“Hakim də iki dəfə yüz faizlik penaltimizi vermədi” -
17 yaşadək futbolçulardan ibarət Azərbaycan milli komandasının baş məşqçisi Aqil Nəbiyev Avropa çempionatının seçmə mərhələsinin II raundu çərçivəsində keçirilən ilk iki oyunla bağlı fikirlərini bildirib.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, mütəxəssis AFFA-nın mətbuat xidmətinə açıqlamasında Bolqarıstan (1:1) və Litva (0:0) ilə matçları dəyərləndirib:
“Bolqarıstanla birinci oyunu üstün keçirən tərəf biz olduq. Rəqibin ən böyük “silahı” standart vəziyyətlər idi. Qolu da məhz bu şəkildə vurdular. Buna baxmayaraq, bərabərlik topunu vura bildik. Qələbə qazanmaq üçün yaxşı qol imkanları əldə etsək də, dəyərləndirə bilmədik. Əsas problemimiz son ötürmələr və zərbələrdədir. Bu problemi Litvaya qarşı keçirilən ikinci matçda da yaşadıq. Başdan sonra qədər matça tam diktə etdik, topa daha çox sahib olduq. Hakim də iki dəfə yüz faizlik penaltimizi vermədi. Saysız-hesabsız qol fürsətlərimiz oldu. Futbolçular bu çatışmazlığı aradan qaldırmaq üçün çox çalışmalıdırlar. Millidə cəmi 3-4 günlük hazırlıqdan sonra oyunlara çıxırıq, bunların üzərində işləməyə vaxtımız olmur”.
Aqil Nəbiyev qrupun son turu çərçivəsində martın 30-da Malta yığmasına qarşı keçiriləcək görüşlə bağlı da danışıb:
“Əsas odur ki, kollektivdə qələbə əzmi var, futbolçular hər matça qalibiyyət üçün çıxırlar. İnanıram ki, Malta ilə görüşdə bunu reallaşdıra biləcəyik. Hədəfimiz Malta ilə qarşılaşmada mütləq qələbə qazanmaqdır. Futbolçularda müəyyən yorğunluq var. İstənilən halda, qrupun son matçında yaxşı oynamalı və istədiyimiz nəticəni əldə etməliyik”.

Главный тренер сборной Азербайджана по футболу среди игроков до 17 лет Агиль Набиев поделился своими мыслями по поводу первых двух матчей второго раунда отборочного этапа чемпионата Европы.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo», специалист в интервью пресс-службе АФФА оценил игры с Болгарией (1:1) и Литвой (0:0):
«В первом матче с Болгарией преимущество было на нашей стороне. Главным «оружием» соперника были стандартные положения. Именно таким образом они и забили гол. Несмотря на это, нам удалось забить мяч для ничьей. Хотя у нас было много хороших голевых возможностей для победы, мы не сумели их реализовать. Основная наша проблема — последние передачи и удары. Эту проблему мы также наблюдали во втором матче против Литвы. Мы полностью контролировали игру от начала до конца, больше владели мячом. Судья дважды не дал нам стопроцентные пенальти. У нас было бесчисленное количество голевых шансов. Игрокам нужно много работать, чтобы преодолеть этот недостаток. В сборной у нас всего 3-4 дня на подготовку перед играми, и у нас нет времени для работы над этими моментами».
Агиль Набиев также высказался о предстоящем матче последнего тура группы, который состоится 30 марта против команды Мальты:
«Главное, что в коллективе есть стремление к победе, игроки выходят на каждый матч с целью выиграть. Верю, что в игре с Мальтой мы сможем это реализовать. Наша задача — обязательно победить в матче с Мальтой. Игроки испытывают некоторую усталость. В любом случае, в последнем матче группы мы должны сыграть хорошо и добиться нужного результата».
Отметим, что наша сборная U-17, находящаяся во втором подгруппе лиги B, занимает третье место с 2 очками.