Hər il buna görə 7 milyon insan ölür -
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) təşəbbüsü ilə 1988-ci ildən etibarən hər il mayın 31-i Ümumdünya Tütünsüz Günü kimi qeyd edilir. Bu günün qeyd olunması diqqəti tütündən istifadənin sağlamlıq üçün yaratdığı təhlükələrə yönəldir və dövlətləri tütün istehlakının miqyasının azaldılması üzrə effektiv siyasət aparmağa çağırır.
ÜST bu il Ümumdünya Tütünsüz Gününü gənclərin bu zərərli vərdişdən qorunmasına həsr edib.
"Tütün və nikotin şirkətləri öz məhsullarını xüsusilə yeniyetmələr və gənclər üçün daha cəlbedici, istifadəsi daha asan və tərgitməsi daha çətin olacaq şəkildə qəsdən layihələndirirlər.
Tütün istifadəsi hər il 7 milyondan çox insanın ölümünə səbəb olur. Bu, dünyada qarşısı alına bilən ölüm səbəblərindən biri olub ürək-damar xəstəlikləri, tənəffüs xəstəlikləri və 20-dən çox xərçəng növü ilə əlaqəlidir", - ÜST-ün xəbərdarlığında bildirilib.
ÜST dünyanın 1 milyarddan çox tütün, elektron siqaret və nikotin qəlyanaltısı istifadəçisini ilk addımı atmağa və 31 mayda asılılıqdan azad olmağa çağırıb.
Bildirilib ki, dünya üzrə 13–15 yaş arasında azı 40 milyon uşaq tütün məmulatından istifadə edir və gənclər arasında elektron siqaret və nikotin qəlyanaltılarının (nikotin pouçları) istifadəsi artmaqda davam edir./axar.az

Since 1988, at the initiative of the World Health Organization (WHO), May 31 is annually observed as World No Tobacco Day. The observance of this day directs attention to the health risks caused by tobacco use and calls on governments to implement effective policies to reduce the scale of tobacco consumption.
This year, WHO dedicated World No Tobacco Day to protecting young people from this harmful habit.
"Tobacco and nicotine companies deliberately design their products to be more appealing, easier to use, and harder to quit, especially for adolescents and young people.
Tobacco use causes the deaths of more than 7 million people every year. It is one of the preventable causes of death worldwide and is associated with cardiovascular diseases, respiratory diseases, and more than 20 types of cancer," the WHO warning stated.
WHO has called on over 1 billion tobacco, e-cigarette, and nicotine pouch users worldwide to take the first step and be free from addiction on May 31.
It was reported that at least 40 million children aged 13–15 worldwide use tobacco products, and the use of e-cigarettes and nicotine pouches among young people continues to increase. /axar.az