Qida inflyasiyası: İran savaşı ən çox hansı ölkələrə təsir edəcək?
İrandakı müharibə enerji və gübrə xərclərini artırır. Bu isə qida inflyasiyasının yenidən yüksələcəyi ilə bağlı narahatlıq yaradır. Müharibənin yükünün ən çox kasıb və idxaldan asılı ölkələrə düşəcəyi gözlənilir.
Milli.Az xəbər verir ki, ABŞ və İsrailin İrana qarşı birgə hücumları davam edərkən, dünya faktiki olaraq bağlanan Hürmüz boğazındakı gəmi hərəkətinə kilidlənib. Normal şərtlərdə dünya üzrə xam neft və mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) beşdə biri bu boğazdan keçir. Lakin hazırda daşınması mümkün olmayan daha kritik bir yük var: Gübrə.
Qətər, BƏƏ, Küveyt və Səudiyyə Ərəbistanı kimi Körfəz ölkələri qlobal gübrə ticarətinin 20%-ni təmin edir.
Dünyada ən çox istifadə edilən azotlu gübrə olan ürenin təxminən yarısı bu bölgədən gəlir. Qətərin mühüm mərkəzi olan Ras Laffana edilən hücumlar istehsalı dayandırıb.
BMT-nin (UNCTAD) məlumatına görə, hər il bu boğaz vasitəsilə 1 milyon tondan çox gübrə ixrac edilir. Boğazın bir ay belə qapalı qalması qarğıdalı, buğda və düyü istehsalında məhsuldarlığın kəskin azalmasına səbəb ola bilər.
Tədqiqatçı Cozef Qlauber qeyd edir ki, gübrə qiymətlərinin artması fermerlərin seçiminə təsir edəcək. Xüsusilə kasıb ölkələrdə fermerlər baha olduğu üçün gübrədən az istifadə edəcəklər ki, bu da kənd təsərrüfatı istehsalına ciddi zərər vuracaq.
Müharibənin ən böyük itirənləri: Kasıb ölkələr
Hindistan: Azotlu gübrə ehtiyacının üçdə ikisini Körfəzdən qarşılayır. 1,4 milyardlıq əhalinin əsas qidası olan düyü və buğda istehsalı risk altındadır.
Braziliya: Azot ehtiyacının 40%-ni Körfəz ölkələrindən gələn üre ilə təmin edir. Tədarükün kəsilməsi soya və qarğıdalı yığımını təhlükəyə atır.
Tropik Afrika: Bu bölgədə gübrə istifadəsi onsuz da aşağıdır. Qiymətlərin bir az da artması xroniki aclığı dərinləşdirə bilər.
İran: Ölkə daxilində inflyasiya onsuz da 40%-i keçmişdi. Müharibə, lojistik problemlər və enerji xərcləri 92 milyonluq İran əhalisi üçün həyatı daha da çətinləşdirəcək.
Qidanın 80-90%-ni idxal edən Körfəz ölkələri (BƏƏ, Qətər və s.) strateji ehtiyatlarının bir neçə aya tükənməsi təhlükəsi ilə üz-üzədir. Bu, qidanın talonla verilməsi və ya daha baha daşıma yollarına keçidi məcburi edə bilər.

Food inflation: Which countries will be most affected by the Iran war?
The war in Iran is increasing energy and fertilizer costs. This raises concerns that food inflation will rise again. It is expected that the heaviest burden of the war will fall on the poorest and import-dependent countries.
According to Milli.Az, while joint attacks by the USA and Israel against Iran continue, the world is effectively locked onto the movement of ships in the closing Strait of Hormuz. Under normal conditions, one-fifth of the world's crude oil and liquefied natural gas (LNG) passes through this strait. However, there is a more critical cargo currently impossible to transport: fertilizer.
Gulf countries such as Qatar, UAE, Kuwait, and Saudi Arabia supply 20% of the global fertilizer trade.
Approximately half of the world’s most widely used nitrogen fertilizer, urea, comes from this region. Attacks on Ras Laffan, an important hub in Qatar, have halted production.
According to the UN Conference on Trade and Development (UNCTAD), more than 1 million tons of fertilizer are exported annually through this strait. Even a one-month closure of the strait could sharply reduce productivity in corn, wheat, and rice production.
Researcher Joseph Glauber notes that rising fertilizer prices will affect farmers’ choices. Especially in poor countries, farmers will use less fertilizer because it is expensive, which will seriously damage agricultural production.
The biggest losers of the war: Poor countries
India: Meets two-thirds of its nitrogen fertilizer needs from the Gulf. The production of rice and wheat, the main food for its 1.4 billion population, is at risk.
Brazil: Supplies 40% of its nitrogen needs with urea from Gulf countries. Supply disruptions threaten soybean and corn harvests.
Tropical Africa: Fertilizer use in this region is already low. Even a slight increase in prices could deepen chronic hunger.
Iran: Inflation within the country had already exceeded 40%. War, logistical problems, and energy costs will make life even harder for Iran's 92 million population.
Gulf countries (UAE, Qatar, etc.), which import 80-90% of their food, face the danger that their strategic reserves could run out in a few months. This might force rationing of food or resorting to more expensive transportation methods.