Əhaliyə ŞAD XƏBƏR: Bu cərimələr silinə BİLƏR
"Kənd təsərrüfatına mane olan yaşıllıqların götürülməsi üçün icazə tələbinin aradan qaldırılması təklifi qəbul edildikdə bu pozuntuya görə yazılmış, amma icra edilməyən cərimələrə də şamil olunacaq".
Bu fikirləri Milli Məclisin İqtisadi qanunvericilik şöbəsinin müdiri Məhəmməd Bazıqov parlamentin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin bugünkü iclasında "Yaşıllıqların mühafizəsi haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişikliklərin müzakirəsi zamanı deyib.
"Normativ Hüquqi Aktlar Haqqında Konstitusiya" Qanununa və Cinayət Məcəlləsinə görə məsuliyyəti yüngülləşdirən halların geriyə qüvvəsi var. Yəni əməl cinayət, ya inzibati xəta tərkibi halından azad olunursa, o zaman əvvəlki dövr üçün icra olunmamış cərimələr ləğv olunmalıdır", - deyə o bildirib
Xatırladaq ki, yaşıllıqların götürülməsinə icazə verilən halların siyahısı genişlənir. Layihəyə əsasən, yaşıllıqların götürülməsinə məqsədli təyinatı əkin, çoxillik əkmələrin altında olan kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqlardakı yaşıllıqlar aqrar fəaliyyətinə mane olduqda icazə veriləcək.
Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri Sadiq Qurbanov bu məsələ ilə bağlı danışarkən bu məsələyə toxunmuş və "qanun qəbul olunduqdan sonra əvvəlki cərimələrin ləğvi nəzərdə tutulacaqmı" sualını ünvanlamışdı./milli.az

"Когда будет принято предложение об отмене требования разрешения на вырубку зеленых насаждений, мешающих сельскому хозяйству, это будет распространяться и на штрафы, наложенные за такие нарушения, но не исполненные".
Такую мысль высказал руководитель отдела экономического законодательства Милли Меджлиса Махаммад Базыков на сегодняшнем заседании Комитета по природным ресурсам, энергетике и экологии парламента при обсуждении предлагаемых изменений в Закон "О защите зеленых насаждений".
"Согласно Конституционному закону 'О нормативных правовых актах' и Уголовному кодексу, существуют обратные силы для случаев смягчения ответственности. То есть, если деяние освобождается от состава преступления или административного правонарушения, тогда неисполненные штрафы за предыдущий период должны быть отменены", — отметил он.
Напомним, что перечень случаев, когда разрешается вырубка зеленых насаждений, расширяется. Согласно проекту, разрешение будет предоставляться на вырубку зеленых насаждений на землях сельскохозяйственного назначения, используемых под посевы многолетних культур, когда зелень мешает аграрной деятельности.
Председатель Комитета Милли Меджлиса по природным ресурсам, энергетике и экологии Садик Курбанов, комментируя этот вопрос, обратил внимание на эту тему и задал вопрос: "Будет ли предусмотрена отмена прежних штрафов после принятия закона?" /milli.az