Dizel mühərrikli avtomobillər qadağan edilir? — VİDEO
Təxminən altı il əvvəl Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rəsmisi dizel avtomobillərdən istifadənin mərhələli şəkildə məhdudlaşdırılacağını bildirmişdi. Hazırda bəzi Avropa ölkələri də dizel mühərrikli avtomobillərdən imtina etməyə hazırlaşır.
Bəs ölkəmizdə bu istiqamətdə hansı işlər görülür?
Baku TV-nin süjetində qeyd olunur ki, nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərovun fikrincə, Azərbaycan Avropa İttifaqının üzvü olmadığı üçün ölkəyə dizel mühərrikli avtomobillərin idxalına hər hansı bir məhdudiyyət qoyulmayacaq: "Baxmayaraq ki, biz avtomobil seqmentində Avropa spesifikasiyasına aidik, amma Avropa İttifaqının üzvü deyilik və bizim ölkəmizdə, təbii ki, dizel mühərrikli avtomobillərin idxalı zamanı hər hansı bir məhdudiyyət olmayacaq".
Bu gün ölkəmizə gətirilən hibrid, "plug-in" hibrid, benzin və dizel avtomobillərinin gömrük rüsumları arasında heç bir fərq yoxdur. Ancaq sözsüz ki, benzin, ələlxüsus da dizel mühərrikli avtomobillər havanı daha çox çirkləndirir. Bu mənada sözügedən avtomobillərin gömrük rüsumunda dəyişikliyin edilməsi mümkündürmü?
Azərbaycan Avtomobil Dilerləri Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Eyyub Əliyev deyir ki, gələcəkdə dizel yanacaq növü ilə çalışan avtomobillərə hər hansı məhdudiyyətin qoyulması gözlənilmir. Çünki Azərbaycanda bir çox idarələrin, müəssisələrin balansında olan avtomobillər məhz dizel mühərrikli maşınlardır: "Xüsusən də yükdaşımada istifadə olunan iritonnajlı avtomobillər bu tip maşınlar sırasında olduğu üçün bizdə gələcəkdə buna hansısa bir məhdudiyyətin qoyulmasına inanmıram".

About six years ago, an official from the Ministry of Ecology and Natural Resources stated that the use of diesel cars would be gradually restricted. Currently, some European countries are also preparing to abandon diesel-engine vehicles.
So, what work is being done in this direction in our country?
It is noted in Baku TV's report that, according to transport expert Eldəniz Cəfərov, since Azerbaijan is not a member of the European Union, there will be no restrictions on the import of diesel-engine cars into the country: "Although we belong to the European specification segment in the automotive sector, we are not members of the European Union, and of course, there will be no restrictions on the import of diesel-engine cars in our country."
Today, there is no difference between the customs duties on hybrid, "plug-in" hybrid, petrol, and diesel cars imported into our country. However, it is undeniable that petrol, especially diesel-engine cars, pollute the air more. In this regard, is it possible to make changes in the customs duties for these mentioned cars?
The Chairman of the Board of the Azerbaijan Automobile Dealers Association, Eyyub Əliyev, says that no restrictions are expected to be imposed on cars operating on diesel fuel in the future. Because many cars that are on the balance sheets of various agencies and institutions in Azerbaijan are diesel-engine vehicles: "Especially heavy trucks used in freight transport are among this type of cars, so I do not believe that any restrictions will be imposed on them in the future."