Əczaçı olmaq istəyənlərin NƏZƏRİNƏ -
"Əczaçılıq fəaliyyətini tənzimləyən bəzi normativ hüquqi aktların təsdiq edilməsi barədə" Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiyasının 2018-ci il 11 yanvar tarixli 1 nömrəli qərarında və 2025-ci il 7 aprel tarixli 2 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Etibarlı İstehsalat Təcrübəsinə dair tələblər"də dəyişiklik edilib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, bununla bağlı Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiya sədri Teymur Musayev müvafiq qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, azı beş il müddətində fasiləsiz olaraq ixtisasları üzrə işləməmiş əczaçılar, o cümlədən əczaçılıq ixtisası üzrə ali və ya orta ixtisas təhsili olan və təhsil müəssisəsini bitirdikdən sonra azı beş il müddətində fasiləsiz olaraq ixtisasları üzrə işləməmiş əczaçılar Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində olan təhsil müəssisələrində hazırlıq keçdikdən və "Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında" Qanuna uyğun olaraq sertifikasiya imtahanından keçdikdən sonra əczaçılıq fəaliyyəti ilə məşğul ola biləcəklər.
Mövcud qanunvericiliyə görə, fasiləsiz olaraq ixtisasları üzrə 5 ildən çox işləməmiş əczaçılar müvafiq tədris müəssisələrində hazırlıq keçdikdən sonra əczaçılıq fəaliyyəti ilə məşğul ola bilərlər.
Bundan başqa, aptekdən reseptlə və ya reseptsiz buraxılan dərman vasitələrinin, o cümlədən digər tibb təyinatlı malların satışı "Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında" Qanunun tələblərinə uyğun olaraq sertifikasiya şəhadətnaməsi qüvvədə olan əczaçılıq ixtisası üzrə ali və ya orta ixtisas təhsili almış əczaçılar tərəfindən həyata keçiriləcək.
Qüvvədə olan sənəddə isə qeyd olunur ki, aptekdən həkim resepti ilə buraхılan dərman vasitələrinin satışı "Əhalinin sağlamlığının qorunması haqqında" Qanuna uyğun olaraq sertifikasiyadan keçmiş əczaçılıq təhsilinə malik mütəxəssis tərəfindən, reseptsiz buraxılan dərman vasitələrinin və digər tibb təyinatlı malların satışı ali və ya orta əczaçılıq təhsilinə malik mütəхəssislər tərəfindən həyata keçirilir.

ВНИМАНИЕ для тех, кто хочет стать фармацевтом -
В Решении Коллегии Министерства здравоохранения от 11 января 2018 года № 1 и Решении от 7 апреля 2025 года № 2, утверждающих некоторые нормативно-правовые акты, регулирующие фармацевтическую деятельность, внесены изменения в «Требования к надлежащей производственной практике».
По информации Medianews.az, по этому поводу председатель Коллегии Министерства здравоохранения Теймур Мусаев подписал соответствующее решение.
Согласно решению, фармацевты, которые в течение не менее пяти лет непрерывно не работали по специальности, в том числе имеющие высшее или среднее специальное фармацевтическое образование и непрерывно не работавшие по специальности не менее пяти лет после окончания учебного заведения, смогут заниматься фармацевтической деятельностью только после прохождения подготовки в подведомственных Министерству здравоохранения учебных заведениях и сдачи сертификационного экзамена в соответствии с Законом «О защите здоровья населения».
Согласно действующему законодательству, фармацевты, не работавшие по специальности более пяти лет подряд, могут заниматься фармацевтической деятельностью после прохождения подготовки в соответствующих учебных заведениях.
Кроме того, продажа лекарственных средств, отпускаемых из аптеки по рецепту и без рецепта, а также других медицинских товаров будет осуществляться фармацевтами с высшим или средним профессиональным фармацевтическим образованием, имеющими действующее свидетельство о сертификации в соответствии с требованиями Закона «О защите здоровья населения».
В действующем документе отмечено, что продажа лекарственных средств из аптеки по рецепту врача осуществляется специалистом с фармацевтическим образованием, прошедшим сертификацию в соответствии с Законом «О защите здоровья населения», а продажа лекарственных средств без рецепта и других медицинских товаров производится специалистами с высшим или средним фармацевтическим образованием.