Efirdə “snus”dan danışan prezident gülməli vəziyyətə düşdü -
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, Polşa Prezidenti Karol Navrotski “Zero” telekanalının canlı yayımında “snus”un (red: saqqızabənzər, tütün tərkibli məhsul) qadağası haqqında qanundan danışarkən əlindən həmin məhsulun bir paketi yerə düşüb.
Paketi verilişin aparıcısı Robert Mazurek götürərək prezidentə qaytarıb. Bu hadisə tamaşaçıların gülüşünə səbəb olub.
“Onlar mənim prezidentə “snus” verməyimə gülürlər”, - deyə aparıcı vəziyyəti şərh edərkən deyib.
Bununla belə, bir çox yerli jurnalistlər belə qənaətə gəliblər ki, Navrotskinin “snus”a olan marağı seçicilərin ona olan etibarını sarsıdır.
“Hökumətin səhiyyə haqqında qanun layihəsi məhz “snus”a və elektron siqaretlərə qarşı yönəlib”, - jurnalistlər əlavə ediblər.
Qeyd edək ki, Navrotski “snus”dan istifadə etdiyini heç vaxt gizlətməyib. Hətta sözügedən qanunun qəbulu haqqında danışarkən prezident bu barədə qərar qəbul etməyin onun üçün çətin olduğunu və bunu “bütün ölkənin bildiyini demişdi. Bununla belə, dövlət başçısı bu maddənin istifadəsindən imtina etmək niyyətində olmadığını bildirmişdi.

В Польше во время прямого эфира произошёл интересный случай.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что президент Польши Кароль Навроцкий во время прямого эфира телеканала «Zero», рассказывая о законе, запрещающем «снус» (ред: жевательный табачный продукт, похожий на жвачку), уронил на пол упаковку этого продукта.
Ведущий передачи Роберт Мазурек взял упаковку и вернул её президенту. Это событие вызвало смех зрителей.
«Они смеются над тем, что я даю президенту «снус»,» – прокомментировал ведущий ситуацию.
Тем не менее, многие местные журналисты пришли к выводу, что интерес Навроцкого к «снусу» подрывает доверие избирателей к нему.
«Законопроект правительства по здравоохранению направлен именно против «снуса» и электронных сигарет», – добавили журналисты.
Отметим, что Навроцкий никогда не скрывал, что пользуется «снусом». Даже говоря о принятии упомянутого закона, президент говорил, что ему тяжело принять такое решение и что «об этом знает вся страна». Тем не менее глава государства сообщил, что не намерен отказываться от использования этого продукта.