Dərmanları hər gün eyni vaxtda içmək
Dərmanların təsiri günün hansı vaxtında qəbul edilməsindən asılı olaraq dəyişə bilər. Bunun əsas səbəbi orqanizmin bioloji saatı sirkad ritmlərdir. Qaraciyərdə dərmanları parçalayən fermentlərin fəaliyyəti səhər saatlarında daha yüksək olduğundan bəzi preparatlar daha tez metabolizə olunur, axşam isə onların təsiri daha uzun davam edə bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssis rusiyalı həkim, kimya elmləri namizədi Aleksey Panov sözlərinə görə, təzyiq dərmanları çox vaxt axşam qəbul edildikdə daha effektiv olur, statinlər isə gecə xolesterin sintezinin artdığı dövrdə daha yaxşı nəticə verir. Eyni zamanda, bəzi dərmanlarda qəbul vaxtının dəyişdirilməsi təhlükəli ola bilər, çünki onların qandakı səviyyəsinin az və ya çox olması həm təsiri azaldır, həm də yan təsir riskini artırır.
Həkimlər dərmanların istifadə qaydalarına əməl etməyi və qəbul vaxtını həkim məsləhəti olmadan dəyişməməyi tövsiyə edirlər.//Milli.Az

Эффект лекарств может изменяться в зависимости от времени суток их приема. Основной причиной этого является биологические часы организма — циркадные ритмы. Активность ферментов, разлагающих лекарства в печени, выше в утренние часы, поэтому некоторые препараты метаболизируются быстрее, а вечером их действие может длиться дольше.
Как сообщает Medianews.az, по словам специалиста — российского врача, кандидата химических наук Алексея Панова, препараты от давления часто оказываются более эффективными при приеме вечером, а статины дают лучшие результаты в ночное время, когда происходит усиленный синтез холестерина. В то же время изменение времени приема некоторых лекарств может быть опасным, поскольку более низкий или повышенный уровень препаратов в крови одновременно снижает эффективность и увеличивает риск побочных эффектов.
Врачи рекомендуют строго соблюдать правила применения лекарств и не изменять время приема без консультации с врачом.//Milli.Az