Ermənistan parlamentinin sədri ailə üzvlərinin təhdid olunduğunu deyir
Ermənistan Parlamentinin sədri Alen Simonyan radio aparıcısı Yeqor Qlumova verdiyi müsahibədə Azərbaycan-Ermənistan münasibətləri və regionda sülh perspektivləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan son illərdə müxtəlif təhqir və təhdidlərlə üzləşirlər.
“Artıq dörd ildir ki, təhqir və nalayiq ifadələr eşidirik. Bu təhdidlər təkcə bizə deyil, ailə üzvlərimizə və uşaqlarımıza da yönəlir. Azərbaycanlılarla necə yaşayacağımıza gəlincə, nə etməliyik? Ölkəni götürüb Avropanın başqa bir yerinə köçürək? Bu, bizim bölgəmizdir və biz özümüzü bu bölgədən təcrid edə bilmərik”, – deyə o vurğulayıb.
Parlament sədri Ermənistanın sərhədləri və gələcəyi ilə bağlı cəmiyyətdə açıq müzakirələrin aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Simonyanın sözlərinə görə, erməni cəmiyyəti azərbaycanlılarla ünsiyyət və birgə yaşayış reallığını qəbul etməlidir.
“Biz heç kimin mövcud olmadığını iddia edə bilmərik. Qonşunuzla sizi narahat edən bir məsələ varsa, əmin olun ki, həmin məsələ onu da narahat edir. Uşaqlarını itirən anaların ağrısı milliyyətindən asılı olmayaraq eynidir. Biz bu ‘erməni planetindən’ çıxmalıyıq. Elə bir dünya təsəvvürü var ki, sanki orada yalnız ermənilər yaşayır. Halbuki reallıq fərqlidir”, – deyə Simonyan bildirib.
O, tarixdən nümunələr gətirərək qeyd edib ki, uzun illər müharibə aparmış xalqlar sonradan əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətləri qura biliblər.
“Birlikdə yaşamalı, ticarət etməli və danışmalıyıq. Başqa alternativ yoxdur”, – deyə Ermənistan parlamentinin sədri əlavə edib./Ajans.az

The Speaker of the Armenian Parliament Alen Simonyan shared his thoughts on Azerbaijan-Armenia relations and peace prospects in the region during an interview with radio host Yegor Glumov.
Medianews.az reports that according to him, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has faced various insults and threats in recent years.
“For four years now, we have been hearing insults and inappropriate expressions. These threats are directed not only at us but also at our family members and children. As for how we should live with Azerbaijanis, what should we do? Should we take the country and move it somewhere else in Europe? This is our region, and we cannot isolate ourselves from this region,” he emphasized.
The parliament speaker noted the importance of holding open discussions in society about Armenia's borders and future.
According to Simonyan, Armenian society must accept the reality of communication and coexistence with Azerbaijanis.
“We cannot claim that no one exists. If there is an issue with your neighbor that bothers you, be sure that issue also bothers them. The pain of mothers who have lost their children is the same regardless of nationality. We must come out of this ‘Armenian planet.’ There is a worldview as if only Armenians live there. However, the reality is different,” Simonyan said.
He cited historical examples, noting that peoples who have fought wars for many years later managed to establish cooperation and partnership relations.
“We must live together, trade, and talk. There is no other alternative,” added the Speaker of the Armenian Parliament./Ajans.az