Gecə saatlarında Bakı səmasında müşahidə olunan dronlarla bağlı hər hansı narahatlığa ehtiyac yoxdur. İnsanlarımız televiziyada, sosial şəbəkələrdə Rusiya-Ukrayna, yaxud Yaxın Şərq müharibəsində dronları görürlər və buna görə də baş verən vəziyyətlə bağlı təşviş keçiriblər. Prinsip etibarilə, əvvəllər belə hal olmamışdı deyə, başadüşüləndir.
Bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında hərbi ekspert Üzeyir Cəfərov Bakı səmasında müşahidə edilən dronlarla bağlı danışarkən deyib.
Onun sözlərinə görə, Müdafiə Nazirliyinin verdiyi məlumat açıq-aşkar göstərir ki, bu hadisə döyüş hazırlığının elementi kimi həyata keçirilib:
"Bunlar HHM və HHQ üçün lazım olan uçuşlar idi. Spontan deyil, planlaşdırılmış uçuşlar olur. Çünki gecə saatlarında mülki təyyarələrin də uçuşu, enişi həyata keçirilir.
Mən hesab edirəm ki, insanlar arasında bölgədə baş verən məlum hadisələrlə bağlı maarifləndirmə işi aparılmadığına görə təşviş yaranıb. Biz müharibəni yaşamış ölkəyik. İnsanlarımız ayıq-sayıq olmalıdır. Müharibə cənubda gedir, dronlar isə tam əks istiqamətdə - şimal istiqamətində uçub. Bakı kəndləri və Bakı ətrafında. Belə təlimlər gecə də olur, gündüz də. Kimin nə vaxt ürəyi istədi yox, müvafiq hökumət və dövlət strukturlarıyla razılaşdırılaraq keçirilir".
Ekspertin fikrincə, bundan sonra da bu cür təlimlər olacaq:
"Xüsusi qeyd etmək istəyirəm ki, belə təlimlər günün istənilən saatında - gecə, gündüz, küləkdə, qarda, hətta mürəkkəb iqlim şəraitində belə keçirilməlidir.
Ona görə də insanlarımız sosial şəbəkədə ağıllarına nə gəlsə, yazmamalıdırlar. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinə etibar etməlidirlər. Çünki Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi digər güc strukturlarıyla birlikdə ölkənin müdafiəsinə və təhlükəsizliyinə bilavasitə cavabdehlik daşıyan qurumdur".
Qeyd edək ki, 16 mart gecə 01 radələrində Bakı səmasında eşidilən dron səsləri təşvişə səbəb olmuşdu.

There is no need for any concern regarding the drones observed in the Baku sky during the night hours. Our people see drones in the Russia-Ukraine or Middle East wars on television and social networks, and therefore have become anxious about the situation. In principle, it is understandable since such a situation had not occurred before.
These words were said by military expert Uzeyir Jafarov in his statement to Axar.az while talking about the drones observed in the Baku sky.
According to him, the information provided by the Ministry of Defense clearly shows that this incident was carried out as an element of combat preparation:
"These were flights necessary for the Air Defense and Air Forces. These are not spontaneous, but planned flights. Because civil aircraft also take off and land during the night hours.
I believe that the anxiety arose because there has been no informational work carried out among the people regarding the known incidents occurring in the region. We are a country that has experienced war. Our people should be alert. The war is occurring in the south, while the drones are flying in the completely opposite direction – towards the north. Around the villages of Baku and the Baku surroundings. Such exercises happen both at night and during the day. They are not conducted whenever someone wishes, but are carried out in coordination with the relevant government and state agencies."
According to the expert, such exercises will continue in the future as well:
"I would like to particularly note that such exercises must be carried out at any time of day – night, day, in the wind, in the snow, and even under complex climatic conditions.
Therefore, our people should not write whatever comes to their minds on social networks. They must trust the Azerbaijani Ministry of Defense. Because the Azerbaijani Ministry of Defense is the institution that, together with other power structures, bears direct responsibility for the defense and security of the country."
It should be noted that the sounds of drones heard in the Baku sky around 01:00 on the night of March 16 had caused concern.