İran İsrailin strateji PUA zavodunu vurdu – "AeroSol" müəssisəsi darmadağın edildi
İranın İsrail ərazisinə endirdiyi ballistik raket zərbələrindən biri Peta-Tikva şəhərində yerləşən və ölkənin müdafiə sənayesi üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən "AeroSol" PUA zavodunu dəqiq hədəf alıb.
Medianews.az xəbər verir ki, "Clash Report"un yaydığı məlumata görə, hücum nəticəsində pilotsuz uçuş aparatları, onların komponentləri və platformalarını istehsal edən müəssisəyə ciddi ziyan dəyib. "AeroSol" firması İsrailin hərbi və hökumət sifarişlərini yerinə yetirən aparıcı aerokosmik şirkətlərdən biri kimi tanınır. Raketin zavodun tam mərkəzinə düşməsi istehsal xətlərinin sıradan çıxmasına və böyük yanğına səbəb olub.
Qeyd olunur ki, bu zərbə İsrailin son həftələrdə İrana qarşı istifadə etdiyi PUA arsenalının bərpası prosesinə ağır zərbə vura bilər. Hazırda hadisə yerində xilasetmə işlərinin davam etdiyi və zavodun fəaliyyətinin qeyri-müəyyən müddətə dayandırıldığı bildirilir.
İsrail tərəfi hələlik itkilər barədə rəsmi açıqlama verməsə də, bu insident İranın ballistik raketlərinin İsrailin hava hücumundan müdafiə sistemlərini (HHM) dəf edərək strateji hədəfləri vurmaq qabiliyyətini bir daha nümayiş etdirib.//Musavat.com

Один из баллистических ракетных ударов Ирана по территории Израиля точно поразил расположенный в городе Пета-Тиква завод беспилотных летательных аппаратов "AeroSol", жизненно важный для оборонной промышленности страны.
Как сообщает Musavat.com со ссылкой на информацию от "Clash Report", в результате атаки предприятие, производящее беспилотные летательные аппараты, их комплектующие и платформы, было серьезно повреждено. Компания "AeroSol" известна как один из ведущих аэрокосмических производителей, выполняющих военные и правительственные заказы Израиля. Попадание ракеты в самый центр завода привело к выходу из строя производственных линий и крупному пожару.
Отмечается, что этот удар может серьезно повредить процесс восстановления арсенала беспилотников, который Израиль применял против Ирана в последние недели. В настоящее время на месте происшествия продолжаются спасательные работы, а деятельность завода приостановлена на неопределенное время.
Хотя израильская сторона пока не дала официальных заявлений о потерях, этот инцидент вновь продемонстрировал способность баллистических ракет Ирана преодолевать системы противовоздушной обороны (ПВО) Израиля и поражать стратегические цели.