Daha 4 tiktoker tutuldu
Medianews.az bildirir ki, Lent.az-ın məlumatına görə, 41 yaşlı Murad Şükürov (ad və soyad şərtidir), Babək rayon sakini olan 36 yaşlı Şəmşir Dadaşov Tiktok sosial şəbəkəsində “ceferbabayev46” və 34 yaşlı Nazim Məmmədov “nefesim21” hesablarında canlı yayım açaraq ictimai mənəviyyatı təhqir edən əxlaqsız ifadələr səsləndiriblər.
Onların hər biri ifadələrində, sərxoş halda canlı yayım açdıqlarını və əməllərindən peşman olduqlarını deyiblər.
Həmçinin 25 yaşlı Röya Məmmədzadə (ad və soyad şərtidir) Tiktok sosial şəbəkəsində özünə məxsus “raya_mehdizadə” hesabında əxlaq normalarına zidd hərəkətlər olan video paylaşıb. Həmin videoda insan bədən hissələri əxlaq normalarına və milli-mənəvi dəyərlərə zidd formada görüntülənib.
Röya Məmmədzadə ifadəsində həmin videonu öz doğum gününü qeyd edərkən çəkdiyini bildirib. O, əməlindən peşman olduğunu deyərək, himayəsində olan 2 azyaşlı övladının nəzərə alınmasını və barəsində yüngül cəza verilməsini xahiş edib.
Bu əməllərinə görə, onların hər biri saxlanılaraq, barələrində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 510.2-ci (nternet informasiya ehtiyatında və ya informasiya-telekommunikasiya şəbəkəsində kütləvi nümayiş etdirildiyi halda ictimai mənəviyyatı təhqir edən, cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən hərəkətlərin edilməsinə, yəni əxlaqsız ifadələrin səsləndirilməsinə və ya belə məzmun təəssüratı yaradan jestlərin edilməsinə, yaxud insan bədəninin hissələrinin əxlaq normalarına və milli-mənəvi dəyərlərə zidd formada göstərilməsinə görə) maddəsilə protokollar tərtib olunub.
Məhkəmənin qərarı ilə Murad Şükürov 25, Şəmşir Dadaşov 10 gün müddətinə inzibati qaydada həbs edilib, Nazim Məmmədov 1000, Röya Məmmədzadə isə 750 manat məbləğində inzibati qaydada cərimələnib.

В Нахчыване задержаны лица, пропагандировавшие аморальность в TikTok и открывшие прямые эфиры с нецензурной бранью.
Medianews.az сообщает, что по информации Lent.az, 41-летний Мурад Шюкуров (имя и фамилия условны), 36-летний Шамшир Дадашов, житель Бабекского района, в соцсети TikTok в аккаунтах «ceferbabayev46» и 34-летний Назим Мамедов в аккаунте «nefesim21» вели прямые эфиры, в которых произносили аморальные выражения, оскорбляющие общественную нравственность.
Каждый из них в своих показаниях заявил, что они вели прямой эфир в состоянии алкогольного опьянения и раскаиваются в своих действиях.
Также 25-летняя Рёя Маммедзаде (имя и фамилия условны) на своём аккаунте «raya_mehdizade» в соцсети TikTok разместила видео с действиями, нарушающими нормы морали. В этом видео части человеческого тела были показаны в форме, противоречащей нормам морали и национально-нравственным ценностям.
В своих показаниях Рёя Маммедзаде сообщила, что это видео было снято в честь её дня рождения. Она заявила о своём раскаянии и попросила учесть, что у неё на попечении находятся двое малолетних детей, а также назначить ей более мягкое наказание.
По этим действиям в отношении каждого из них были составлены протоколы по статье 510.2 Кодекса об административных правонарушениях (за совершение действий, оскорбляющих общественную нравственность, выражающих явное неуважение к обществу, то есть произнесение аморальных выражений или жестов, создающих соответствующее впечатление, либо демонстрацию частей человеческого тела в форме, противоречащей нормам морали и национально-нравственным ценностям, если это массово показывается в интернет-ресурсах или в информационно-телекоммуникационных сетях).
По решению суда Мурад Шюкуров был административно арестован на 25 дней, Шамшир Дадашов — на 10 дней; Назим Мамедов оштрафован на 1000 манатов, а Рёя Маммедзаде — на 750 манатов административным порядком.