Ermənistan parlamentinə hansı qüvvələr düşür?
Medianews.az xəbər verir ki, rəsmi hesabata görə, 18 qüvvənin yarışdığı seçkidə dörd iddiaçı önə çıxır. Baş nazir Nikol Paşinyanın Vətəndaş Sazişi Partiyası 49,82 faiz, Güclü Ermənistan bloku 23,28 faiz, Ermənistan bloku 9,93 faiz, Çiçəklənən Ermənistan Partiyası 3,99 faiz səslə göstərilir.
Proporsional sistemlə formalaşan parlamentə düşmək üçün partiyalar etibarlı səslərin 4 faizini, bloklar 8 faizini toplamalıdır.
1975-ci il təvəllüdlü Nikol Paşinyan baş nazir kürsüsünə 2018-ci il mayın 8-də inqilab dalğasında oturub. Həmin il dekabrın 9-da keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisini Nikol Paşinyanın “Mənim addımım” bloku, 2021-ci il iyunun 20-də keçirilən növbədənkənar parlament seçkisini Vətəndaş Sazişi Partiyası udub.
Güclü Ermənistan blokunda aparıcı qüvvə Samvel Karapetyanın liderlik etdiyi Güclü Ermənistan Partiyasıdır. 1965-ci il təvəllüdlü Samvel Karapetyan Rusiyada fəaliyyət göstərən biznesmendir. 2025-ci ilin iyun ayında hakimiyyəti zorla ələ almağa çağırış ittihamı ilə həbs edilib, dekabrda ev dustaqlığına buraxılıb. Güclü Ermənistan Partiyası 2026-cı ilin yanvarında təsis olunub.
Ermənistan blokunun namizədlərinin siyahısına Robert Köçəryan başçılıq edir. 1954-cü il təvəllüdlü Robert Köçəryan 1992-1997-ci illərdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki işğalçı rejimin başçısı olub. 1997-ci ilin martında Ermənistanın baş naziri postuna keçib. 1998-ci ilin fevralında prezident Levon Ter-Petrosyan istefa verib. Baş nazir kimi prezident səlahiyyətlərini icra etməyə başlayan Robert Köçəryan 1998 və 2003-cü illərdə dövlət başçısı seçilib.
Çiçəklənən Ermənistan Partiyasının namizədlər siyahısında lideri Qaqik Sarukyan birincidir. 1956-cı il təvəllüdlü Qaqik Sarukyan biznesmendir. Çiçəklənən Ermənistan Partiyasını 2004-cü ildə yaradıb. 2003, 2007, 2012, 2017, 2018-ci illərdə parlamentin deputatı seçilib.

В Армении объявляются предварительные результаты парламентских выборов, прошедших 7 июня.
Medianews.az сообщает, что согласно официальному отчету, на выборах, в которых участвовали 18 сил, в парламент проходят четыре претендента. Партия "Гражданский договор" премьер-министра Никол Пашиняна получает 49,81%, блок "Сильная Армения" — 23,29%, блок Армения — 9,94%, партия "Цветущая Армения" — 4% голосов.
Для прохождения в парламент, сформированный по пропорциональной системе, партии должны набрать не менее 4% действительных голосов, блоки — 8%.
Родившийся в 1975 году Никол Пашинян занял пост премьер-министра 8 мая 2018 года в ходе революционной волны. На внеочередных парламентских выборах 9 декабря того же года блок Николы Пашиняна "Мой шаг" выиграл, а на внеочередных выборах 20 июня 2021 года победила партия "Гражданский договор".
В блоке "Сильная Армения" ведущей силой является партия "Сильная Армения", возглавляемая Самвелом Карапетяном. Родившийся в 1965 году Самвел Карапетян — бизнесмен, работающий в России. В июне 2025 года он был арестован по обвинению в призывах насильственного захвата власти, в декабре был отпущен под домашний арест. Партия "Сильная Армения" была основана в январе 2026 года.
В список кандидатов блока "Армения" входит Роберт Кочарян, его возглавляющий. Родившийся в 1954 году Роберт Кочарян с 1992 по 1997 годы был главой оккупационного режима в Нагорном Карабахе Азербайджана. В марте 1997 года он занял пост премьер-министра Армении. В феврале 1998 года президент Левон Тер-Петросян подал в отставку. Роберт Кочарян, начавший исполнять полномочия президента как премьер-министр, был избран главой государства в 1998 и 2003 годах.
В списке кандидатов партии "Цветущая Армения" лидирует Гагик Сарукян. Родившийся в 1956 году Гагик Сарукян — бизнесмен. Партию "Цветущая Армения" он основал в 2004 году. В 2003, 2007, 2012, 2017 и 2018 годах он был избран депутатом парламента.