İran hakimiyyəti ABŞ və İsrail hücumları zamanı həlak olan keçmiş Ali lider Ayətullah Əli Xameneinin dəfn mərasiminin təşkili istiqamətində hazırlıqlara başlayıb.
Bu barədə İran dövlət mediası məlumat yayıb.
Bildirilib ki, müharibə şəraiti səbəbindən aylarla təxirə salınan mərasim üçün xüsusi koordinasiya mərkəzi yaradılıb. Rəsmilər ölkə daxilindən və xaricdən çoxsaylı iştirakçının gözlənildiyini bildirirlər.
Tehran İslam Təbliğat Koordinasiya Şurasının sədri Möhsün Mahmudi deyib ki, dəfn mərasiminin təşkili ilə bağlı bütün dövlət qurumları arasında koordinasiya təmin edilir.
"Dəfn mərasiminə hazırlıqları idarə etmək üçün xüsusi mərkəz yaradılıb. Müxtəlif qurumlar hazırlıq və planlaşdırma işlərini davam etdirirlər", - deyə Mahmudi bildirib.
Qeyd edək ki, Əli Xamenei fevralın 28-də başlayan ABŞ və İsrail hücumlarının ilk mərhələsində həyatını itirib. Bundan sonra ölkə rəhbərliyi onun oğlu Müctəba Xameneiyə keçib. Aprel ayında Xameneinin vəfatının 40-cı günü münasibətilə ölkənin müxtəlif bölgələrində anım mərasimləri keçirilsə də, rəsmi dəfn mərasimi təhlükəsizlik səbəbindən baş tutmayıb.
Bildirilib ki, mərasimin dəqiq tarixi təhlükəsizlik və təşkilati hazırlıqlar tamamlandıqdan sonra açıqlanacaq./Milli.Az

The Iranian authorities have begun preparations for organizing the funeral ceremony of the late Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, who died during the US and Israeli attacks.
This was reported by Iranian state media.
It was stated that a special coordination center has been established for the ceremony, which was postponed for months due to the state of war. Officials say that numerous attendees are expected from within the country and abroad.
The head of Tehran's Islamic Propaganda Coordination Council, Mohsen Mahmudi, said that coordination is being ensured among all state institutions regarding the organization of the funeral ceremony.
"A special center has been established to manage preparations for the funeral ceremony. Various institutions continue their preparation and planning work," said Mahmudi.
It should be noted that Ali Khamenei lost his life in the first phase of US and Israeli attacks that began on February 28. After that, the country's leadership passed to his son, Mojtaba Khamenei. Although memorial ceremonies were held in various regions of the country on the 40th day of Khamenei's death in April, the official funeral ceremony did not take place due to security reasons.
It was reported that the exact date of the ceremony will be announced once security and organizational preparations are completed./Milli.Az