeroSol" firması İsrailin hərbi və hökumət sifarişlərini yerinə yetirən aparıcı aerokosmik şirkətlərdən biri kimi tanınır. Raketin zavodun tam mərkəzinə düşməsi istehsal xətlərinin sıradan çıxmasına və böyük yanğına səbəb olub.
Qeyd olunur ki, bu zərbə İsrailin son həftələrdə İrana qarşı istifadə etdiyi PUA arsenalının bərpası prosesinə ağır zərbə vura bilər. Hazırda hadisə yerində xilasetmə işlərinin davam etdiyi və zavodun fəaliyyətinin qeyri-müəyyən müddətə dayandırıldığı bildirilir.
İsrail tərəfi hələlik itkilər barədə rəsmi açıqlama verməsə də, bu insident İranın ballistik raketlərinin İsrailin hava hücumundan müdafiə sistemlərini (HHM) dəf edərək strateji hədəfləri vurmaq qabiliyyətini bir daha nümayiş etdirib.//Musavat.com

One of the ballistic missile strikes Iran launched on Israeli territory precisely targeted the "AeroSol" UAV factory located in the city of Petah Tikva, which is of vital importance to the country's defense industry.
Musavat.com reports that according to information released by the "Clash Report," the attack caused serious damage to the enterprise producing unmanned aerial vehicles, their components, and platforms. The "AeroSol" company is recognized as one of the leading aerospace firms fulfilling Israel's military and government orders. The missile hitting right in the center of the factory led to the breakdown of production lines and a large fire.
It is noted that this strike could deal a heavy blow to the process of replenishing the UAV arsenal Israel has been using against Iran in recent weeks. Rescue operations are currently ongoing at the scene, and the factory's operations have been suspended for an indefinite period.
Although the Israeli side has not yet made an official statement about losses, this incident once again demonstrated Iran’s ballistic missiles’ capability to overcome Israel’s air defense systems (ADS) and strike strategic targets.