İstintaqı Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətində (DTX) aparılan və xarici təşkilatların tapşırığı ilə dövlətə xəyanət etməkdə təqsirləndirilən Turalbəy Mehdiyevin cinayət işinin məhkəməsi başlayıb.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Firdovsi Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən hazırlıq iclasında təqsirləndirilənin anket məlumatları dəqiqləşdirilərək cinayət işinin məhkəmə baxışına verilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilib.
Məhkəmənin növbəti baxış iclası fevralın 17-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Turalbəy Mehdiyevə AR Cinayət Məcəlləsinin 274-cü (dövlətə xəyanət), 281.3-cü (dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar, xarici təşkilatların və onların nümayəndələrinin tapşırığı ilə törədildikdə) və 283.1-ci (milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınması, aşkar surətdə, o cümlədən mediadan istifadə olunmaqla törədildikdə) maddələri ilə yekun ittiham elan olunub.

The trial of Turalbey Mehdiyev, who is accused of treason against the state on the orders of foreign organizations and whose investigation is being conducted by the State Security Service (SSS), has begun.
According to Oxu.Az, at the preparatory session held at the Baku Serious Crimes Court under the chairmanship of Judge Firdovsi Aliyev, the defendant’s personal details were verified, and a decision was made to bring the criminal case to trial.
The next court hearing is scheduled for February 17.
It should be noted that Turalbey Mehdiyev has been formally charged under Articles 274 (treason), 281.3 (open calls against the state committed on the orders of foreign organizations and their representatives), and 283.1 (inciting national, racial, social, or religious hatred and hostility, committed openly, including through the use of media) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan.