İstintaqı Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətində (DTX) aparılan və xarici təşkilatların tapşırığı ilə dövlətə xəyanət etməkdə təqsirləndirilən Turalbəy Mehdiyevin cinayət işinin məhkəməsi başlayıb.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Firdovsi Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən hazırlıq iclasında təqsirləndirilənin anket məlumatları dəqiqləşdirilərək cinayət işinin məhkəmə baxışına verilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Məhkəmənin növbəti baxış iclası fevralın 17-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Turalbəy Mehdiyevə AR Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət), 281.3-cü (dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar, xarici təşkilatların və onların nümayəndələrinin tapşırığı ilə törədildikdə) və 283.1-ci (milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınması, aşkar surətdə, o cümlədən mediadan istifadə olunmaqla törədildikdə) maddələri ilə yekun ittiham elan olunub.

Начался судебный процесс по уголовному делу в отношении Туралбея Мехдиева, обвиняемого в государственной измене по заданию иностранных организаций, расследование которого проводится в Государственной службе безопасности (ГСБ).
По информации Oxu.Az, на подготовительном заседании Бакинского суда по тяжким преступлениям под председательством судьи Фирдовси Алиева были уточнены анкетные данные обвиняемого и принято решение о передаче уголовного дела на судебное рассмотрение.
Следующее судебное заседание назначено на 17 февраля.
Отметим, что Туралбею Мехдиеву предъявлено окончательное обвинение по статьям 274 (государственная измена), 281.3 (открытые призывы против государства, совершённые по заданию иностранных организаций и их представителей) и 283.1 (возбуждение национальной, расовой, социальной или религиозной вражды и ненависти, совершённое явно, в том числе с использованием СМИ) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.