Əhaliyə ŞAD XƏBƏR: Bu cərimələr silinə BİLƏR
"Kənd təsərrüfatına mane olan yaşıllıqların götürülməsi üçün icazə tələbinin aradan qaldırılması təklifi qəbul edildikdə bu pozuntuya görə yazılmış, amma icra edilməyən cərimələrə də şamil olunacaq".
Bu fikirləri Milli Məclisin İqtisadi qanunvericilik şöbəsinin müdiri Məhəmməd Bazıqov parlamentin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin bugünkü iclasında "Yaşıllıqların mühafizəsi haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliklərin müzakirəsi zamanı deyib.
"Normativ Hüquqi Aktlar Haqqında Konstitusiya" Qanununa və Cinayət Məcəlləsinə görə məsuliyyəti yüngülləşdirən halların geriyə qüvvəsi var. Yəni əməl cinayət, ya inzibati xəta tərkibi halından azad olunursa, o zaman əvvəlki dövr üçün icra olunmamış cərimələr ləğv olunmalıdır", - deyə o bildirib
Xatırladaq ki, yaşıllıqların götürülməsinə icazə verilən halların siyahısı genişlənir. Layihəyə əsasən, yaşıllıqların götürülməsinə məqsədli təyinatı əkin, çoxillik əkmələrin altında olan kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlardakı yaşıllıqlar aqrar fəaliyyətinə mane olduqda icazə veriləcək.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov bu məsələ ilə bağlı danışarkən bu məsələyə toxunmuş və "qanun qəbul olunduqdan sonra əvvəlki cərimələrin ləğvi nəzərdə tutulacaqmı" sualını ünvanlamışdı./milli.az

"When the proposal to remove the requirement for permission to cut down greenery that obstructs agriculture is accepted, it will also apply to fines that have been written but not executed due to this violation."
These remarks were made by Mohammad Baziqov, head of the Economic Legislation Department of the National Assembly, during today’s meeting of the Parliamentary Committee on Natural Resources, Energy, and Ecology, while discussing the proposed amendments to the "Law on the Protection of Greenery."
"According to the 'Constitutional Law on Normative Legal Acts' and the Criminal Code, there is retroactive effect in cases where liability is mitigated. That is, if an act is freed from being a crime or administrative offense, then previously unexecuted fines for earlier periods should be canceled," he stated.
Let us remind that the list of cases where permission is granted to remove greenery is being expanded. According to the draft, permission will be granted when the greenery on agricultural land designated for planting crops or perennial plants hinders agricultural activities.
Talking about this matter, Sadig Gurbanov, chairman of the Parliamentary Committee on Natural Resources, Energy, and Ecology, touched upon this issue and asked the question, "Will the annulment of previous fines be envisaged after the law is passed?" /milli.az