İran gəmisini belə ələ keçiriblər -
ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığı (CENTCOM) İran bayrağı altında üzən “Touska” yük gəmisinin ələ keçirilməsinin görüntülərini yayıb.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, görüntülər CENTCOM-un “X” sosial şəbəkəsindəki hesabında paylaşılıb.
“ABŞ dəniz piyadaları “Touska” gəmisinin göyərtəsinə enmək və onu ələ keçirmək üçün “USS Tripoli” desant gəmisini helikopterlə tərk edərək Ərəbistan dənizi üzərindən uçurlar”, - paylaşımda qeyd olunub.
Məlumatda ABŞ hərbçilərinin 6 saat ərzində İran gəmisinə dəfələrlə xəbərdarlıq etdiyi, bu xəbərdarlıqlara məhəl qoyulmadıqda gəminin mühərrik bölməsinə zərbə endirdiyi, daha sonra isə gəmiyə endiyi bildirilir.
Xatırladaq ki, ötən gecə ABŞ Prezidenti Donald Tramp blokadanı pozmağa çalışan İran gəmisinin vurulduğunu və ələ keçirildiyini açıqlamışdı.

Центральное командование Вооружённых сил США (CENTCOM) опубликовало видеозаписи захвата грузового судна «Touska», плавающего под иранским флагом.
Medianews.az, ссылаясь на «Qafqazinfo», сообщает, что видеоматериалы были размещены на аккаунте CENTCOM в соцсети «X».
«Морские пехотинцы США покидают десантное судно «USS Tripoli» на вертолёте, чтобы спуститься на борт судна «Touska» и захватить его, совершая полёт над Аравийским морем», – говорится в сообщении.
В сообщении отмечается, что американские военные многократно предупреждали иранское судно в течение 6 часов, а когда предупреждения не были приняты во внимание, была нанесена удар по машинному отделению судна, после чего они спустились на борт.
Напомним, что прошлой ночью президент США Дональд Трамп заявил о том, что иранское судно, пытавшееся прорваться через блокаду, было поражено и захвачено.