İranda hökumət əleyhinə iğtişaşlarda iştirak edən
İranda "İran Xalq Mücahidləri Təşkilatı" ("Mücahid-e Xalq") terror qruplaşması ilə əlaqəli olan, hökumət əleyhinə iğtişaşlarda iştirak edən iki nəfər edam olunub.
Bu barədə "Tasnim" agentliyi məlumat verib.
Məlumata görə, təqsirləndirilən şəxslər Tehranda qumbaraatandan istifadə etməklə silahlı hücum da daxil olmaqla, terror aktlarının təşkilində təqsirli biliniblər. İstintaq və məhkəmə prosesləri başa çatdıqdan sonra hər ikisi edam cəzasına məhkum edilib. İran Ali Məhkəməsi hökmü təsdiqləyib və təqsirləndirilən şəxslər martın 30-da səhər edam ediliblər.
İğtişaşların zirvəsi 8 yanvar axşamına təsadüf edib, bu zaman ən azı 12 mülki vətəndaş, o cümlədən bir uşaq həlak olub. Hakimiyyət orqanları 25 hüquq-mühafizə əməkdaşının həlak olduğunu bildirib. Tehran meri Əlirza Zakani deyib ki, etirazçılar paytaxtda 25 məscidi yandırıb, 26 bank, üç tibb mərkəzi, 10 dövlət müəssisəsi, 48 yanğınsöndürən maşın, 42 avtobus və təcili yardım maşını, həmçinin 24 mənzilə ziyan vurublar. İran hakimiyyəti iğtişaşçıları terrorist adlandırıb və hadisələrin təşkilində İsrail və ABŞ-ni təqsirləndirib./oxu.az

In Iran, participating in anti-government protests
Two individuals involved in anti-government riots and associated with the "People's Mojahedin Organization of Iran" ("Mujahedin-e Khalq") terrorist group have been executed in Iran.
According to the information, the accused were found guilty of organizing terrorist acts including an armed attack using a grenade launcher in Tehran. After the investigation and trial processes were completed, both were sentenced to death. The Iranian Supreme Court confirmed the sentence, and the accused were executed on the morning of March 30.
It is remembered that on December 29, 2025, protests by merchants began in Tehran due to the sharp drop in the Iranian rial. A day later, students joined the protests. The unrest quickly spread to most large cities in Iran. On January 2, 2026, the situation escalated further — unknown armed groups appeared on the city streets. Incidents of armed clashes between protesters and law enforcement increased.
The peak of the riots occurred on the evening of January 8, when at least 12 civilians, including one child, were killed. Authorities reported that 25 law enforcement officers were killed. Tehran's mayor, Alireza Zakani, stated that protesters set fire to 25 mosques, damaged 26 banks, three medical centers, 10 state institutions, 48 fire trucks, 42 buses and ambulances, and also caused damage to 24 apartments in the capital. The Iranian authorities labeled the rioters as terrorists and blamed Israel and the United States for organizing the events./oxu.az