Hörmüz boğazında keçid məhdudlaşdırılmamalıdır –
Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan ABŞ–İran gərginliyi və Hörmüz boğazı ilə bağlı bildirib ki, əsas məqsəd beynəlxalq keçidin açıq və maneəsiz qalmasıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Hakan Fidan Anadolu Agentliyinə açıqlama verib.
Nazir, qeyd edib ki, tərəflər ilkin mövqelərini ortaya qoyub və atəşkəs məsələsində səmimi görünür. O, danışıqlar uğurla başa çatacağı təqdirdə Hörmüz boğazı ilə bağlı problemin qalacağını düşünmədiyini vurğulayıb.
H.Fidan əlavə edib ki, Türkiyə münaqişənin sülh yolu ilə həllini dəstəkləyir. Onun sözlərinə görə, bölgəyə beynəlxalq silahlı qüvvələrin cəlb olunması ciddi çətinliklər yarada bilər.

Проход в заливе Ормуз не должен быть ограничен –
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан по поводу напряженности между США и Ираном, а также Ормузского пролива заявил, что главная цель — сохранение международного прохода открытым и свободным от препятствий.
Как сообщает Medianews.az, об этом Хакан Фидан дал интервью агентству Анадолу.
Министр отметил, что стороны высказали свои изначальные позиции и выглядят искренними в вопросе прекращения огня. Он подчеркнул, что в случае успешного завершения переговоров не считает, что останется проблема, связанная с Ормузским проливом.
Х.Фидан добавил, что Турция поддерживает мирное решение конфликта. По его словам, привлечение международных вооружённых сил в регион может создать серьёзные трудности.