Hakan Fidan Azərbaycanla bağlı
Medianews.az Teleqraf-a istinadən xəbər verir ki, bunu Türkiyə xarici işlər naziri Hakan Fidan deyib.
“Cənubi Qafqazla sərhədimiz var, oradakı müharibələr, nizamsızlıq bizə də təsir göstərir. Buna görə də bölgədə nizam və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində, təhlükəsizlik sistemi ilə bağlı çox ciddi səylərimiz var. Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün əldə olunmasında ölçülü güc istifadəsindən keyfiyyətli diplomatiyaya qədər, region ölkələri və qlobal güclər arasında balansı saxlayaraq, oradakı istənilən qaynar münaqişənin Türkiyəyə təsir etməməsi üçün böyük səylər göstəririk”, - nazir bildirib.
Hakan Fidan Əlavə edib ki, Yaxın Şərq, Cənubi Qafqaz, Qara dəniz və Aralıq dənizində olduğu kimi, Avropanın təhlükəsizliyi də Türkiyə üçün strateji məsələdir.

«Турция прилагает серьезные усилия для достижения мира между Азербайджаном и Арменией».
Medianews.az со ссылкой на Телеграф сообщает, что об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан.
«У нас есть граница с Южным Кавказом, войны и хаос там также влияют на нас. Поэтому у нас есть очень серьезные усилия по обеспечению порядка и безопасности в регионе, связанных с системой безопасности. Мы прилагаем большие усилия для достижения мира между Азербайджаном и Арменией, начиная от сдержанного применения силы до качественной дипломатии, сохраняя баланс между странами региона и глобальными силами, чтобы ни один горячий конфликт там не повлиял на Турцию», — заявил министр.
Хакан Фидан добавил, что, как и в Ближнем Востоке, Южном Кавказе, Черном и Средиземном морях, безопасность Европы также является стратегическим вопросом для Турции.