İranda hakimiyyət SEPAH-ın əlinə keçir? -
"İranda hakimiyyət dəyişikliyinin baş verdiyi haqqında ABŞ Prezidenti Donald Trampın açıqlaması həqiqətdən tam uzaq deyil. Müşahidəçilərin böyük əksəriyyəti İranda hakimiyyətin İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) əlinə keçdiyi qənaətindədirlər. İranın Ali Rəhbəri Əli Xameneinin öldürülməsindən sonra onun yerinə oğlu Müctəba Xameneinin, Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Laricaninin öldürülməsindən sonra onun yerinə Məhəmməd-Baqir Zolqədr təyin edilməsi SEPAH-ın iradəsi ilə gerçəkləşib. Xalq tərəfindən seçilmiş yeganə İran rəsmisi olan Prezident Məsud Pezeşkianla SEPAH komandiri Əhməd Vahidi arasında mübahisənin ikincinin qələbəsi ilə başa çatması hakimiyyətin İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusununun rəhbərliyinin əlinə keçməsini təsdiq edən növbəti dəlilidir. Müharibənin təsirləri artdıqca isə SEPAH öz əsgərlərini məktəblərdə gizlədən və ölkə xaricində terror hücumları üçün fürsət axtaran terror təşkilatına çevrilir".
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında politoloq Xaqani Cəfərli deyib.
O bildirib ki, ABŞ, Avropa İttifaqı, Kanada, İsveç, Belçika, Litva, Ukrayna, İsrail, Səudiyyə Ərəbistanı və Bəhreyn tərəfindən rəsmən terror təşkilatı kimi tanınan SEPAH müharibə başladıqdan sonra daha da radikallaşdırıb: "Üstəlik, SEPAH bir sıra generallarını itirsə də, döyüş qabliyyətini saxlayır. Yaxın Şərqdə baş vermiş bəzi presidentlər SEPAH mənsublarının taleyi ilə bağlı indidən düşünmək lazım gəldiyini diqtə edir. Söhbət, İŞİD terror təşkilatını Səddam Hüseyn ordusunun yüksək rütbəli zabitləri tərəfindən İraq diktatorunun devrilməsindən sonra yaratması ilə bağlı presidentdən gedir. Almaniyanın Der Spiegel nəşrinin əldə etdiyi məlumatlardan aydın olmuşdu ki, İŞİD-in ilk xəlifəsi Əbu Bəkr əl-Bağdadi bu vəzifəyə 2010-cu ildə İraqın keçmiş kəşfiyyat zabitlərinin məhdud bir qrupu tərəfindən gətirilib. İŞİD-in strategiyasını isə Səddam Hüseynin dövründə xidmət etmiş İraq kəşfiyyatının polkovnik rütbəli zabiti Samir Əbd Məhəmməd əl-Xlifavi tərəfindən hazırlandığı da Der Spiegel nəşrinin əldə etdiyi sənədlərlə sübut olunub".
X.Cəfərli vurğulayıb ki, bütün bunlar ABŞ və bölgə dövlətlərini SEPAH mənsublarının gələcəyi ilə bağlı indidən düşünməyə vadar etməlidir: "Əks halda İran xaricində 110-dan artıq proksi qüvvənin bağlı olduğu, hər cür terror, təxribat, sui-qəsd törətmək bacarığına malik 200 min üzvü olan bu silahlı qüvvə uzun ilər ətrafa ölüm saçmağa davam edəcək. İranın dağılmasından sonra SEPAH mənsublarından gələ biləcək mümkün təhlükənin qarşısını almaq, ən azından təhlükənin miqyasını önəmli şəkildə azaltmaq üçün İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun şəxsi heyyətinin kimlikləri ilə bağlı dəqiq məlumatlara malik olmalıyıq. Bu məlumatlar olmadan SEPAH-ın lüstrasiyası mümkün deyil.
İŞİD-in bir neçə min döyüşcüsünü təcrid etməkdə çətinlik çəkən beynəlxalq birlik 200 minlik daha təcrübəli döyüşçünü neçə təcrid edəcək? Bütün bu suallar İranın dağılıb-dağılmayacağı ilə bağlı sualdan daha çox əhəmiyyət daşıyır. İran hökmən dağılacaq, ancaq SEPAH-ın 200 minlik heyyəti dağılan dövlətlə birlikdə yox olmayacaq".

«Заявление президента США Дональда Трампа о том, что в Иране произошла смена власти, отнюдь не лишено оснований. Большинство наблюдателей убеждены, что власть в Иране перешла в руки Корпуса стражей исламской революции (КСИР). После убийства верховного лидера Ирана Али Хаменеи на его место был назначен его сын Муджтаба Хамене, после убийства секретаря Высшего совета национальной безопасности Али Лариджани назначение Мохаммада-Багира Зулкудера состоялось по воле КСИР. Спор между президентом Месудом Пезешкианом, единственным официальным лицом, избранным народом и командиром КСИР Ахмадом Вахиди, закончился победой второго, что является очередным доказательством того, что руководство страны перешло в руки Корпуса стражей исламской революции. По мере усиливающихся последствий войны КСИР превращается в террористическую организацию, которая прячет своих солдат в школах и ищет возможности для террористических атак за рубежом.»
Об этом в интервью Medianews.az сказал политолог Хагани Джафарли.
Он отметил, что КСИР, официально признанный террористической организацией США, Европейским союзом, Канадой, Швецией, Бельгией, Литвой, Украиной, Израилем, Саудовской Аравией и Бахрейном, после начала войны еще более радикализировался: «Кроме того, несмотря на потерю ряда своих генералов, КСИР сохраняет боеспособность. События на Ближнем Востоке диктуют необходимость уже сейчас задумываться о судьбе представителей КСИР. Речь идет о том, что ИГИЛ, как террористическая организация, была создана высокопоставленными офицерами армии Саддама Хусейна после свержения иракского диктатора. Как выяснилось из материалов, полученных немецким изданием Der Spiegel, первым халифом ИГИЛ Абубакром аль-Багдади в 2010 году была назначена ограниченная группа бывших иракских разведчиков. Стратегию ИГИЛ также разработал полковник иракской разведки периода правления Саддама Хусейна Самир Абд Мухаммад аль-Халифа, что подтверждается документами Der Spiegel.»
Джафарли подчеркнул, что все это должно заставить США и региональные государства заранее задуматься о будущем КСИР: «В противном случае эта вооруженная сила численностью до 200 тысяч человек, включающая свыше 110 прокси-сил, способных осуществлять любые террористические акты, диверсии и покушения, продолжит распространять смерть вокруг себя еще долго. Чтобы предотвратить возможную угрозу со стороны представителей КСИР после распада Ирана, а по меньшей мере значительно сократить масштабы этой угрозы, необходимо иметь точные данные об идентичности личного состава Корпуса стражей исламской революции. Без этой информации люстрация КСИР невозможна.
Международное сообщество испытывает трудности с изоляцией нескольких тысяч боевиков ИГИЛ, так сколько же сможет изолировать 200-тысячные более опытные боевые формирования КСИР? Все эти вопросы гораздо важнее вопроса, распадется ли Иран. Иран обязательно распадется, но костяк из 200 тысяч человек КСИР не исчезнет вместе с распадающимся государством.»