Ermənistanda seçki: bir partiya marafondan çıxdı
Ermənistanda iyunun 7-nə təyin olunmuş parlament seçkisinə qatılan Mərkəzçi Tərəqqi (Alyans) Partiyası marafondan çıxdığını bəyan eləyib. Bununla seçki yarışında 16 siyasi partiya, 2 blok qalır. Proporsional sistemlə formalaşan parlamentə düşmək üçün partiyalar etibarlı səslərin 4 faizini, bloklar 8 faizini toplamalıdır. Mandat sayında üstün siyasi qüvvə hökumət qurmaq hüququ əldə edir.
Medianews.az xəbər verir ki, proqnozlar parlamentə hakim Vətəndaş Sazişi Partiyasının və üç müxalif siyasi qüvvənin (Güclü Ermənistan bloku, Ermənistan bloku, Çiçəklənən Ermənistan Partiyası) düşəcəyini göstərir.
Vətəndaş Sazişi Partiyasının namizədlərinin siyahısında baş nazir Nikol Paşinyan öndə gəlir.
1975-ci il təvəllüdlü Nikol Paşinyan 2018-ci il mayın 8-dən hökumət başçısıdır.
Güclü Ermənistan blokunda üç partiya təmsil olunur. Aparıcı qüvvə Samvel Karapetyanın liderlik etdiyi Güclü Ermənistan Partiyasıdır. 1965-ci il təvəllüdlü Samvel Karapetyan Rusiyada fəaliyyət göstərən biznesmendir. 2025-ci ilin iyun ayında hakimiyyəti zorla ələ almağa çağırış ittihamı ilə həbs edilib, dekabrda ev dustaqlığına buraxılıb.
İki partiyadan ibarət Ermənistan blokunun namizədlərinin siyahısına Robert Köçəryan başçılıq edir. 1954-cü il təvəllüdlü Robert Köçəryan 1992-1997-ci illərdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki işğalçı rejimin başçısı olub, 1997-ci ilin martında Ermənistanın baş naziri təyin edilib, 1998-ci ilin fevralından həmçinin dövlət başçısı səlahiyyətlərini həyata keçirib, həmin il və 2003-cü ildə prezident seçilib.
Çiçəklənən Ermənistan Partiyasının namizədlər siyahısında lideri Qaqik Sarukyan birincidir. 1956-cı il təvəllüdlü Qaqik Sarukyan biznesmendir. 2003, 2007, 2012, 2017, 2018-ci illərdə parlamentin deputatı seçilib.

The Centrist Progress (Alliance) Party, which was to participate in the parliamentary election scheduled in Armenia for June 7, has declared that it is withdrawing from the marathon. Thus, 16 political parties and 2 blocs remain in the election race. To enter the parliament formed by the proportional system, parties must collect 4 percent of valid votes, and blocs must collect 8 percent. The political force with the majority of mandates gains the right to form the government.
Medianews.az reports that forecasts show that the ruling Civil Contract Party and three opposition political forces (Strong Armenia bloc, Armenia bloc, Blossoming Armenia Party) will enter the parliament.
Prime Minister Nikol Pashinyan leads the list of candidates for the Civil Contract Party.
Nikol Pashinyan, born in 1975, has been the head of government since May 8, 2018.
Three parties are represented in the Strong Armenia bloc. The leading force is the Strong Armenia Party led by Samvel Karapetyan. Born in 1965, Samvel Karapetyan is a businessman operating in Russia. In June 2025, he was arrested on charges of inciting the forcible seizure of power; in December, he was released to house arrest.
Robert Kocharyan leads the list of candidates for the Armenia bloc, which consists of two parties. Born in 1954, Robert Kocharyan was the head of the occupying regime in Azerbaijan's Karabakh region from 1992 to 1997, was appointed Prime Minister of Armenia in March 1997, and from February 1998 also exercised the powers of head of state; he was elected president in 1998 and 2003.
The leader of the Blossoming Armenia Party, Gagik Sarukyan, is first on the candidates list. Born in 1956, Gagik Sarukyan is a businessman. He was elected as a member of parliament in 2003, 2007, 2012, 2017, and 2018.