Gecə saatlarında Bakı səmasında müşahidə olunan dronlarla bağlı hər hansı narahatlığa ehtiyac yoxdur. İnsanlarımız televiziyada, sosial şəbəkələrdə Rusiya-Ukrayna, yaxud Yaxın Şərq müharibəsində dronları görürlər və buna görə də baş verən vəziyyətlə bağlı təşviş keçiriblər. Prinsip etibarilə, əvvəllər belə hal olmamışdı deyə, başadüşüləndir.
Bu sözləri Axar.az-a açıqlamasında hərbi ekspert Üzeyir Cəfərov Bakı səmasında müşahidə edilən dronlarla bağlı danışarkən deyib.
Onun sözlərinə görə, Müdafiə Nazirliyinin verdiyi məlumat açıq-aşkar göstərir ki, bu hadisə döyüş hazırlığının elementi kimi həyata keçirilib:
"Bunlar HHM və HHQ üçün lazım olan uçuşlar idi. Spontan deyil, planlaşdırılmış uçuşlar olur. Çünki gecə saatlarında mülki təyyarələrin də uçuşu, enişi həyata keçirilir.
Mən hesab edirəm ki, insanlar arasında bölgədə baş verən məlum hadisələrlə bağlı maarifləndirmə işi aparılmadığına görə təşviş yaranıb. Biz müharibəni yaşamış ölkəyik. İnsanlarımız ayıq-sayıq olmalıdır. Müharibə cənubda gedir, dronlar isə tam əks istiqamətdə - şimal istiqamətində uçub. Bakı kəndləri və Bakı ətrafında. Belə təlimlər gecə də olur, gündüz də. Kimin nə vaxt ürəyi istədi yox, müvafiq hökumət və dövlət strukturlarıyla razılaşdırılaraq keçirilir".
Ekspertin fikrincə, bundan sonra da bu cür təlimlər olacaq:
"Xüsusi qeyd etmək istəyirəm ki, belə təlimlər günün istənilən saatında - gecə, gündüz, küləkdə, qarda, hətta mürəkkəb iqlim şəraitində belə keçirilməlidir.
Ona görə də insanlarımız sosial şəbəkədə ağıllarına nə gəlsə, yazmamalıdırlar. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinə etibar etməlidirlər. Çünki Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi digər güc strukturlarıyla birlikdə ölkənin müdafiəsinə və təhlükəsizliyinə bilavasitə cavabdehlik daşıyan qurumdur".
Qeyd edək ki, 16 mart gecə 01 radələrində Bakı səmasında eşidilən dron səsləri təşvişə səbəb olmuşdu.

Никаких оснований для беспокойства по поводу дронов, наблюдаемых в ночное время в небе над Баку, нет. Наши люди видят дроны в телевизоре, в социальных сетях во время российско-украинской или ближневосточной войны и, исходя из этого, испытывают тревогу из-за происходящего. В принципе, так как раньше такого не было, это объяснимо.
Эти слова в интервью Axar.az сказал военный эксперт Узейир Джафаров, рассказывая о дронах, наблюдаемых в небе над Баку.
По его словам, информация, предоставленная Министерством обороны, ясно показывает, что этот инцидент был проведён как элемент боевой подготовки:
«Это были полёты, необходимые для ПВО и ВВС. Это не спонтанные, а плановые полёты. Потому что в ночное время также осуществляются взлёты и посадки гражданских самолётов.
Я считаю, что тревога возникла из-за того, что среди населения не проводилась разъяснительная работа по поводу известных событий в регионе. Мы — страна, которая пережила войну. Наши люди должны быть бдительными. Война идёт на юге, а дроны летают в противоположном направлении — в северном направлении. В селах Баку и вокруг Баку. Такие учения проходят и ночью, и днём. Не тогда, когда кому-то вздумается, а согласованно с соответствующими правительственными и государственными структурами».
По мнению эксперта, такого рода учения будут продолжаться и впредь:
«Особенно хочу отметить, что такие учения должны проводиться в любое время дня — ночью, днём, в ветреную погоду, при снеге, даже в сложных климатических условиях.
Поэтому наши люди не должны писать в социальных сетях всё, что им приходит в голову. Они должны доверять Министерству обороны Азербайджана. Потому что Министерство обороны Азербайджана вместе с другими силовыми структурами является органом, непосредственно ответственным за оборону и безопасность страны».