Fransa ABŞ-nin Hörmüz qərarına qarşı çıxdı:
Fransa ABŞ-nin Hörmüz boğazındakı blokadasını dəstəkləməkdən imtina edib və bu addımı beynəlxalq hüquqa zidd adlandırıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Fransanın xarici işlər naziri Jan-Noel Barro "RFI"nin efirində danışıb.
Nazir bildirib ki, beynəlxalq sularda gəmilərin hərəkəti bəşəriyyətin ortaq mülkiyyətidir: "Bu blokada ən qısa zamanda aradan qaldırılmalıdır. Faktiki olaraq həm ABŞ, həm də İran eyni təzyiq rıçağından istifadə edərək boğazı növbə ilə bağlayırlar".
Barro xəbərdarlıq edib ki, uzunmüddətli blokada dünya iqtisadiyyatına və vətəndaşların alıcılıq qabiliyyətinə ağır zərbə vuracaq.
"Biz bu münaqişənin qlobal iqtisadiyyatı girov götürməsinə icazə verə bilmərik", - deyə o vurğulayıb.//Publika.az

France has refused to support the US blockade of the Hormuz Strait and called this step contrary to international law.
Medianews.az reports that France's Foreign Minister Jean-Yves Le Drian spoke about this on RFI's broadcast.
The minister stated that the movement of ships in international waters is the common property of humanity: "This blockade should be lifted as soon as possible. In fact, both the US and Iran are alternately closing the strait using the same pressure lever."
Le Drian warned that a long-term blockade would deal a heavy blow to the global economy and citizens' purchasing power.