Qida inflyasiyası: İran savaşı ən çox hansı ölkələrə təsir edəcək?
İrandakı müharibə enerji və gübrə xərclərini artırır. Bu isə qida inflyasiyasının yenidən yüksələcəyi ilə bağlı narahatlıq yaradır. Müharibənin yükünün ən çox kasıb və idxaldan asılı ölkələrə düşəcəyi gözlənilir.
Milli.Az xəbər verir ki, ABŞ və İsrailin İrana qarşı birgə hücumları davam edərkən, dünya faktiki olaraq bağlanan Hürmüz boğazındakı gəmi hərəkətinə kilidlənib. Normal şərtlərdə dünya üzrə xam neft və mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) beşdə biri bu boğazdan keçir. Lakin hazırda daşınması mümkün olmayan daha kritik bir yük var: Gübrə.
Qətər, BƏƏ, Küveyt və Səudiyyə Ərəbistanı kimi Körfəz ölkələri qlobal gübrə ticarətinin 20%-ni təmin edir.
Dünyada ən çox istifadə edilən azotlu gübrə olan ürenin təxminən yarısı bu bölgədən gəlir. Qətərin mühüm mərkəzi olan Ras Laffana edilən hücumlar istehsalı dayandırıb.
BMT-nin (UNCTAD) məlumatına görə, hər il bu boğaz vasitəsilə 1 milyon tondan çox gübrə ixrac edilir. Boğazın bir ay belə qapalı qalması qarğıdalı, buğda və düyü istehsalında məhsuldarlığın kəskin azalmasına səbəb ola bilər.
Tədqiqatçı Cozef Qlauber qeyd edir ki, gübrə qiymətlərinin artması fermerlərin seçiminə təsir edəcək. Xüsusilə kasıb ölkələrdə fermerlər baha olduğu üçün gübrədən az istifadə edəcəklər ki, bu da kənd təsərrüfatı istehsalına ciddi zərər vuracaq.
Müharibənin ən böyük itirənləri: Kasıb ölkələr
Hindistan: Azotlu gübrə ehtiyacının üçdə ikisini Körfəzdən qarşılayır. 1,4 milyardlıq əhalinin əsas qidası olan düyü və buğda istehsalı risk altındadır.
Braziliya: Azot ehtiyacının 40%-ni Körfəz ölkələrindən gələn üre ilə təmin edir. Tədarükün kəsilməsi soya və qarğıdalı yığımını təhlükəyə atır.
Tropik Afrika: Bu bölgədə gübrə istifadəsi onsuz da aşağıdır. Qiymətlərin bir az da artması xroniki aclığı dərinləşdirə bilər.
İran: Ölkə daxilində inflyasiya onsuz da 40%-i keçmişdi. Müharibə, lojistik problemlər və enerji xərcləri 92 milyonluq İran əhalisi üçün həyatı daha da çətinləşdirəcək.
Qidanın 80-90%-ni idxal edən Körfəz ölkələri (BƏƏ, Qətər və s.) strateji ehtiyatlarının bir neçə aya tükənməsi təhlükəsi ilə üz-üzədir. Bu, qidanın talonla verilməsi və ya daha baha daşıma yollarına keçidi məcburi edə bilər.

Война в Иране увеличивает расходы на энергию и удобрения. Это вызывает опасения по поводу нового роста инфляции на продовольствие. Ожидается, что основное бремя войны ляжет на самые бедные и зависимые от импорта страны.
По сообщению Milli.Az, пока совместные атаки США и Израиля против Ирана продолжаются, мир фактически сосредоточен на судоходстве в закрывающемся Ормузском проливе. При нормальных условиях через этот пролив проходит пятая часть сырой нефти и сжиженного природного газа (СПГ) в мире. Но сейчас есть ещё более критический груз, который невозможно транспортировать: удобрения.
Страны Персидского залива, такие как Катар, ОАЭ, Кувейт и Саудовская Аравия, обеспечивают 20% мирового экспорта удобрений.
Около половины мочевины, самого широко используемого в мире азотного удобрения, поступает из этого региона. Атаки на важный катарский центр Рас-Лаффан приостановили производство.
По данным Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), через этот пролив ежегодно экспортируется более 1 миллиона тонн удобрений. Закрытие пролива всего на месяц может привести к резкому снижению урожайности кукурузы, пшеницы и риса.
Исследователь Джозеф Глаубер отмечает, что рост цен на удобрения повлияет на выбор фермеров. Особенно в бедных странах фермеры будут использовать удобрения меньше из-за высокой стоимости, что нанесёт серьёзный ущерб сельскохозяйственному производству.
Главные проигравшие войны: бедные страны
Индия: две трети потребностей в азотных удобрениях покрывает за счёт стран Залива. Производство риса и пшеницы — основных продуктов для 1,4-миллиардного населения — находится под риском.
Бразилия: 40% потребности в азоте обеспечивает мочевина из стран Персидского залива. Прекращение поставок ставит под угрозу сбор сои и кукурузы.
Тропическая Африка: использование удобрений в регионе и так низкое. Небольшое повышение цен может усугубить хронический голод.
Иран: инфляция в стране уже превысила 40%. Война, логистические проблемы и нагрузка на расходы на энергию сделают жизнь 92-миллионного населения страны ещё более трудной.
Страны Персидского залива (ОАЭ, Катар и другие), импортирующие 80–90% продовольствия, сталкиваются с угрозой истощения стратегических запасов за несколько месяцев. Это может привести к распределению еды по талонам или вынужденному переходу на более дорогие способы перевозки.