Ermənistan parlamentinin sədri ailə üzvlərinin təhdid olunduğunu deyir
Ermənistan Parlamentinin sədri Alen Simonyan radio aparıcısı Yeqor Qlumova verdiyi müsahibədə Azərbaycan-Ermənistan münasibətləri və regionda sülh perspektivləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan son illərdə müxtəlif təhqir və təhdidlərlə üzləşirlər.
“Artıq dörd ildir ki, təhqir və nalayiq ifadələr eşidirik. Bu təhdidlər təkcə bizə deyil, ailə üzvlərimizə və uşaqlarımıza da yönəlir. Azərbaycanlılarla necə yaşayacağımıza gəlincə, nə etməliyik? Ölkəni götürüb Avropanın başqa bir yerinə köçürək? Bu, bizim bölgəmizdir və biz özümüzü bu bölgədən təcrid edə bilmərik”, – deyə o vurğulayıb.
Parlament sədri Ermənistanın sərhədləri və gələcəyi ilə bağlı cəmiyyətdə açıq müzakirələrin aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Simonyanın sözlərinə görə, erməni cəmiyyəti azərbaycanlılarla ünsiyyət və birgə yaşayış reallığını qəbul etməlidir.
“Biz heç kimin mövcud olmadığını iddia edə bilmərik. Qonşunuzla sizi narahat edən bir məsələ varsa, əmin olun ki, həmin məsələ onu da narahat edir. Uşaqlarını itirən anaların ağrısı milliyyətindən asılı olmayaraq eynidir. Biz bu ‘erməni planetindən’ çıxmalıyıq. Elə bir dünya təsəvvürü var ki, sanki orada yalnız ermənilər yaşayır. Halbuki reallıq fərqlidir”, – deyə Simonyan bildirib.
O, tarixdən nümunələr gətirərək qeyd edib ki, uzun illər müharibə aparmış xalqlar sonradan əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətləri qura biliblər.
“Birlikdə yaşamalı, ticarət etməli və danışmalıyıq. Başqa alternativ yoxdur”, – deyə Ermənistan parlamentinin sədri əlavə edib./Ajans.az

Спикер Парламента Армении Ален Симонян в интервью радиоведущему Егору Глумову поделился своими мыслями о тенденциях в азербайджано-армянских отношениях и перспективах мира в регионе.
Medianews.az сообщает, что по его словам, премьер-министр Армении Никол Пашинян в последние годы сталкивается с различными оскорблениями и угрозами.
«Уже четыре года мы слышим оскорбления и неприличные выражения. Эти угрозы направлены не только против нас, но и против членов наших семей и наших детей. Что касается того, как нам жить с азербайджанцами, что нужно делать? Переехать с нашей страны куда-то в другую часть Европы? Это наш регион, и мы не можем изолировать себя от этого региона», – подчеркнул он.
Спикер парламента отметил важность проведения открытых дискуссий в обществе по вопросам границ Армении и будущего страны.
По словам Симоняна, армянское общество должно принять реалии общения и совместного проживания с азербайджанцами.
«Мы не можем отрицать существование кого-либо. Если есть вопрос с вашим соседом, который вас беспокоит, будьте уверены, что этот вопрос беспокоит и его. Боль матерей, потерявших детей, одинакова независимо от национальности. Мы должны выйти из этого 'армянского мира'. Существует представление, будто там живут только армяне. Но реальность иная», – заявил Симонян.
Он привел примеры из истории, отметив, что народы, которые долгое время воевали, впоследствии смогли наладить сотрудничество и партнерские отношения.
«Нужно жить вместе, торговать и говорить. Другого варианта нет», – добавил спикер парламента Армении./Ajans.az